Gracze

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Players
978-83-7392-256-3
powieść amerykańska

Na nowojorskiej giełdzie pada strzał. Jeden z maklerów, George Sedbauer, ginie z ręki człowieka, którego wprowadził na parkiet. Na domiar złego okazuje się, że morderca oprócz pistoletu miał przy sobie bombę, zatem niewykluczone, że był członkiem siatki terrorystycznej. Wkrótce potem Lyle Wynant, jeden ze świadków tamtego dramatycznego wydarzenia, dostrzega w mieszkaniu atrakcyjnej Rosemary Moore jej zdjęcie w towarzystwie Sedbauera oraz niejakiego Vilara – człowieka, który go zastrzelił. Lyle postanawia poinformować o tym odpowiednie organa. Tak rozpocznie się dla niego wielka i niebezpieczna przygoda. Również żona Lyle’a, Pammy, przeżyje w tym czasie niecodzienną przygodę – inną od mężowskiej, lecz nie mniej fatalną w skutkach. Skomplikowana, pełna mylnych tropów fabuła Graczy (1977) jest przede wszystkim pretekstem do nakreślenia sugestywnego obrazu świata, na który padł cień terroryzmu. Ale nie tylko. Na pozór idealne życie Wynantów kryje w sobie pustkę, nudę i rozpacz. Czy ci obojętni „gracze” są w stanie zrozumieć, jak bardzo przyczyniają się do narodzin przemocy, która ich otacza?

Agnieszka | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Poruszamy się wśród nieustannego zgiełku; idziemy z uchylonymi ustami: ryby miast (Gracze)
Kupowanie świeżych owoców wprawiało ją w dobry nastrój. Był to akt moralnej doskonałości. (Gracze)

Zwłaszcza ten drugi cytat to właśnie coś za co tak DeLillo lubię. Odnajduję wiele z siebie w takiej Pammy kupującej owoce, nadającej zwykłej czynności znamiona rytuału, odrobinę w tym śmiesznej, głupio poddającej się interpretacjom świata rodem z reklam. To siła prozy DeLillo, prozy przypominającej poezję, pełnej zaskakujących porównań, ironii, prawdy szczegółów. Nowojorczyk jest pisarzem niezwykle precyzyjnym, nie zasypuje czytelnika słowami, nie gubi się, wie co chce powiedzieć. Nadaje zwyczajnym rzeczom nowy wymiar. Tworzy wyraziste sceny, przejrzystą linię akcji i zapadających w pamięć bohaterów. Lubi sensacyjne fabuły, fakty historyczne, klimat czarnego kryminału. Znakomicie pisze erotykę - nic dziwnego, opisy emocji, napięcia, pożądania zawsze były domeną poetów (wertuję teraz pamięć, ale...

Gladys | 2015-12-10

Ksiazka bardzo sie zestarzala od czasu pierwszego wydania, jest w odbiorze dosc naiwna.
Trudnosci nastrecza fakt, iz tlumaczenie jest, niestety, fatalnej jakosci.

salq | 2013-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2013

Jest to moje pierwsze zetknięcie z autorem. Tym samym ciężko jest mi wyrobić sobie zdanie o nim. Na pewno przeczytam coś jeszcze. Póki co, zapamiętam obraz społeczeństwa amerykańskiego poddającego się urokom i nudzie kapitalizmu i konsumpcjonizmu. A wszystko to w cieniu terroryzmu. Tu podanego z absurdem i w grotesce. Im dłużej nad książką myślę tym więcej się składa w ciekawy koncept.

marsangnz | 2017-06-09
Kuba Kulasa | 2017-02-06