Mozart t1. Wielki Czarodziej. Syn Światła

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mozart". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
Mozart. Le GrandMagicien. Le Fils de la Lumiere
historyczna
Paideia

Powieść historyczno-przygodowa: bodaj najbardziej niezwykła ze wszystkich biografii Mozarta, łącząca jego losy z tajemnicami masonerii i... starożytnym Egiptem. Jak wiadomo, Mozart był wolnomularzem. W tej opowieści już przy kilkuletnim Wolfgangu pojawia się tajemniczy Thamos, hrabia Teb. Ma czuwać nad małym geniuszem, którego dzieło uchroni ludzkość przez pogrążeniem się w chaosie... Z fikcji i faktów Jacq tworzy pasjonującą panoramę dwóch światów: XVIII-wiecznej Europy i baśniowej masonerii, ukrytej za sekretnymi obrzędami, która wybrała chłopca z Salzburga na Wielkiego Czarodzieja.

Antoni Leśniak | 2013-10-24
Przeczytana: 17 lutego 2013

Genialny kompozytor, cudowne dziecko, wrażliwy i dobry człowiek. A jednocześnie pasjonat, który głęboko rozumiał i aprobował tajemnicę obecności Boga w życiu człowieka. Wbrew pozorom nie miał łatwego życia, cały czas musiał sprostać wymaganiom i oczekiwaniom ojca, jego marzeniom o karierze na dworze wiedeńskim i uzyskaniu dzięki temu prestiżu, który pozwoli osiągnąć bezpieczną i stabilną pozycję finansową, na dziś i na jutro. Bardzo chciał móc tworzyć muzykę i nie martwić się o ten doczesny wymiar, jednak poczucie obowiązku i odpowiedzialności, najpierw za żonę, a potem za żonę i dzieci, nigdy nie pozwoliły mu zapomnieć, że musi tworzyć rzeczy mniej ambitne, proste, schlebiające gustom gawiedzi, nie wymagającej większego i głębszego rozumienia muzyki, lecz chcącej posłuchać kompozycji lekkiej, łatwej i przyjemnej. To wielki dylemat wielu twórców i artystów, dziś powiedzielibyśmy bolesne zdarzenie z komercją, która poza rozrywką nie pozostawia trwałego śladu. Jednak Mozart szedł...

mad28 | 2011-03-28
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 28 marca 2011

"Dzieło Mozarta jest jak świątynia wzniesiona z pięknych kamieni nieśmiertelności" Christian Jacq
Krótkie i bardzo tajemnicze życie kompozytora sprawiło, że wokół jego postaci wyrosło wiele legend. Jedna z nich dotyczy tajemniczej śmierci Wolfganga w wieku 35 lat, przypuszczalnie zabitego przez członków loży wolnomularskiej do której należał. Wyrok wykonano za to, iż w jednej ze swoich oper "Czarodziejski flet" zdradził tajemnice ich misterium. I w sumie na tym fakcie skupia się Christian Jacq.
Autor zbyt dużo czasu poświęca na opis loży wolnomularskich ich obrzędów, sposobów przyjmowania nowych członków itd. Za mało w niej prawdziwych faktów z życia (zresztą bardzo krótkiego) kompozytora. Bardzo fajne opisy komponowanych utworów. Żałuję, że miałam książkę biblioteczną, ponieważ nie zawierała ona płyty z utworami skomponowanymi w tym okresie przez Mozarta. Chętnie bym jej posłuchała czytając książkę, a tak musiałam zadowolić się swoją kolekcją płyt.
Bardzo mi było żal młodego...

Isadora | 2010-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2010

Przyznam się szczerze,że po książkę sięgnęłam tylko dlatego,że traktuje o życiu mojego ulubionego kompozytora.
I właściwie na biografii Mozarta autor mógł poprzestać.Mógł wspomnieć o jego związkach z wolnomularstwem.Niestety,Jacq poszedł dalej,a nawet rzekłabym - za daleko.
Opisy masońskich obrzędów,stopnie wtajemniczenia,walka rozmaitych lóż o dominację byłyby nawet ciekawe,gdyby nie to,że zostały opisane z jakimś quasi-mistycznym zadęciem,które sprawia,że wolnomularstwo wydało mi się zabawą dla dużych chłopców dumnych z tego,że działają w tajemnicy pod okiem władz.To dziecinada pełna nadętych,szumnych słów,która aspirowała do ogarnięcia najświatlejszych umysłów Europy,wprowadzenia ideałów braterstwa i wolności sumienia...niewiele wiem o ruchu masońskim,lecz to,w jaki sposób przedstawił go w książce autor,wydaje mi się niepoważne,umniejsza jego wartość,ośmiesza niemal.

Nie spodobał mi się także jeszcze jeden motyw ; otóż ponoć Mozart został wybrany na członka loży,dostąpił...

Demanroe | 2011-06-28
Przeczytana: czerwiec 2011

Fascynująca opowieść o jednym z największych kompozytorów.Był fenomenalny,a jego utwory nadal są dla nas magiczne, odzwierciedlają jego uczucia.Książka według mnie jest fantastyczna.Jedynym denerwującym elementem jest tak wnikliwy i według mnie przedwczesny opis wolnomularstwa.Jednak ta książka pokazuje nam losy Wolfganga od początkowych dni jego życia.

lena | 2014-03-20
Przeczytana: styczeń 2013

Zrobiła wrażenie, chociaż podeszłam do niej z dystansem.

leszek | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Oceniam tę książkę pod względem dwóch kategorii - pierwsza to historia życia geniusza muzyki Mozarta. I to jest ta część ciekawsza książki. Druga odsłona to toczące się w tle historie związane z wolnomularstwem. Tu już trochę jest zagmatwania i to wg mnie obniża atrakcyjność tej książki.

Inger | 2013-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 02 listopada 2013

Od pierwszego słowa wciąga wir akcji. Od pierwszych słów sprawia, że chce się czytać i czytać i czytać....

LIDIA | 2016-11-05
Na półkach: Powieść, Przeczytane