Mój pies się nie boi. Jak pomóc psu pokonać jego lęki.

Tłumaczenie: Magda Urban
Wydawnictwo: Galaktyka
Help for Your Fearful Dog: A Step-by-Step Guide to Helping Your Dog Conquer His Fears.
978-83-7579-061-0
flora i fauna
mozartiwieloryb

Gdybym przed laty wiedziała to, co po przeczytaniu tej książki, w porę poradziłabym sobie z jedyną wadą mojego psa: niechęcią do pobratymców. Dziś już wiem, że mój pies nie szukał zwady. On się po prostu bał… Dlatego polecam tę lekturę ludziom, którym się wydaje, że problemy ich podopiecznych wynikają z ponadprzeciętnej odwagi lub skłonności do zaczepek. Okazuje się bowiem, że odwagę od lękliwości dzieli czasem równie nikła granica jak miłość od nienawiści.
Dorota Jastrzębowska, redaktor naczelna miesięcznika Mój pies

Jeśli jesteś właścicielem bojaźliwego psa, to wiesz, jak frustrujące bywa obserwowanie jego cierpienia, gdy nie masz pojęcia, jak mu pomóc. Głowa do góry! Wkrótce zdobędziesz cenne umiejętności, które pomogą ci zaradzić lękom ulubieńca.
Psy wszelkich ras, rozmiarów, dowolnej płci i o różnych doświadczeniach mogą mieć problemy lękowe. Niektóre psy boją się określonych dźwięków, jak grzmot pioruna; inne stresują się, gdy ktoś je dotyka lub czesze; kolejne lękają się jazdy samochodem. Jedne psy boją się zostawać same w domu, a inne wolałyby, by nikt obcy się do nich nie zbliżał. I chociaż w przypadku niektórych psów wydaje się, że pobudzają się lub reagują agresywnie na widok obcych ludzi lub psów, przyczyną takich zachowań w rzeczywistości najczęściej jest strach.
Zdobędziesz wiedzę o przyczynach lękliwych zachowań, o tym, jak rozpoznawać bodźce wywołujące strach u psa, jak dostrzegać najmniejsze nawet oznaki stresu zwierzęcia, w jaki sposób twoja postawa i zachowanie mogą wpływać na reakcje psa oraz jak wprowadzać w życie skuteczne programy modyfikacji zachowań. Odkryjesz terapie uzupełniające, mogące być stosowane w połączeniu z modyfikacją zachowań, co pozwoli ci osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. Dowiesz się także, kiedy sięgnąć po telefon i o pomoc poprosić profesjonalistę. Mówiąc krótko: zrozumiesz, jak radzić sobie z wyzwaniami, które niesie życie z bojaźliwym psem.

Lillianna | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

Doskonały poradnik dla zainteresowanych behawiorystyką i szkoleniem psów, a także właścicieli psów. W książce znaleźć można przede wszystkim mnóstwo porad krok po kroku jak pokonać konkretne lęki psa, takie jak lęk przed burzą, przed obcymi ludźmi, zwierzętami, weterynarzem, psim fryzjerem itd. Autorka prezentuje również wiele innych ważnych i bardzo interesujących informacji, na uwagę zasługują w szczególności jeszcze mało popularne techniki takie jak DAP, ziołolecznictwo, homeopatia, masaż, Tellington Touch. Oprócz tego, w książce można znaleźć porady dotyczące nauki niektórych komend, które mogą okazać się przydatne w pracy ze strachliwym psem.

Raisa | 2015-12-29
Na półkach: Kynologia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2015

"Mój pies się nie boi" autorstwa Nicole Wilde to według mnie najlepszy poradnik behawioralny traktujący o psach lękliwych, jaki do tej pory pojawił się na polskim, a może nawet światowym rynku wydawniczym.

Autorka poważnie i rzetelnie podchodzi do tematu psich fobii i lęków, dając czytelnikowi ogrom wiedzy na temat zapobiegania powstawaniu problemów, a także sposobu rozwiązywania tych już powstałych. Znajdziemy tutaj zarówno informacje na temat odwrażliwiania i przeciwwarunkowania, jak i żywienia, stymulacji umysłowej psa bojaźliwego, roli opiekuna w życiu emocjonalnym psa, skojarzeń, bodźców wyzwalających lęki, warunkowania instrumentalnego oraz wszelkich terapii wspomagających, do których należą między innymi: masaż, aromaterapia, Ttouch, homeopatia, DAP, owijanie ciała, ziołolecznictwo, a wreszcie również niedoceniania i czyniąca cuda akupunktura. Dla osób mniej zagłębionych w psią psychikę autorka wybrała i szczegółowo omówiła najczęściej występujące psie lęki.

Muszę...

Aarionne | 2011-09-30
Na półkach: Psia pasja, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo wiele problemów, jakie mamy z psami, wynika z ich lękliwości, a z tego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Nadmierne szczekanie, obgryzanie mebli w domu, agresja - u wielu psów jest to właśnie reakcja na lęk, nie tylko kulenie się czy wchodzenie w najciemniejszy zakamarek. W książce znajdziecie opisane przyczyny lęków, ich objawy, a także możliwe rozwiązania sytuacji, bo w każdym przypadku trzeba działać inaczej. To bardzo ważne, żeby z psem odpowiednio pracować, a pokonanie psiego strachu wcale nie jest takie straszne. Dzięki tej książce można lepiej zrozumieć zachowania pupila. Jeśli mamy się z nim komunikować - nie tylko uczmy go komend, ale także nauczmy się rozumieć to, co on nam przekazuje.

MLB | 2014-02-28
Przeczytana: 2010 rok

Książka, moim zdaniem, obowiązkowa dla wszystkich opiekunów zwierząt.
Dla nowicjuszy bez żadnej wiedzy behawioralnej i etologicznej, jak i dla tych, którzy tę wiedzę mają.
Obciążające półki w księgarniach poradniki o tematyce zwierzęcej dzielą się w zasadzie na 3 kategorie:
1.Oparte na nowych badaniach i doświadczeniach, pożyteczne i rozwijające.
2. Szkodliwe, czasem bardzo szkodliwe, wciąż od nowa wydawane poradniki, oparte na wiedzy i metodach sprzed 50 lat - wznawiane bez komentarza i aktualizacji!
3. Bzdurne, nic nie wnoszące.

Ta książka należy bezwzględnie do kategorii nr 1.

katsu | 2012-03-29
Przeczytana: 12 marca 2012

Świetna książka dla właścicieli psów strachliwych.
Ogólne zasady, konkretne sytuacje, obszerne opisy rozwiązań.
Nigdy też bym nie pomyślała, że komendy takie jak "dotknij" i "odpocznij" mogą mieć aż takie znaczenie.
Świetna!

Michalina | 2016-09-19