Gracze

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Players
978-83-7392-256-3
powieść amerykańska

Na nowojorskiej giełdzie pada strzał. Jeden z maklerów, George Sedbauer, ginie z ręki człowieka, którego wprowadził na parkiet. Na domiar złego okazuje się, że morderca oprócz pistoletu miał przy sobie bombę, zatem niewykluczone, że był członkiem siatki terrorystycznej. Wkrótce potem Lyle Wynant, jeden ze świadków tamtego dramatycznego wydarzenia, dostrzega w mieszkaniu atrakcyjnej Rosemary Moore jej zdjęcie w towarzystwie Sedbauera oraz niejakiego Vilara – człowieka, który go zastrzelił. Lyle postanawia poinformować o tym odpowiednie organa. Tak rozpocznie się dla niego wielka i niebezpieczna przygoda. Również żona Lyle’a, Pammy, przeżyje w tym czasie niecodzienną przygodę – inną od mężowskiej, lecz nie mniej fatalną w skutkach. Skomplikowana, pełna mylnych tropów fabuła Graczy (1977) jest przede wszystkim pretekstem do nakreślenia sugestywnego obrazu świata, na który padł cień terroryzmu. Ale nie tylko. Na pozór idealne życie Wynantów kryje w sobie pustkę, nudę i rozpacz. Czy ci obojętni „gracze” są w stanie zrozumieć, jak bardzo przyczyniają się do narodzin przemocy, która ich otacza?

Agnieszka | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Poruszamy się wśród nieustannego zgiełku; idziemy z uchylonymi ustami: ryby miast (Gracze)
Kupowanie świeżych owoców wprawiało ją w dobry nastrój. Był to akt moralnej doskonałości. (Gracze)

Zwłaszcza ten drugi cytat to właśnie coś za co tak DeLillo lubię. Odnajduję wiele z siebie w takiej Pammy kupującej owoce, nadającej zwykłej czynności znamiona rytuału, odrobinę w tym śmiesznej, głupio poddającej się interpretacjom świata rodem z reklam. To siła prozy DeLillo, prozy przypominającej poezję, pełnej zaskakujących porównań, ironii, prawdy szczegółów. Nowojorczyk jest pisarzem niezwykle precyzyjnym, nie zasypuje czytelnika słowami, nie gubi się, wie co chce powiedzieć. Nadaje zwyczajnym rzeczom nowy wymiar. Tworzy wyraziste sceny, przejrzystą linię akcji i zapadających w pamięć bohaterów. Lubi sensacyjne fabuły, fakty historyczne, klimat czarnego kryminału. Znakomicie pisze erotykę - nic dziwnego, opisy emocji, napięcia, pożądania zawsze były domeną poetów (wertuję teraz pamięć, ale...

Jarek1983 | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Profetyczne odrobinę.

Coś musiało tknąć Dona DeLillo do pisania takiej ponurej wizji Nowego Jorku w roku 1977. Czytamy tu o tym co dzieje się na Wall Street, o odizolowaniu tych ludzi od realnych problemów, o World Trade Center, no i świecie w obliczu terroryzmu. „Gracze” mieszą w treści te wszystkie zagadnienia. DeLillo swoim nieprzejrzystym stylem pisarskim ubiera to w fabułę, która rwie się i często prowadzi do zagubienie czytelnika. Mimo, iż się starałem odpędzić uczucie zirytowania (za brak klarowności), to nie udało się jej przezwyciężyć w końcowym rozrachunku.

W powieści jest kilka wątków i scen, które na pewno zapamiętać warto. Chociażby nudę Lyle`a i Pammy – głównych bohaterów – która prowadzi ich do ekstremum. Gdzieś tu wybrzmiewa zapowiedź czasów, których dożyliśmy, a także nieusłyszane ostrzeżenie o rozwarstwianiu się społeczeństwa. Mimo wszystkich moich dobrych chęci nie udało mi się przekonać do tej prozy. Otwartym pozostanie czy to wina samego autora czy...

Gladys | 2015-12-10

Ksiazka bardzo sie zestarzala od czasu pierwszego wydania, jest w odbiorze dosc naiwna.
Trudnosci nastrecza fakt, iz tlumaczenie jest, niestety, fatalnej jakosci.

salq | 2013-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2013

Jest to moje pierwsze zetknięcie z autorem. Tym samym ciężko jest mi wyrobić sobie zdanie o nim. Na pewno przeczytam coś jeszcze. Póki co, zapamiętam obraz społeczeństwa amerykańskiego poddającego się urokom i nudzie kapitalizmu i konsumpcjonizmu. A wszystko to w cieniu terroryzmu. Tu podanego z absurdem i w grotesce. Im dłużej nad książką myślę tym więcej się składa w ciekawy koncept.

DeDe | 2018-05-25
Przeczytana: 02 czerwca 2018