Młodego warszawiaka zapiski z urodzin

Wydawnictwo: Czytelnik
historyczna
piotrex

"Pomysł niniejszej powieści jest prosty i przez to znakomity: bohater wspomina swoje urodziny ograniczając się do dat 1938, 1939, 1943, 1944. Otrzymujemy dzięki temu zapis przyspieszonego dojrzewania pokolenia, stenogram rozmów i konwencji językowych, rewię mód i obyczajów, utrwalonych na czułej kliszy pamięci..." - Ryszard Marek Groński.

Wydanie II

lukaska | 2019-04-28
Na półkach: 2019, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 23 lutego 2019

Jerzy S.Stawiński był Warszawiakiem, Powstańcem, a po wojnie scenarzystą i współtwórcą polskiej szkoły filmowej. Wg Jego scenariuszy powstał (wymienię te najbardziej znane): "Kanał", "Eroica", "Zezowate Szczęście", a później "Pułkownik Kwiatkowski" i "Jutro idziemy do kina" i mnóstwo innych filmów (można sobie zerknąć w bazach filmowych), które dziś nie są aż tak popularne, jakby na to zasługiwały, niestety. Jego przeżycia związane z Powstaniem Warszawskim zdeterminowały Go na zawsze, o czym sam mówił:

"Nic tak nie zaważyło na moim życiu jak przejście przez kanał podczas Powstania Warszawskiego. To, że wszyscy skończyliśmy w gównie, że diabli wzięli nasze niepodległościowe porywy i przyszli bolszewicy, podbiło mnie goryczą. Zacząłem patrzeć na świat ironicznie". [http://wyborcza.pl/1,75410,8007963,Jerzy_Stefan_Stawinski_nie_zyje.html]

We wspomnieniach opowiadał też o filmie "Kanał", który był możliwy do zrealizowania dopiero po śmierci Stalina:

"Wajda podrzucił mi pomysł o...

anaso | 2016-01-20

Wygrzebałam tę książkę w tanich gazetach na Zachodnim. Kto by przypuszczał, że znajdę tam taką perełkę. To jedna z najlepszych książek przez które przewija się Powstanie Warszawskie. Sam bohater to niezwykle ciekawy człowiek, a sposób jego bycia i pisania wzbudza moją wielką sympatię. Polecam!!! Znakomita pozycja.

mila1982 | 2017-03-04
Przeczytana: 02 lutego 2017

Jedna z najlepszych książek polskiego okresu wojennego jakie czytałam ( a trochę tego było). Bez suchej martyrologii, wzniosłych słów, patetycznego pieprzenia o bohaterskich umieraniu. I ten odłamek w pupiu! Niczym amerykański film akcji z dozą humoru w najbardziej dramatycznych momentach! Brawo dla autora za to że trzymał mnie w napięciu do ostatniej chwili, a jego romans z Teresą kwitł przez wszystkie strony powieści, dziennika, pamiętnika. Brawo za to, że do cholery jasnej, wprost mówi, że wojne trzeba przeżyć, a nie umierać na barykadach i walać się jako trup po brudnym chodniku. Mimo to postawa patriotyczna wydziera się z każdej jego wypowiedzi. Po prostu brawo!

| 2014-03-18

Pamiętam, że tę książkę czytałam na wyścigi z moją mamą. Bardzo dobrze oddany klimat tamtych trudnych czasów i postawa młodych ludzi, której dziś się już prawie nie spotyka.

COMPOSmentis | 2013-08-07

Kompozycja książki jest filmowa, nie byłoby najmniejszego problemu by dokonać ekranizacji. Ramy czasowe ściśle określone, opisy szczegółowe i obiektywne, zachowana świeżość spojrzenia młodego chłopaka. Dla mnie największą wartość tej książki nie stanowią jednak same wspomnienia autora z czasów wojny ani tło polityczne. Odnajduję tu świat dawno zapomnianych wartości. Młodzi ludzie są odpowiedzialni, sumienni, wrażliwi, elokwentni... przynajmniej starają się tacy być. Z nostalgią patrzę na ten uporządkowany system wartości. Czy to czasy zagrożenia czy przedwojenne kindersztuba uczyniła ich tak wrażliwymi? Dziś już chyba nieosiągalne, w żadnych warunkach. Warto przeczytać, by się dowiedzieć, że świat się jednak bardzo zmienił. Ludzie się zmienili.

Andrzej | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Młodego Warszawiaka zapiski z urodzin to wydarzenia młodego Warszawiaka Jurka z dnia 24 września z lat 1938,1939,1943,1944.Są to wspomnienia z lat młodości młodego Warszawiaka który obchodzi urodziny tego dnia i dzieje się coś nadzwyczajnego.Wspomnienia zaczynają się gdy zdaje maturę,następnie gdy jest żołnierzem kampanii wrześniowej,przeżywa pierwszą miłość do kobiety,pracuje w konspiracji,żyje w czasie łapanek,oraz podczas końca powstanie warszawskiego.Każda część wspomnień z dnia urodzin dobrze oddaje atmosferę z tamtego okresu.A mimo że młodość autora przypadła na okres okupacji ,wojny,powstania Stawiński chciał jak najbardziej optymistycznie przedstawić historię z urodzin.Mimo że są to czasy gdzie wielu ludzi ginie w dość różny sposób czy to na polu bitwy,czy w obozie to w książce nie ma żadnego patosu czy nadmiernego bohaterstwa.Autor szczególną uwagę zwraca na poszczególne osoby na głównego bohatera Warszawiaka Jurka,jego miłość Teresę z którą w końcu bierze ślub,jednak...

Gothabella | 2015-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

"– Trudno skapować że świat spokojnie patrzy, jak mordują całe duże miasto pośrodku Europy."

Pisanie książek "CAŁKIEM autobiograficznych" jest doprawdy dosyć wredne, bo nie wiadomo, co jest fikcją, a co wydarzyło się naprawdę. Niemniej wszystko, co w tej historii opisane, niewątpliwie mogło się rzeczywiście wydarzyć - czyta się od pierwszej do ostatniej strony jak wierną autobiografię warszawiaka, którego młodość przypadła na lata wojny (koncept powieści to opisy kilku zaledwie dni, w których bohater obchodzi swoje urodziny).

Spodziewałam się czegoś zgoła ponurego pisanego stylem patetyczno-męczeńsko-wiernopoddańczoojczyźnianym, od początku pozytywnie zaskoczył mnie więc bezpośredni i pełen łobuzerskiego humoru styl narracji, w którym przemycono dość wyważoną dawkę gorzkich pigułek okropności wojny, i życia codziennego przy "otwartych drzwiach do piekła". Niewątpliwy must-read dla wszystkich choćby minimalnie zainteresowanych historią kraju Polska i miasta Warszawa.

"–...

Derufin | 2011-10-24
Przeczytana: 20 października 2011

Wystarczy przeczytać dowolne 2-3 zdania, żeby przekonać się, że mamy do czynienia z wybornym dziełem… Tematyka II wojny wciąż mnie "trzyma" i tym razem dobrze trafiłem - każdy z 4 rozdziałów opisuje dzień urodzin autora-bohatera: w 1938, 1939, 1943 i 1944 roku… a dzień to 24 września… Widać, że Stawiński wiele przeżył, wiele usłyszał i zobaczył podczas wojny - nic dziwnego, że napisał potem tyle scenariuszy do arcydzieł… Najbardziej chyba zaszokowało mnie to, że przeczytałem tu opis sceny, którą później autor odtworzył w rewelacyjnym filmie "Jutro idziemy do kina"… Uczta.

frankee | 2013-08-15
Przeczytana: 13 września 2013

Niesamowita.

kasiakos | 2014-01-12
Przeczytana: grudzień 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

kilka z dni życia młodego warszawiaka na przestrzeni kilku lat....lat wojny...konkretnie dzień jego urodzin...wspaniale opisane jego przeżycia....osobista tragedia.... strata przyjaciół i ledwo poślubionej żony w czasie powstania warszawskiego...książka godna polecenia)))