Obyczaje, języki, ludy świata

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Encyklopedie Tematyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-14874-8
literatura faktu
mantra

Kolejna z serii encyklopedii tematycznych PWN przedstawia bogactwo zróżnicowania etnicznego i językowego ludności świata od zarania ludzkości po współczesność. Systematyzuje wiedzę o ludach,narodach, plemionach i innych grupach etnicznych z całego świata. Prezentuje ich kulturę oraz dorobek cywilizacyjny: bogactwo obyczajów i obrzędów, wierzenia i religię, organizację społeczną isposoby gospodarowania, a także języki i pisma.

Encyklopedia zawiera:

* obszerne artykuły i hasła prezentujące narody i grupy etniczne
• wielomilionowe i niewielkie, żyjące w odległych zakątkach świata,
• żyjące współcześnie i już nieistniejące, ludy historyczne i narody ukształtowane stosunkowo niedawno,
• zamieszkujące zwarte terytoria oraz rozproszone i od wieków żyjące w diasporze (np. Cyganie);
* hasła omawiające obrzędy religijne, ich znaczenie i symbolikę;
* opisy obyczajów i rytuałów zarówno kultywowanych lokalnie (np. ceremonia picia herbaty, Halloween), jak i mających wymiar uniwersalny oraz ich typy i rodzaje (np. obrzędy przejścia);
* hasła prezentujące rodziny językowe, poszczególne języki etniczne oraz rodzaje pisma;
* przysłowia w oryginalnych językach wraz z polskim tłumaczeniem oraz przysłowia polskie z objaśnieniami ich pochodzenia;
* oryginalne ilustracje pokazujące różnorodność kultur i cywilizacji;
* biogramy wybitnych językoznawców, etnologów i twórców ludowych;
* podstawowe pojęcia z językoznawstwa i etnologii.

book_formula | 2015-07-04
noname91 | 2014-11-26