The Conch Bearer
83-7337-644-5
dona

Pisarka, poetka, matka, żona. Jest zwolenniczką równości kobiet i ochrony praw człowieka. Urodzona w Kalkucie (Indie), obecnie mieszka w Teksasie, gdzie wykłada twórcze pisanie na Uniwersytecie w Houston. Założycielka fundacji Maitri, która ma za zadanie pomagać kobietom Azji Południowej w rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie. Poprzez swoją pracę i twórczość Divakaruni stanowi istotne źródło terapeutycznej pomocy pokrzywdzonym kobietom. Jest autorką powieści, zbiorów opowiadań, tomików poezji oraz powieści dla młodych czytelników. Jej teksty publikowały takie pisma, jak „The New Yorker”, „The Atlantic Monthly” oraz „The New York Times”. Czeka cię niezwykła podróż. Rozpocznie się ona na zatłoczonych uliczkach indyjskiej Kalkuty, by przenieść cię następnie ponad bezwodnymi równinami i wzburzonymi rzekami do ukrytej doliny wysoko w Himalajach. Po drodze napotkasz potężne duchy - dobre i nieopisanie złe - fantastyczne istoty oraz trójkę nieustraszonych wędrowców, którzy pozostaną w twojej pamięci długo po tym, gdy obrócisz ostatnią stronę. Dwunastoletni Anand, mieszkaniec nędznej chaty w niedobrej dzielnicy, otrzymuje na przechowanie muszlę obdarzoną tajemną mocą. Jego zadaniem będzie dostarczyć zaczarowany przedmiot na właściwe mu miejsce, do oddalonej o setki mil świątyni. Chłopcu towarzyszą Nisza, uparta i zaradna dziewczynka z ulicy, oraz tajemniczy Abadhyatta - mężczyzna w nieokreślonym wieku i o niezwykłych zdolnościach. Oto wspaniała baśń; egzotyczna i pasjonująca powieść przygodowa, od której trudno się oderwać choćby na chwilę - jak również znaczące osiągnięcie literackie znanej pisarki, Chitry Banerjee Divakaruni.

lily_rose | 2014-11-07

Dziwię się tak niskiej ocenie tej książki. Czytałam ją z 10 lat temu, ale zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.
Wciągająca, magiczna, pięknie opowiadająca o dobrze i złu, współczuciu, samotności i miłości. Do tego ciekawi bohaterowie! Książka z bardzo dobrym przesłaniem.

Daria | 2010-12-25

Do przeczytania tej książki podchodziłam dwa razy. Za pierwszym razem utknęłam gdzieś w połowie, gdzie akcja mnie po prostu przerosła, a książkę w przypływie emocji odłożyłam nie mogąc do niej wrócić. Po dłuższym czasie wróciłam do "Strażnika muszli", gdyż nie potrafiłam przestać o nim myśleć. Zaczęłam czytać od początku i przeczytałam całość. Nie żałuję tego, książka dobra, całokształt mi się spodobał. Mogę ją więc polecić.

natkaaa003 | 2016-09-16
Na półkach: Z dzieciństwa, Przeczytane