Świąteczny romans

Okładka książki Świąteczny romans Jill Barnett, Jude Deveraux, Arnette Lamb, Judith McNaught
Okładka książki Świąteczny romans
Jill BarnettJude Deveraux Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka pod Różą literatura obyczajowa, romans
Biblioteczka pod Różą
A Holiday of Love
Prószyński i S-ka
2007-01-01
1994-01-01
Katarzyna Kasterka, Katarzyna Jacyna
Świąteczny romans

Historyki (trzy) ciekawe, współczesne opowiadanie dość naiwne. Ogólnie w świątecznym klimacie można czytać w/w okresie.

1964

Cztery opowiadania. Każde utrzymane w świątecznym klimacie.

„Zmiana uczuć” – troszkę naiwna, ale to w niczym nie przeszkadza, zwłaszcza w przedświątecznym okresie. Ona i on poznają się za sprawą jej genialnego syna, spędzają kilka dni odcięci od świata w górskiej chatce, i...

Z kolei opowiadanie pt. „Królewski posłaniec” utrzymane jest w klimacie romansu historycznego. XIV-wieczna Szkocja, co już stanowi atut tej opowieści. Głównymi bohaterami są lady Elizabeth i Randolph Macqueen. Nie brakuje też autentycznych postaci historycznych.

„Cud” –utrzymany podobnym klimacie. Podczas balu maskowego spotykają się córka baroneta - Juliana Skeffington i najbogatszy człowiek w Anglii, pretendujący do tytułu księcia - Nicholas DuVille. Jak potoczy się ich znajomość i które uczucie zwycięży - miłość czy nienawiść?

I to opowiadanie utrzymane najbardziej w klimacie - „Daniel i anioł”. Lilian zostaje karnie zesłana przez św. Piotra do Nowego. Warunkiem odkupienia win i powrotu do nieba jest dokonanie przemiany D.L.Stewarta z bezwzględnego, nieczułego na potrzeby innych, w człowieka empatycznego. Jak potoczy się ich znajomość? Czy Lilian wykona zadanie?

Cztery opowiadania. Każde utrzymane w świątecznym klimacie.

Jestem zagorzałą fanką romansów historycznych, kiedy więc dwa lata temu natrafiłam w księgarni na antologię Świąteczny romans (wydany wcześniej także pod tytułem Miłość pod choinkę) autorstwa znanych autorek romansów, z których trzy pisarki są moimi ulubionymi, nie zawahałam się przed zakupem. Potrzebowałam jednak trochę czasu, by się zdecydować na przeczytanie czterech historii. Czy moje ukochane autorki porwały mnie swoimi opowiadaniami? Czy zakochałam się w którymś z wykreowanych bohaterów?

Dawno nie czułam się tak zawiedziona, jak po opowiadaniu Jude Deveraux pt. Zmiana uczuć. To był jakiś absolutny koszmar, historia nie tylko zupełnie nieświąteczna, ale także głupiutka. Mały chłopiec bowiem planuje wyswatać swoją matkę z pewnym wyjątkowo oschłym mężczyzną. Powiem tak – Jude umie pisać i wiem to z własnego doświadczenia, kilka jej książek po prostu kocham... Ale to, co zaserwowała w antologii, nie mieści się w żadnej skali żenady. Odradzam definitywnie!

Cud autorstwa Judith McNaught to krótki dodatek do Sagi Westmoreland, którą ubóstwiam. Tym razem autorka przedstawia historię Nicholasa DuVillle, jednego z bohaterów pobocznych jej poprzednich książek. Nie ukrywam, że nawet w tak krótkim utworze Judith potrafiła mnie zachwycić, tworząc słodką historię o zranionych nadziejach i wielkich uczuciach. Choć pewne wydarzenia i zachowania były mocno przesłodzone, a święta stały się jedynie pretekstem do rozwoju fabuły, całość oceniam bardzo dobrze. Poza tym miło było chociaż na chwilę spotkać się ze starymi znajomymi.

Trzecie opowiadanie to Daniel i anioł od Jill Barnett. Przyznam szczerze, że to najlepszy tekst z całej antologii. Inspirację do tej historii autorka zaczerpnęła niewątpliwie z Opowieści wigilijnej Dickensa, tworząc na kanwie klasycznego utworu przepiękną opowieść o odnajdywaniu w sobie głęboko ukrytego dobra i odkrywaniu na nowo magii świąt. Oraz o niesamowitej, oszałamiającej miłości, która zwala z nóg. Jestem tą historią absolutnie oczarowana!

Ostatnie opowiadanie stworzyła Arnette Lamb, jedyna w tym gronie pisarka, której w ogóle nie znam. I szczerze mówiąc chyba nie mam czego żałować, bo jej Królewski posłaniec to tytuł, o którym w zasadzie mogę powiedzieć niewiele. Akcja historii dzieje się w XIV wieku w Szkocji, a magii świąt nie ma w niej żadnej. Co więcej, główny bohater opowiadania to w moim odczuciu bezmózgi osiłek, zatem nie ukrywam – nawet nie doczytałam tego tekstu do końca. I myślę, że nic nie straciłam.

Podsumowując – antologie to nie moja bajka, czasami można jednak natrafić na perełki, do których chętnie się później wraca. Tak jest i w tym przypadku – opowieść Jill Barnett jest po prostu przepiękna i na pewno jeszcze nie raz w okresie przedświątecznym spotkam się z bohaterami jej historii. Także Judith McNaught sprostała zadaniu, choć klimat jej opowiadania nie jest tak świąteczny, jak u Jill Barnett. Natomiast Deveraux i Lamb powinny się wstydzić za to, co napisały. Czy polecam? Jeśli będziecie mieli okazję poznać teksty McNaught i Barnett, to owszem, naprawdę warto! Natomiast pierwsze i ostatnie opowiadanie od razu sobie odpuśćcie. Szkoda czasu.

Cukierkowe opowiadanie ,ale jakże cudowne. Miłość jest piękna i oczywiście czasem przychodzi z nienacka. Fajnie czasem coś takiego przeczytać.

Cztery romanse z Bożym Narodzeniem w tle, szybko się czyta, fabuła jest trochę bardziej skomplilkowana niż zwykle w romansach, więc to na plus.

Cztery świetne autorki w jednej książce. Mieszanka wybuchowa.

Cztery świetne autorki w jednej książce. Mieszanka wybuchowa.

Na „Świąteczny romans” składają się cztery opowiadania.

Jude Deveraux „Zmiana uczuć” – pulchna, niska Miranda spotyka na swej drodze milionera Franka Taggarta, który przyjaźni się z jej 12-letnim synem, geniuszem. Oboje spędzą kilka dni w górskiej chatce odciętej od świata. Utwór rozpoczynający tę książkę na odległość pachnie harlequinem i wypada żenująco słabo na tle pozostałych opowieści. Do tej pory żyłam w przekonaniu, że Jude Deveraux pisze dobre romanse, a tu taka przykra niespodzianka.

Judith McNaught „Cud” – na balu maskowym los styka córkę baroneta Julianę Skeffington i Nicholasa DuVille’a – najbogatszego człowieka w Anglii, który ma odziedziczyć tytuł księcia. W wyniku nieporozumienia parę połączy zarówno miłość jak i nienawiść. Całkiem dobre, ciekawe opowiadanie.

Jill Barnett „Daniel i anioł” – tytułowym aniołem (dosłownie i w przenośni) jest Lillian, zesłana za karę do Nowego Jorku przez świętego Piotra. Jeśli chce wrócić do nieba, musi sprawić, aby zimny niczym głaz D.L. Stewart z potrzeby serca zaczął pomagać ludziom. Sprawa się komplikuje, gdy mężczyzna zakochuje się w Lillian. Mimo sporej dawki słodyczy i ckliwości, opowiadanie przypadło mi do gustu.

Arnette Lamb „Królewski posłaniec” – akcja opowieści toczy się w 1308 roku w Szkocji. Królewskim posłańcem jest lady Elizabeth, która wpada w oko przywódcy szkockiego klanu Randolphowi Macqueenowi. W tle pojawiają się takie postaci historyczne jak Edward Plantagenet czy Robert Bruce.

Motyw świąteczny w każdy opowiadaniu przewija się gdzieś na czwartym planie. Ktoś, kto chce poczuć magię świąt, raczej jej w tej książce nie odnajdzie. Opowieści koncentrują się przede wszystkim na relacjach damsko-męskich.

Na „Świąteczny romans” składają się cztery opowiadania.

Miłośc pod choinkę (Świąteczny romans) 1 - Jude Deveraux - Zmiana uczuć-- on po 40, wielki-to samo co "Dary losu"i Odmiana uczuc

Jill Barnett (Daniel i anioł)on po 30

Jill Barnett (Daniel i anioł)on po 30

Miłośc pod choinkę (Świąteczny romans) 1 - Jude Deveraux - Zmiana uczuć-- on po 40, wielki-to samo co "Dary losu" i Odmiana uczuc

Miłośc pod choinkę (Świąteczny romans) 2 - Judith Mcnaught - Miracles (Trzy zaklęcia).

Miłośc pod choinkę (Świąteczny romans) 3 - Arnette Lamb - Królewski posłaniec

Miłośc pod choinkę (Świąteczny romans) 4 - Jill Barnett - Daniel i anioł

Miłośc pod choinkę (Świąteczny romans) 3 - Arnette Lamb - Królewski posłaniec

Miłośc pod choinkę (Świąteczny romans) 4 - Jill Barnett - Daniel i anioł

Polecam wszystkie książki tej autorki!

Polecam wszystkie książki tej autorki!

• Romans
  • Judith McNaught
  • Świąteczne
  • Zobaczyć

Dodaj cytat z książki Świąteczny romans