Fullmetal Alchemist t. 5

Okładka książki Fullmetal Alchemist t. 5 Hiromu Arakawa
Okładka książki Fullmetal Alchemist t. 5
Hiromu Arakawa Wydawnictwo: J.P. Fantastica Cykl: Fullmetal Alchemist (tom 5) komiksy
komiksy
Fullmetal Alchemist (tom 5)
Hagane no Renkinjutsushi
J.P. Fantastica
2007-03-01
2007-03-01
2006-01-17
Paweł Dybała
manga FMA Edward Elric alchemia

Mocne rozczarowanie po naprawdę dobrej passie, którą miała serie dostajemy dużo gorszy tom. Nasi bohaterowie chcą odwiedzić swojego mistrza zajeżdżając po drodze do miasta mechaników.

Rozdziały tu zawarte skupiają się na bardziej pobocznych wątkach oraz postaci Winry. Pochwaliłem ją ostatnio teraz to odwołuje, bo jest tak nudna i sztampowa jak się tylko da. Co do tych pobocznych historii no nie są okropne, ale po prostu zbędne. Pewnie wrócą i będą miały jakiś cel później.

Także tak sobie. Mocna nuda.

Tom mi przypadł do gustu. Świetnie przedstawiona historia spotkania po latach główmych bohaterów ze swą dawną nauczycielką. (która podobnie jak oni, też chciała dokonać transmutacji by przywrócić życie bliskiej osobie, czyli jej dziecku, przez co straciła część narządów wewnętrznych) Potem robi się ciekawie.

Znakomita scena pościgu, ciekawa relacja z mistrzem, emocjonalne momenty (poród!) i odmienne spojrzenie na protetykę... Tom pełen oddechu, ale i wrażeń. Chyba mój ulubiony do tej pory, naprawdę chce się kontynuować przygodę z braćmi Elric (choć tutaj schodzą troszkę na dalszy plan).

Rozwinięcie postaci Winry było konieczne a w tym tomie zostało to zrobione w stopniu zadowalającym. Ukazano ją jako postać, która potrafi ogarnąć nie tylko protezy co wydaje się być jej konikiem, ale także zachować spokój i odebrać poród. Na dalszych kartach mangi poznajemy "Mistrza" braci Elric, dzięki czemu poznajemy w jaki sposób chłopcy musieli przejść chrzest bojowy przed pobieraniem nauk.

W tym tomiku akcja rozgrywała się w "Mekce protetyków", czyli w Rush Valley oraz w Dublith u mistrza bracia Erlic. Muszę przyznać, że w tomiku było kilka scen, których w anime nie było albo to ja już mam taką złą pamięć w, co jednak szczerze wątpię.
Arakawa nie szczędzi żartobliwych scen! Są naprawdę świetne, anime to jedno, ale żeby oddać to w tak świetny sposób w mandze! Jestem tym zachwycona.
Nie przepadam za bardzo za Winry cały czas, a moment,kiedy tak bardzo chciała poznać sekret i wbrew jego słowom otworzyła zegarek... Nienawidziłam tego momentu w anime i w mandze mam takie same odczucia do tej sceny. Uważam, że Winry powinna uszanować fakt, że nie chce się tym z nikim dzielić.
Uwielbiam za to Izumi, mistrza braci Erlic. Dodatkowe wątki, które nie wystąpiły w anime wywołały uśmiech na mojej twarzy, np. moment kiedy dzieci przebiegały obok męża Izumi i się go wystraszyły, ponieważ wygląda groźnie. Biedny Shig. Uwielbiam też retrospekcję na temat tego jak Ad i El uczyli się alchemii. Wszystko, ponieważ Mistrz zauważył, że Ed widział "to".

Mistrz jest mega xD Test wstępny mnie powalił, ale chłopcy spisali się na medal!
Historia coraz bardziej się rozkręca.

Historia coraz bardziej się rozkręca.

Ach, w końcu spotkanie z Mistrzem dobrze znane mi z anime i ten niesamowity łomot... Coś cudownego. Uwielbiam tę postać. Kobieta z silnym charakterem!

Uważam, że jest to jedna z lepiej dopracowanych mang fantasy. Postacie może i są przewidywalne, ale w tym wszystkim zabawne i łatwo się z nimi utożsamić.
Zdaje mi się, że ta manga spełnia wszystkie wymogi gatunku i to w pięknym stylu.

• Manga
  • Mangi