Diariusz. Część trzecia: Lata 1669-1673

Wydawnictwo: DiG
historia

Diariusz wojewody witebskiego Jana Antoniego Chrapowickiego, obejmujący lata 1669-1673, jest wiodącym pamiętnikiem odnoszącym się do czasów panowania króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Chrapowicki utrwalił wiele ważnych wydarzeń, jakie wówczas miały miejsce w Rzeczypospolitej. Znalazły się tu przede wszystkim opisy czterech sejmów w jakich brał udział Chrapowicki, zwłaszcza sejmu koronacyjnego 1669 roku oraz zjazdu warszawskiego i sejmu pacyfikacyjnego 1673 roku. Diariusz przedstawia obraz życia średniozamożnego szlachcica, jego najbliższej rodziny oraz kręgu współpracujących z nim przyjaciół. Chrapowicki pełniąc urząd wojewody witebskiego, miał także bliskie kontakty z czołowymi rodami magnackimi na Litwie, zwłaszcza z Pacami. Jest to także jedyna relacja pamiętnikarska z XVII wieku, gdzie skrupulatnie dzień po dniu opisano stan pogody. Edycja zawiera również rozszerzony indeks osób oraz indeks nazw geograficznych. Diariusz z lat 1669-1673, jest kontynuacją wcześniejszych zapisów dziennych Chrapowckiego z lat 1656-1669, które zostały wydane przez T. Wasilewskiego i A. Rachubę (Warszawa 1978 i 1988).

źródło opisu: http://www.dig.pl

źródło okładki: http://www.dig.pl