Dla Europy

Wydawnictwo: Znak
historyczna

Robert Schuman (1886 1963), francuski polityk i mąż stanu, wieloletni minister spraw zagranicznych, katolik, człowiek wielkiej i gorącej wiary, położył fundamenty pod konstrukcję zjednoczonej Europy. Wizjonerstwo łączył z pragmatyzmem, znajomość ludzkich charakterów i namiętności targających narodami ze zdolnością do chłodnej analizy i wyczuciem historycznej chwili. zaprojektowana przez Schumana struktura pierwszej Wspólnoty Węgla i Stali dała podstawę funkcjonującym do dziś instytucjom europejskim. Książka Dla Europy zawiera najważniejsze idee i przemyślenia Schumana, pokazuje sposób jego działania politycznego zarazem ostrożny i niezwykle śmiały. Idea europejska jest w niej wyłożona z prostotą i przekonaniem, które porywają nas po dziś dzień i pokazują obok politycznego całą głębię historycznego i duchowego wymiaru tego przedsięwzięcia, jakim jest Unia Europejska.

Michał Kowalczyk | 2014-07-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Europa