Ciekawostki z dworów królewskich : fakty, mity i plotki : wszystko, co chciałbyś wiedzieć o królach, ale nie masz odwagi o to zapytać

Tłumaczenie: Mieczysław Dutkiewicz
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
Alles, was Sie schon immer über Könige wissen wollten, aber nie zu fragen wagten
popularnonaukowa
Weronika

W jaki sposób zostaje się królem? Dlaczego monarchowie noszą korony? Co kryje torebka Elżbiety II? Skąd się wzięła opinia, że królowie nie są zbyt rozgarnięci? To tylko część pytań, na które czytelnik znajdzie odpowiedź w tej książce.

Książka wpadła w moje ręce, więc przeczytałam. O dziwo, bo generalnie w ogóle nie interesują mnie królowie, czy rody książęce, a tym bardziej jakieś tam sensacje i ploty na ich temat. Książka zawiera jednak tyle różnego rodzaju ciekawostek, że w ogóle się przy jej czytaniu nie nudziłam. Jedynie rozczarował mnie fakt, iż nie ma tam nic na temat królów polskich. Ale ogólnie była to całkiem interesująca lektura.

maszkowa | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Bardzo interesująca i prawdziwa. Autor nie waha się przyznać do własnych ułomności, braku wiedzy czy popełnianych w "dworskich" sytuacjach gaf. Nie jest to zwykły zbitek mniej lub bardziej prawdziwych informacji od Sasa do lasa, do jakich przyzwyczaił nas rynek księgarski. To opowieść która często jest bardzo osobista. Spod opowieści o świecie królewskich dworów i anegdotek o nich, przebłyskuje doskonałe klasyczne wykształcenie autora co czyni tę pozycję wyborną w zestawieniu do "królewskich skandali" czy "cuchnącego Wersalu".
Wybacz autorze ale nawet to porównanie jest niezbyt fortunne. Zapewne dlatego ze moje wykształcenie humanistyczne jest od Twego znacznie podlejsze.

alex2586 | 2010-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2010

Autor w bardzo ciekawy i dowcipny sposób przedstawia rodziny królewskie z całego świata. Znajdziemy w niej kilka na prawdę interesujących informacji, które trudno znaleźć gdzie indziej. Oczywiście najwięcej pisze o rodzinie królewskiej z Anglii ale nie ma w tym nic dziwnego skoro jest z nią spokrewniony (jego żona jest daleką kuzynką królowej).
Jedyne co mnie zdziwiło to delikatność z jaką opisuje życie rodów królewskich. W końcu sam autor jest dziennikarzem, którzy raczej nie grzeszą tą cechą. Mogę to tylko tłumaczyć tym,że sam należy do takiej rodziny.
Książka jest bardzo łatwa w odbiorze. Nie zanudza szczegółami o których nie chcielibyśmy wiedzieć. Jest to po prostu lekka i przyjemna lektura.

Magdalena | 2012-03-15

Książka napisana przez człowieka, który praktycznie na co dzień ma do czynienia z ludźmi z wyższych sfer, do tego dziennikarza, wydaje się bardzo dobrym pomysłem. I takim też jest.

Ciekawe podejście i opis niektórych codziennych i odświętnych zdarzeń, do tego interesujący język. „Ciekawostki z dworów królewskich…” wciąga i zachwyca. Chociaż muszę przyznać, że w pewnym momencie się znudziłam, ale na całe szczęście po króciutkiej przerwie wróciłam do czytania. I jak się okazało dalsze rozdziały były jeszcze ciekawsze! Każdy może , w tej dość malutkiej książce, znaleźć coś dla siebie. Zaczynając od tego „jak dorastają królowie” przechodząc przez rozdział opisujący życie seksualne królów, a kończąc na tym „jak powinni umierać królowie”. Jednym słowem – polecam. I to nie tylko pasjonatom historii, ale również osobą interesującym się obecną monarchią Wielkiej Brytanii i tym wszystkim, którzy lubią poczytać sobie coś interesującego np. do poduszki.
www.bibliotekarki.blog.pl

Withblue | 2016-10-31