Świt, wieczór lub noc

Tłumaczenie: Andrzej Krzywicki
Wydawnictwo: Czytelnik
L'aube le soir ou la nuit

Esej polityczny, w którym autorka sportretowała Nicolasa Sarkozyaego, ukazała kulisy jego morderczej i błyskotliwej kampanii wyborczej oraz sformułowała wiele uwag na temat istoty polityki. Yasmina Reza, pisarka pochodzenia irańsko-węgierskiego, dramatopisarka tłumaczona na wiele języków, zafascynowana osobowością Nicolasa Sarkozyaego poprosiła go, by zechciał włączyć ją do grona najbliższych...

Yasmina Reza, pisarka pochodzenia irańsko-węgierskiego, dramatopisarka tłumaczona na wiele języków, zafascynowana osobowością Nicolasa Sarkozyaego poprosiła go, by zechciał włączyć ją do grona najbliższych współpracowników w swojej kampanii wyborczej. Przyszły prezydent Francji wyraził na to zgodę, Yasmina Reza przez rok, dzień w dzień, uczestniczyła we wszystkich naradach, spotkaniach, a także w chwilach relaksu Sarkozyaego. Wśród wielu wątków kampanii wyborczej Sarkozyaego przedstawionych w książce są dwie podstawowe idee a Francja i praca. Opisana w książce kampania wyborcza Sarkozyaego ukazuje ogrom pracy, jaki musiał on wykonać, by wygrać wyścig do Pałacu Elizejskiego, setki spotkań w fabrykach, instytucjach, ze środowiskami naukowymi, w szpitalach, a przed wszystkim z politykami, m.in. amerykańskim senatorem Obamą, Angelą Merkel i Tonym Blairem.

Zamir Chojnacki | 2016-06-16
Kuba | 2016-04-24