Chińska lalka

Beijing Doll
978-83-7469-442-1
Chun Sue, Chińska lalka
Cyriaanne

"Chińska lalka" to moja pierwsza powieść. Napisałam ją, mając siedemnaście lat. Bardzo chciałam, żeby ludzie ją przeczytali, wierzyłam, że dzięki niej poznają i zrozumieją nie tylko moja młodość, jej śmiech i łzy. Miałam prawie dziewiętnaście lat, kiedy wreszcie książka została wydana. Od początku wzbudzała kontrowersje, ale wielu młodych Chińczyków pisało do mnie, że ich zdaniem powieść...

"Chińska lalka" to moja pierwsza powieść. Napisałam ją, mając siedemnaście lat.

Bardzo chciałam, żeby ludzie ją przeczytali, wierzyłam, że dzięki niej poznają i zrozumieją nie tylko moja młodość, jej śmiech i łzy. Miałam prawie dziewiętnaście lat, kiedy wreszcie książka została wydana. Od początku wzbudzała kontrowersje, ale wielu młodych Chińczyków pisało do mnie, że ich zdaniem powieść odzwierciedla bolesne, lecz prawdziwe przeżycia, wewnętrzne zmagania i zagubienie, a także rozdźwięk między nimi a społeczeństwem, rodziną i szkołą. Niestety, książka została wycofana z obiegu kilka miesięcy po publikacji. Mam nadzieję, że mimo to dotarła do świadomości chińskiej młodzieży, a dzięki przekładom na inne języki jej wpływ okaże się znacznie szerszy. Że ludzie na całym świecie będą mogli ją przeczytać. Pisałam wprawdzie o doświadczeniach chińskiej dziewczyny, ale młodzi ludzie wszędzie mają podobne problemy. Chciałabym się z nimi zaprzyjaźnić.

FannyBrawne | 2016-08-09

Wypożyczyłam tę książkę z pozytywnym nastawieniem, ale potem jakoś straciłam na nią ochotę i długo leżała na półce. W końcu postanowiłam ją jednak przeczytać. Moje dobre podejście nieco się zmieniło, gdy uświadomiłam sobie, że nie jest to powieść, ale zapis przemyśleń autorki na temat świata, którego nie akceptuje. Kojarzyło mi się to z ,,Morfiną" Melisy Kuźniar która nie wywarła na mnie dobrego wrażenia. Ale potem znowu przeczytałam przedmowę i stwierdziłam, że może nie będzie źle. Oto moja recenzja ,,Chińskiej lalki" Chun Sue.

Książka jest swoistą autobiografią autorki Chun Sue, która opowiada o rodzinie, szkole, pierwszych związkach i buncie młodzieńczym, a wszystko to w realiach Chin przełomu dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Książka opowiada więc właściwie już o innym pokoleniu niż współczesna młodzież, o czasach, kiedy posiadacz komórki był obiektem zazdrości, a o komputerze większość mogła tylko marzyć. Nie pamiętam tych czasów, więc trudno mi porównać Polskę i...

Turniquet 92 | 2014-07-06

Książka dobra dla młodzieży będącej w fazie buntu i tej , która czuje się nie rozumiana przez społeczeństwo. Nie oceniam, bo sama przez taki okres w życiu przechodzlam, pewnie jak i większość. Książka dobra, bo pomorze zapewne wielu mlodym poczuć, że ktoś ich jednak rozumie.

thinking-hurts | 2011-03-03
Przeczytana: 26 lutego 2011

Powrót do nastoletniego szarpania się samej ze sobą. Siedemnastoletnia Chun Sue nie może odnaleźć się w rzeczywistości, w której powinna przykładać się do nauki w szkole myśląc perspektywicznie o dojrzałej przyszłości. Świat widziany oczami dziewczyny jest ponury i pełen cierpienia, gubi się ona we własnych depresyjnych emocjach i braku motywacji do działania. Ból istnienia i lęk próbuje zagłuszyć przypadkowymi związkami z chłopakami i seksem, włóczeniem się po mieście i muzycznych imprezach, nielegalnym nocowaniem poza domem. Miota się, rozważa rzucenie szkoły, która nudzi ją śmiertelnie i nie uczy niczego ważnego. Jedynymi rzeczami, jakimi zainteresowana jest bohaterka są undergroundowe zespoły rockowe, z którymi przeprowadza wywiady i publikuje w pisemkach muzycznych oraz pisanie i poezja.

Książka jest bolesna i niejednokrotnie przygnębia. Było mi żal bohaterki, tym bardziej, kiedy przypominałam sobie własne boleści nastoletniego samopoczucia. Jednak nie oceniłam jej wysoko....

raeszka | 2012-01-20

Książka bardzo mi się spodobała. Jest napisana lekkim językiem dzięki czemu czyta się ja bardzo przyjemnie. Jedynie miałam trudność w kojarzeniu niektórych osób, te imiona chińskie wszystkie są takie same hihi. Jednak autorka na początku książki umieściła listę bohaterów i wyjaśniała kto kim jest :). "Chińska lalka", to jest powieść o samej autorce, jej życiu. Czytając ją ma się wrażenia jakby się z nią rozmawiało, a nie czytało, to co napisała.
Po przeczytaniu tej książki i biorąc pod uwagę prawa panujące w Chinach nie dziwię się, że książka została wycofana z obiegu. Mam jednak nadzieję, że dotrze do jak największego grona ludzi, bo można się z niej wiele dowiedzieć.
Jeśli ktoś miałby możliwość jej przeczytania, to gorąco polecam :).

neuromance | 2016-01-17
Przeczytana: wrzesień 2012

Zdecydowanie książka dla nastolatków, zwłaszcza tych zbuntowanych i przeżywających pierwsze zauroczenia i psychiczne zawirowania. Dla innych czytelników może okazać się zbyt płaska i płytka. Nasycona cytatami z punkowych piosenek i atmosferą rockowych koncertów, jest dużo bardziej europejska niż azjatycka. Dla zagubionej młodzieży - jak znalazł.

wkwiatki | 2010-08-25
Na półkach: Przeczytane, Boże, uchowaj

Nie podobała mi się prawie od samego początku. Ciągle liczyłam na to, że się rozkręci jakoś pozytywnie...

Just_in_A | 2012-07-30

Nie wiem skąd wzięły się tak niskie oceny. Książka może faktycznie zbyt depresyjna momentami, pełno w niej smutku i "płaczu", ale czy wszystkie dobre książki muszą być wesołe? Nie jest to może arcydzieło literackie, ale ode mnie w pełni zasłużone 7/10 ("bardzo dobra").

Anka | 2012-06-24

autorka opisuje swoje szalone ale i pełne kontrowersji życie. Myślę że te właśnie kontrowersje doprowadziły do wstrzymania sprzedaży książki. Świetnie ujęte życie nastolatków. Polecam.

Annie | 2016-08-10
Przeczytana: 19 lipca 2016