Wyprzedaż bohaterów

7 (53 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Ausverkauf der Helden
83-11-07920-X
piotrex

Z okładki: "Nowa, bestsellerowa powieść H.H. Kirsta z pewnością przyciągnie uwagę Czytelnika niesamowitym nastrojem i wstrząsającym opisem ofiar faszyzmu hitlerowskiego. Kadra dowódcza ściśle tajnego obozu szkolącego elitę wojskową jest jak soczewka, w której skupia się obraz całego społeczeństwa, od szlachetnie urodzonych junkrów po lumpenproletariat. "Wyprzedaż bohaterów" to jakby anatomia...

Z okładki:

Kadra dowódcza ściśle tajnego obozu szkolącego elitę wojskową jest jak soczewka, w której skupia się obraz całego społeczeństwa, od szlachetnie urodzonych junkrów po lumpenproletariat. "Wyprzedaż bohaterów" to jakby anatomia morderstwa rozłożonego na raty, zbrodni na najlepszych jednostkach, podczas gdy szuje i oportuniści przeżywają wojnę. Wartka akcja, wstrząsająca fabuła, humor i ironia - to dodatkowe zalety tej trzymającej w napięciu lektury."

Victoryette | 2013-08-15

Książka napisana w typowym dla Kirsta stylu - początek nie jest porywający, ale to standard w przypadku dzieł tego autora. Utwór jednak nie pozwala nam zbyt długo nudzić się i ziewać i szybko nabiera właściwego sobie tempa. Element "śmiechowy" występuje średnio co dwie strony, dzięki czemu książkę czyta się chętnie i szybko. Kiedy zaś czytelnik uzna, że osiągnął szczyty swych euforycznych doznań, w utworze pojawia się postać podporucznika Kerstena, nieposkromionego bohatera, którego jedynym marzeniem jest uczestnictwo w walkach frontowych. Ta wykreowana i znakomicie nakreślona przez autora postać, wprowadzająca zamęt wśród oficerów swoją postawą mającą w poważaniu reguły panujące w obozie, sprawia, że utwór staje się jeszcze bardziej humorystyczny. Ponadto książka pozwala zapoznać się nieco lepiej z wydarzeniami mającymi miejsce podczas II wojny światowej - tych zagadnień dotyczą podrozdziały określane jako: "Przebieg wydarzeń nr...". Myślę, że 'Wyprzedaż bohaterów' jest dobrą...

Shahrivar | 2014-04-25
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Każda kolejna książka Kirsta mnie rozczarowuje. Poszukuję w nich tej bożej iskry i polotu, które mnie zachwyciły w "Fabryce oficerów".
Otrzymuję pustkę.
"Wyprzedaż bohaterów" oceniam jednak wyżej niż cykl "18/05", "Heil,Herr Hauptwachtmeister", "Prawo Fausta" i "Bunt żołnierzy" (lekturę 2 ostatnich przerwałam).
Klimat i środowisko oficerskie przypominało mocno to z "Fabryki oficerów", nadto bohaterowie byli względnie wyraziści, co zaliczam do plusów. Jednakże całość - bohaterowie, styl, fabuła wydała mi się płaska i mało interesująca. Zabrakło mi błyskotliwych dialogów i postaci tej miary, co w "Fabryce".

Grzegorz | 2016-09-30
Szelmi | 2016-09-25