Liezi. Prawdziwa Księga Pustki. Przypowieści taoistyczne

Wydawnictwo: Drzewo Babel
列子 / Liezi. Chongxu zhenjing
filozofia i etyka
mozartiwieloryb

"Czym jest pustka? W filozoficznej i religijnej tradycji wschodu słowo pustka jest używane w znaczeniu pustki mistycznej, pustki bezustannie przejawiającej się we wszystkim, co się jawi, we wszelkich istotach, rzeczach i zdarzeniach. Z niej wszystko się rodzi i do niej wszystko powraca - a więc stanowi prawdziwą, niepodzielną istotę wszystkiego." - Wojciech Eichelberger.

mozartiwieloryb | 2010-08-29
Przeczytana: 07 sierpnia 2010

Harmonia.
Równowaga.
Medytacja.
Zen.
Skupienie.

Można to osiągnąć czytając przypowieści. Powoli. Pojedynczo. Stopniowo dawkując sobie "oświecenie", kontemplując i analizując.
"To książka niezwykle fascynująca, a zarazem tajemnicza..."

Ramon | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Gdyby taoiści mieli swoją biblię, ta książka byłaby jej częścią.

Ładnie wydana, chociaż nie wiem, czy stało się tak ze względów estetycznych, czy jednak praktycznych (bo tekstu jest mało i trzeba było złożyć go tak, aby wyszła książka gruba na 30 złotych :) Ale to nie szkodzi, takich książek nie czyta się "byle prędzej". Przeciwnie.

I można wracać do nich całe życie. (Chociaż może lepiej żyć tak, aby nasze życie było tego typu książką).

Jeśli Drzewo Babel zarobiło masę pieniędzy na sprzedaży książek Coelho po to, aby wydawać takie niekomercyjne arcydzieła, to chyba zacznę kupować Coelho...

Daję 10 gwiazdek, ale nie wszystkie przypowieści ze zbioru były równie znakomite jak te najlepsze.

Pawelau | 2014-10-24
Przeczytana: 2014 rok

Świetne i pouczające przypowieści z zakresu praktycznego, pierwotnego, filozoficznego taoizmu. Polecam każdemu, kto chce pozytywnie spojrzeć na swą egzystencję i zmienić swe życie.

marlen862 | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Książka zawiera w sobie taoistyczne przypowieści. To dzieło polecam każdemu kto intesuje się filozofią wschodu i nie tylko.

Myśli na gorsze dni oraz w sam raz, by dostrzec i docenić to, co mamy na co dzień.

Magda | 2013-05-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 22 maja 2013

Myślę, że aby w pełni zrozumieć przekaz tej książki, trzeba się nad nią zamyślić, wczytać w metafory i znaleźć analogię do własnego życia.
"Prawdziwa księga Pustki" to zbiór opowiadań, przypowiastek, które oprócz tego, że zawierają wiele mądrości życiowych, są całkiem ciekawe i proste w odbiorze.

Aga | 2015-11-17
| 2015-09-09
Kaiming | 2014-11-23
    Aforyzmy chińskie
    Mencjusz (Mengzi), Lie-cy (Liezi), Konfucjusz (Kong Fuzi), Lao Tsy (Laozi),...