Jakiegoż to gościa mieliśmy : o Annie Świrszczyńskiej

Wydawnictwo: Znak
83-240-0275-8

... Dzieło Anny Świrszczyńskiej wymaga szczególnego rodzaju uwagi, nie takiego, do jakiego przyzwyczaiły nas badania literackie, niechętne tropieniu biografii autorów. (...) Rzecz polega na tym, że jej dzieło poetyckie ofiarowuje się jako spełniony los, ale spełniony nie poprzez artyzm, z życiorysem gdzieś w tle, ale jako jedność wierszy i osoby, gwałtownej, namiętnej, dumnej, pokornej, grzesznej, współczującej, miłującej, szalonej. Niby tak, jak w autobiograficznej poezji romantyków, ale wcale nie tak, bo nawet nie jak w rozpowszechnionym dzisiaj pisarstwie spowiedniczym. Połączenie autobiografii z poezją na innej zasadzie - jakiej? - tu właśnie kryje się sekret tej twórczości.

Czesław Miłosz

[Znak, 2003]

rokita49 Boruta | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Czytałem kolejny raz.Tym razem byłem po lekturze" Biografii Miłosza" Andrzeja Franaszka.Pozwala to lepiej zrozumieć fascynację Miłosza poezją Anny Świrszczyńskiej."Idziemy razem,/on mówi,że to do śmierci/potem gubi się o zmroku/jak rzecz nieważna".Miłosz wydobywa poezję Świrszczyńskiej trochę z zapomnienia i chce podzielić się z poetką częścią swojej sławy."Niemniej książki Świrszczyńskiej są z nami i podczas gdy tłustawe samce PRL-u oddawały się swoim orgiom drętwej mowy,w zszarzałym Krakowie mieszkała poetka,której pisanie,wymierzone w przyszłość(matriarchatu?),wcale się nie zestarzało".Dużo mądrych rozważań o roli i zadaniach twórczości poetyckiej podane przez Miłosza pięknym polskim językiem.

SanaeAiko | 2012-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Wspaniałe omówienie twórczości poetki Anny Świrszczyńskiej, podzielone na cztery częsci, które odpowiadają czterem jej okresom życia - można powiedzieć, że to taki jej portret ukazany poprzez jej wiersze i dodatkowo osadzony w kontekście społeczno - historycznym i kulturowym (wspomniane są różne grupy literackie i inni poeci). Czesław Miłosz wskazywał także na styl poetki, na zmianę tego stylu, na zmianę tematów w każdym okresie życia oraz omówił pokrótce wiersze, które zostały wybrane do tej książki. I słusznie podkreślał, że to poetka zbyt mało znana i zbyt rzadko wspominana i niedoceniana, której wiersze niesłusznie zdarza się zaliczać do poezji kobiecej. Sama miałam tylko jeden jej wiersz w liceum. I nic nie wiedziałam o jej wierszach o rodzicach, o dzieciństwie i o wojnie, a są naprawdę piękne i poruszające. Jeśli ktoś trafił już kiedyś na wiersze Świrszczyńskiej i spodobały mu się, to polecam, bo inaczej czyta się wiersze gdy wiemy coś o tym w jakim kontekście one powstawały,...

Kurz | 2016-01-20
Przeczytana: 20 września 2015
Milena | 2014-12-18
Na półkach: 2015, Przeczytane
Rękopisy i medal noblowski Miłosza w Bibliotece Narodowej

Bezcenny zbiór rękopisów, dokumentów, fotografii oraz ogromna biblioteka Noblisty przekazane zostały Bibliotece Narodowej na mocy umowy zakupu podpisanej przez dyrektora BN z synem Miłosza.