Północ kontra Południe

83-216-1004-8
przygodowa
ilowena

Inne wydania

Dwutomowa powieść Juliusza Verne'a z cyklu Niezwykłe podróże złożona z 30 rozdziałów. Tom I złożony jest z 15 rozdziałów, tom II złożony jest z 15 rozdziałów i zakończenia. Pierwszy polski przekład pojawił się w 1887. Opowiada o zdarzeniach z historii Stanów Zjednoczonych Ameryki z czasów wojny secesyjnej. Jeden z głównych bohaterów, James Burbank, zostaje napadnięty przez dawnego wroga,...

Pierwszy polski przekład pojawił się w 1887.

Jeden z głównych bohaterów, James Burbank, zostaje napadnięty przez dawnego wroga, Texara. Porwana zostaje córka i niewolnica Burbanka, mężczyzna wraz z synem Gilbertem stara się je uwolnić.

źródło opisu: www.wikipedia.pl

chrispu | 2014-08-12

Zaskoczenie. To Verne pisał też o wojnie secesyjnej w Ameryce? Jakoś nie znałem go (oczywiście literacko) od tej strony. Kojarzył mi się bardziej z książkami przygodowymi. A tu masz. Książka historyczna.
Ale myliłby się ten, kto sądziłby, że będzie tu szczegółowy opis tej wojny, zasugerowawszy się tytułem. Nic z tych rzeczy. Mamy zaledwie epizodzik. I chyba nawet nie najważniejszy historycznie. I jest on raczej tłem do ukazania skomplikowanych relacji ludzkich, ścierania się różnych poglądów, tworzenia nowych idei. A w te realia historyczne wpleciona jest oczywiście skomplikowana historia miłosno - przygodowa.
Książkę czytało mi się całkiem dobrze, w miarę szybko, ale po przeczytaniu dość szybko szczegóły wyleciały z głowy. A dodatkowo miałem problem z umiejscowieniem akcji w historii USA - jakiś taki mało spektakularny fragment wojny secesyjnej obrał Verne za tło powieści. Trzeba było się naszukać by sprawdzić czy faktycznie miały miejsce takie działania wojenne czy też jest to...

DziwnaSowa | 2016-11-08

Kawałek dobrze przygotowanej propagandy.

Rebelson1990 | 2016-10-30
Korynna | 2016-09-26