Wybór: Tadeusz Gosk i Sławomir Kędzierski. Utwory: 1. Władimir Szczerbakow - Bajka szkocka (Szotłandskaja skazka), tłum. Monika Dutkowska; 2. Dymitr Bilenkin - Dzień, w którym zjawiła się żyrafa (Dzień, kogda pojawiłsia żiraf), tłum. Tadeusz Gosk; 3. Dymitr Bilenkin - Miasto i wilk (Gorod i wołk), tłum. Tadeusz Gosk; 4. Dymitr Bilenkin - Cyrograf (Adskij modern), tłum. Krzysztof Malinowski;...

Wybór: Tadeusz Gosk i Sławomir Kędzierski.
Utwory:
3. Dymitr Bilenkin - Miasto i wilk (Gorod i wołk), tłum. Tadeusz Gosk;
4. Dymitr Bilenkin - Cyrograf (Adskij modern), tłum. Krzysztof Malinowski;
5. Walentyna Żurawlowa - Śnieżny most nad przepaścią (Snieżnyj most nad propastiu), tłum. Anita Tyszkowska;
6. Aleksander Gorbowski - Koincydencja (Sowpadienienije), tłum. Michał Wołodźko;
7. Wiktor Kołupajew - Kiosk z gazetami (Gazietnyj kiosk), tłum. Monika Dutkowska;
8. Askold Jakubowski - Głosy w nocy (Gołosa w noczi), tłum. Michał Wołodźko;
9. Feliks Kriwin - Wynalazca wieczności (Izobratiel wiecznosti), tłum. Elżbieta Zychowicz;
10. Michaił Puchow - Palindrom do antyświata (Palindrom w antimir), tłum. Sławomir Kędzierski;
11. Michaił Puchow - Nasiona zła (Siemia zła), tłum. Sławomir Kędzierski;
12. Dymitr De-Spiller - Mylący wygląd (Obmanczywaja wniesznost), tłum. Ewa Rojewska-Olejarczuk;
13. Jurij Jarowoj - Kryształowy dom (Chrustalnyj dom), tłum. Ewa Rojewska-Olejarczuk;
14. Borys Łapin - Kongres (Kongress), tłum. Sławomir Kędzierski;
15. Wasilij Szukszyn - Nim trzeci kur zapieje... (Do tretich pietuchow), tłum. Anita Tyszkowska;
16. Walerij Poliszczuk - Sens 54 (Smysł 54), tłum. Tadeusz Gosk;
17. Aleksander Szczerbakow - Złoty sześcian (Zołotoj kub), tłum. Sławomir Kędzierski;
18. Władimir Małow - Ten, który powróci (Tot, kto wierniotsa), tłum. Joanna Krumholtz;
19. Andriej Bałabucha - Temat dysertacji (Tiema dla disiertacji), tłum. Monika Dutkowska;
20. O. Kriwicz - Synteza psa (Sintiez PSA), tłum. Tadeusz Gosk;
21. Borys Rudenko - Jezioro (Oziero), tłum. Sławomir Kędzierski;
22. Andriej Pieczenieżski - Metro (Podziomka), tłum. Tadeusz Gosk.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: scan własny

Antoniuss | 2016-09-03
Przeczytana: 02 września 2016

W pierwszej chwili myślałem, że kontynuacja ,,Galaktyki" jednak będzie się różnić od poprzedniczki. Kilka pierwszych opowiadań nie do końca pasowało do, rozgrywającego się głównie w laboratoriach i przestrzeni kosmicznej, schematu. Ba, kilka opowiadań (,,Bajka szkocka" W. Szczerbakowa, ,,Cyrograf" D. Bulenkina, ,,Kiosk z gazetami" W. Kołupajewa) ocierało się niemal o fantasy! Ogólny obraz jednak nie uległ zmianie. Nadal to zbiór złożony z bardzo pokaźnej liczby (22) opowiadań - w większości bardzo krótkich, niekiedy nawet bez mocniej zarysowanej fabuły. Ogólny ich poziom jest dosyć przeciętny - kilka opowiadań to powtarzająca się biografia wyimaginowanego geniusza lub historia wynalazku. To najsłabsza część tomu, gdyż w absolutnie nic się w nich nie dzieje. Trafiają się również opowiadania tak oryginalne, że trudno się w ogóle ,,połapać, o co w nich chodzi". Naprawdę ciekawych historii jest niestety niewiele. Należą do nich ,,Jezioro" Borysa Rudenki, ,,Nasiona zła"...

WOiOwnik | 2011-03-31
Na półkach: Przeczytane, S-F
Przeczytana: 31 marca 2011

Świetny zbiór opowiadań radzieckich autorów. Tematyka, może trochę inna niż w części pierwszej, ale równie wciągająca i dająca tematy do refleksji.

pigol | 2016-12-28
Jabuilo | 2016-12-14