The Bastard
ucieczka, Ameryka, nazwisko
historyczna

Pierwszy z ośmiu tomów "Kroniki rodziny Kentów", która opisuje historię amerykańskiej rodziny od jej początków w okresie wojny o niepodległość kolonii do dnia 200-letniej rocznicy proklamowania USA.

Od tej powieści zaczęła się moja "znajomość" z powieściami historycznymi Johna Jakesa. I choć bardziej cenię sagę "Północ-Południe" to historia Filipa Kenta, a później jego dzieci, wnuków i prawnuków - jest wspaniałą przygodą.

Powieści "Bękart" i "Buntownicy" - czyli dwie pierwsze części cyklu uważam za wybitne. W mgnieniu oka stałam się świadkiem wojny o niepodległość w Stanach Zjednoczonych. Lubiłam te momenty historyczne, które autor wplótł w losy Filipa. I lubiłam, kiedy w powieści pojawiały się postacie historyczne - jak Beniamin Franklin czy markiz de LaFayete:).

Bardzo cenię styl autora. Jego opisy są soczyste, zwięzłe, ale naszpikowane emocjami. Wydarzenia opisano bardzo interesująco, a akcja jest wartka i pomysłowa. Czasami powieści te są dość okrutne, bo autor nie miał litości dla swoich bohaterów. Bohaterowie mierzyli się nie tylko z wydarzeniami historycznymi, ale i z własną przeszłością czy lękami. Filip, później Judson i Anna - to moi ulubieni bohaterowie.

To...

gwiazdka | 2013-12-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Dość ciekawa historia Filipa, nieślubnego syna angielskiego arystokraty i francuskiej aktorki, który powodowany różnymi przyczynami, wyjechał do Ameryki Północnej, gdzie niejako wplątał się w tworzenie ważnych dziejowych wydarzeń. Powieść nieźle się czyta, ciekawie opowiedziana historia człowieka. Jednocześnie jest to w pewnej mierze książka historyczna. Co mnie zaciekawiło w „Bękarcie" to fakt, że autor nie próbował opowiedzieć aby szybciej przygód bohatera, ale dodatkowo przedstawił całą otoczkę obyczajową XVIII wieku. Jednak rozdziały, w których głównym tematem była polityka, mnie osobiście nużyły, podobnie z opisami bitwy w ostatnim rozdziale, dla potrzeb akcji książki niepotrzebnie tak szczegółowo przedstawionym.

Dawid Podleśny | 2013-05-25
Przeczytana: 25 maja 2013

Cała saga utrzymana w tonie opery mydlanej, ale warta przeczytania zwłaszcza jeśli ktoś choć trochę interesuje się historią.

Lodołamacz | 2017-07-27
Vinga | 2016-11-26