Idiotka wraca

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1922-8
kobieta, malarka, pamiętnik

Dalsze dzieje sympatycznej ekscentryczki Molly, alter-ego autorki, znanej malarki i pisarki. Na Manhattanie wiodła barwne życie wśród zwariowanych przyjaciół i kochanków, z sukcesem malując portrety i nieodpowiednio lokując swe uczucia. Po latach w wesołym Nowym Jorku, Molly wraca do Warszawy, smutnej i szarej po stanie wojennym... Cięty język, pikantny humor i galeria kolorowych postaci (także znanych) w opowieści ?z pierwszej ręki? o Ameryce i Polsce, które w latach 80. były dwiema różnymi planetami.

ebibook | 2014-05-09
Przeczytana: 05 maja 2014

Po udanym spotkaniu z książką „ Samiec Alfa- czyli (…)”- autorstwa Hanny Bakuły liczyłam na dalszy ciąg flirtu iskrzącego się od inteligentnego humoru wyrażonego ciętym językiem babeczki, z którą chętnie wypiłabym nie jeden kieliszeczek wina. Nie wiem czemu- jak się okazało niesłusznie- założyłam, że sporo wcześniejsza książka tej autorki będzie na tym samym poziomie, co jej późniejsze felietony.

Idiotka wraca- to historia młodej malarki Molly, która tkwi ( jak określa to Hanna Bakuła) w kontynentalnym rozkroku między Polską lat 80-tych i Stanami Zjednoczonymi, pomiędzy którymi podróżuje w te i wewte szukając „ niewiadomoczego”. To znaczy wiadomo-szukając najwygodniejszego miejsca do życia gdzie zarówno pieniądze, mężczyźni i rozrywki będą stanowić sedno wypełniające jej życie, a sama będzie ceniona jako artystka najwyższych lotów.
Książka napisana jest językiem osoby, która relacjonuje kolejne posunięcia Molly , na które składają się m.in : zabawa, poszukiwanie...

korcia | 2012-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2012

Na początku miałam małe obawy, że nie dam rady, ale jednak udało mi się przebrnąć przez tą książkę. Myślę, że jest to całkiem dobra pozycja, sporo w niej humoru, porywów namiętności, idiotyzmów PRLu i smacznej kuchni.
Jednak nie są to moje klimaty, może brakuje mi duszy artysty...

izabela81 | 2013-10-15
Na półkach: 2013 rok, Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2013

Dalsze losy ekscentryczki Molly. Autorka pokazuje nam dwa światy: smutną i szarą Warszawę i Nowy Jork "miasto, które nigdy nie śpi". Na Manhattanie Molly ciągle musi walczyć o przetrwanie. Maluje portrety, robi scenografie w teatrze, a chwilami nawet gotuje dla grupy wygłodniałych przyjaciół, żeby oszczędzić pieniądze. W stolicy Polski, za to króluje. Bo za zarobione dolary stać ją na własne mieszkanie i malucha. To nie jest książka o gotowaniu. Ale dowiemy się z niej np. jak za małe pieniądze nakarmić grupę głodnych przyjaciół albo czym się różni lodówka w Warszawie od tej w Nowym Jorku.

Kami | 2012-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Polskie wydanie Seksu w Wielkim Mieście w czasach PRL-u ;) cięty jezyk Bakuly i dużo grzeszków łożkowych, inteligentna i pewnie w dużej mierze autobiograficzna opowieść o polskiej śmietance na Manhattanie. Zdecydowanie polecam!

| 2014-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Molly jest artystką, malarką. Mieszka w Nowym Jorku, wraz ze swoim współlokatorem, fotografem, nazwanym przez nią, ze względu na swoją niebywałą urodę - Tarantulą. Wiodą wspólnie barwny żywot, pełen imprez ze znajomymi, wspólnych kolacji przyrządzanych przez Molly, wiecznie są bez pieniędzy, ale za to robią co chcą. Molly zmienia facetów i tak jest dobrze.

Akcja książki toczy się jakoś niedługo po zniesieniu stanu wojennego w Polce i Molly wpada na jakiś czas do kraju rodzimego, w którym wszystko jest szare, brudne i ponure, tak różne od kolorowego Manhattanu, że aż żal gardło ściska. Ale w Polsce jest rodzina, są znajomi, jest ukochana Poetka.
I jest paru potencjalnych narzeczonych.

Przeczytałam gdzieś, chyba na lc, że to taki „Seks w wielkim mieście” osadzony w czasach PRLu. Zgodzić się z tym absolutnie nie mogę, bo „Seksu…” nigdy nie udało mi się do końca przeczytać, a „Idiotkę” czytało mi się fantastycznie. Nawet zdarzyło mi się przy kilku fragmentach zaśmiać w głos, a to...

Kasia | 2015-01-29

Zachęcona felietonami, książką "Seks na kredyt, czyli jak dostać gratis" sięgnęłam po kolejny tytuł i rozczarowałam się dość mocno. Temat emigracji ciekawy a potraktowany pobieżnie, życie Pani Bakuły z Stanach z pewnością było barwniejsze.

Karolina | 2016-03-28
Przeczytana: 28 marca 2016

Cudna, z humorem, inteligencją, opowieść o życiu między Nowym Jorkiem a Polską przełomu. Czyta się cudnie.

lara | 2011-07-20

dosyć oryginalna,specyficzna, ale da się czytać

Morgana1976 | 2012-11-07

2011