Powiem Julce

Wydawnictwo: Akapit Press
978-83-926404-1-7
Barbara

Nie wiem, jakimi słowami zaprosić Was do przeczytania tej książki. Może w ogóle tego nie zrobię, wdzięczna każdemu, kto bez specjalnego zaproszenia uda się na spotkanie z Julką, Zośką i Teresą. Powiem Julce jest opowieścią o pierwszej miłości, którą każda z nich przeżywa inaczej, a o której tak mówi Teresa: "...Do twarzy Wam z pierwszą miłością. Magia zapachu, koloru i dźwięku. A magia słowa pierwsza? Jeżeli pierwsza, to znaczy, że inne przyjdą po niej, już czyhają, stoją za drzwiami, być może któraś z nich siedzi przed kinem i tak jak wy, czeka na początek kolejnego seansu. Nie myślałam o tym, ale ty pomyśl... Jest też Powiem Julce opowieścią o dworze w Pastuszkach, "...trochę soplicowskim, trochę serbinowskim, jeżeli coś ci to mówi, Julko...". I o ludziach, o których warto pamiętać.
Krystyna Siesicka

| 2014-12-28

Z twórczością pani Siesickiej łączy mnie pewien sentyment. Zaczęło się od "Fotoplastykonu" przez "Zapałkę na zakręcie" i jeszcze wiele ciekawych pozycji mam do przeczytania. Ostatnio sięgnęłam po kolejną- "Powiem Julce". I co tu dużo mówić... Nie zrozumiałam jej. Z pozoru wydaje się prosta, oczywista, a tak naprawdę jest tajemnicza, zawiła, trochę smutna... Doszłam do wniosku, że jeszcze nie teraz. Kiedyś, kiedyś jeszcze raz po nią sięgnę i niewątpliwie zmienię swoje zdanie...

Tania | 2014-05-30
Aleksandra | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

Z twórczością Pani Siesickiej zapoznałam się ok. rok temu i do tej pory pamiętam pierwszą przeczytaną książkę - Zapałka na zakręcie. Uwielbiam jej książki i bardzo żałuję, że nie są one tak bardzo znane, choć mam nadzieję, że to się zmieni!

Teresa - jedna z dwóch głównych bohaterek opowiada swojej wnuczce Julce o dawnych czasach. O czasach, kiedy bano wychodzić się z własnych domów, z powodu toczącej się wtedy wojny, o czasach, kiedy najważniejsze było bezpieczeństwo rodziny. Teresa razem z całą rodziną, po stracie dachu nad głową, szuka schronienia w Pastuszkach. Tam poznaje Zośkę, z którą się zaprzyjaźnia!

Czytając Powiem Julce bardzo polubiłam głównych bohaterów. Jednak nie miałam możliwości poznanie ich bliżej, z powodu szybko kończącej się akcji. Bardzo tego żałuję, bo wydaję mi się, że mogłabym bardzo polubić Teresę, ponieważ przypominała mnie charakterem.

Powiem Julce to chyba jedna z najkrótszych książek autorstwa Pani Siesickiej. A szkoda... Fabuła naprawdę ciekawa i...

Karola18 | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

,,Powiem Julce" to najkrótsza powieść Krystyny Siesickiej. A szkoda bo książka jest bardzo fajna. Jest napisana jak pamiętnik, który główna bohaterka czyli Teresa, czyta wnuczce swojej przyjaciółki Julce.
Historia Tereki przedstawiona jest w rzetelny sposób. Młoda dziewczyna, której rodzice zostali zabici podczas wojny cudem ocalała od śmierci w Auschwitz. W domu dziedzica poznaje Karola, w którym się zakochuje. ona również się mu podoba. Ale czyżby na pewno? Czy to czasem nie jest wymysł młodej dziewczynki, która przezywa swoją pierwszą miłość?
Zastanawiałam się trochę co ja bym na jej miejscu zrobiła. chodzi o jej " randki" z Karolem i o ostatnie spotkanie jak już jest stara.
Ta powieść bardzo mi się podoba i zachęcam do przeczytania:)

House3320 | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Książkę czytało mi się bardzo szybko mimo ,że do lekkich nie należy.Powieść została pożyczona od polonistki i bardzo dobrze mi się ją czytało.Bardzo lubię Siesicką ,ale na temat tej książki nie będę się dalej wypowiadać ponieważ sądzę że człowiek który sięgnie po nią powinien sam postarać się zrozumieć jej przekaz.Pozdrawiam

BoOkObsession | 2014-08-24
Na półkach: Przeczytane, Nudne ;/

Zdecydowanie nie jest to książka dla mnie. Tu mogę się spotkać z wieloma sprzecznymi opiniami, ale czytało mi się ją ciężko tak samo ciężko jak czytało mi się "Złodziejkę książek", której zresztą nie skończyłam czytać gdyż zwyczajnie mnie przerażała, choć małym dzieckiem nie jestem ;p Myślę że po książkę "Powiem Julce" sięgnę jeszcze gdy będę dorosła, być może wtedy jej przekaz bardziej do mnie trafi. To co mi się spodobało najbardziej, jest to, że książka nie kończy się happy endem czyli szczęśliwa miłością i takie tam. Przynajmniej pokazuje jak bywa z tą "miłością" :D

Czytelnick | 2012-07-10
Przeczytana: 2011 rok

Książka, która opowiada o trudnych czasach-czasach powojennych. Według mnie nie jest przeznaczona dla każdego. Mnie się spodobała. A tobie? Oceń sam, ale nie pochopnie.

Ervisha | 2010-10-22

Niezachwycająca ale da się przeczytać

pkamilka13 | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

Dopiero skończyłam czytać i wciąż mam wilgotne oczy. Zaczęłam szukać w internecie opinii na jej temat, być może ktoś dostrzegł coś co mi umknęło w tej książce, jednak widząc większość opinii zauważyłam, że niewielu czytelników ją zrozumiało. Co prawda jest to książka, którą można uznać za trudniejszą, ale pierwszym momentem kiedy poczułam łzy spływające po policzkach był moment kiedy Teresa uciekła z ziemianki zostawiając tam Zośkę z maruderem, co było dość prostym przekazem i naprawdę można się domyślić co się stało, zwłaszcza gdy po jakimś czasie w progu drzwi Teresy pojawia się Zośka z Antosiem. Uważam, że lektura jest naprawdę warta zrozumienia i zastanowienia się chwilę nad nią. Godne uwagi są również wtrącenia kierowane do Julii, czytając je miałam wyrzuty sumienia, gryzło mnie to jak płytcy jesteśmy.
Książka jest bardzo dobra, jest to niestety moja pierwsza książka Siesickiej lecz na pewno nie ostatnia.

axi_1099 | 2013-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Książki Siesickiej to książki, podczas których czytania trzeba myśleć. To nigdy nie jest płytka historyjka, którą się przeczyta i przeminie, ale historia, która nakłania do zatrzymania i pomyślenia choć przez chwilę. Od dłuższego już czasu nie przeczytałam żadnej jej książki i teraz sądziłam, że nie spodoba mi się. Pomyłka! Ta książka uświadomiła mi za co zawsze tak bardzo lubiłam książki Siesickiej! "Powiem Julce" jest utrzymana w tonie, jakim lubię. Trochę niedopowiedzeń, kilka przemilczeń, które pozwalają samemu dopowiedzieć sobie fragmenty historii. Wg mnie jest to książka godna polecenia. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to radzę to szybko nadrobić ;)