Adrianopol 378. Goci rozbijają legiony Rzymu

Wydawnictwo: Egis, Libron
Adrianople 378. The Goths Crush Rome's Legions
historia, starożytność, Goci, Rzym
historia

„Żadna z bitew w naszych dziejach, z wyłączeniem bitwy pod Kannami, nie skończyła się taką masakrą” – tak opisywał bój pod Adrianopolem rzymski historyk, Ammian Marcellinus. Bitwa ta zapowiadała początek końca cesarstwa rzymskiego. Konnica gocka, zadając tak miażdżący cios Rzymianom, uświadomiła władcom cesarstwa, a także samym Gotom, że wędrujące ludy barbarzyńców stanowią siłę, z którą należy się liczyć. W prezentowanej książce można znaleźć zarówno relacje o błędnych planach Rzymian, jak i opis niespodziewanego ataku konnicy gockiej w czasie starcia. Przedstawiono w niej również najnowsze teorie na temat faktycznego umiejscowienia pola bitwy.

Ambrotos | 2017-05-27
Mariusz | 2016-03-09