Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów.

Tłumaczenie: Monika Grossman-Klieber
Wydawnictwo: Galaktyka
Pa talefot med hunden
978-83-7579-067-2
sygnały uspokajające, pies, psy, Hobby
flora i fauna
mozartiwieloryb

Mój pies jest tak mądry, że tylko mówić nie umie - jakże często zdanie to pada z ust ludzi, którym wydaje się, że doskonale znają swojego pupila. Tymczasem nic bardziej błędnego - nasz pies mówi! Wprawdzie nie w znaczeniu werbalnym, za to posiada wrodzona` umiejętność posługiwania się rozwiniętym systemem sygnałów mowy ciała. Za ich pomocą komunikuje się nie tylko z innymi psami, ale również z istotami spoza swojego gatunku. Znajomość sygnałów uspokajających, jak je nazwa a Turid, ułatwi nam wzajemne zrozumienie, nie tylko na placu szkoleniowym, ale przede wszystkim w życiu codziennym. Pozwoli nam poznać pasjonujący świat psów.
Dzięki ludziom takim jak Turid Rugaas zaczynamy w prawdziwy sposób komunikować się z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Tradycyjne metody tresury opierające się na stosowaniu siły i wymuszaniu podporządkowania się naszej woli, ustępują dziś miejsca metodom pozytywnym, polegającym na współpracy z psem, wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Jedno jest pewne. Po przeczytaniu tej książki już nigdy nie spojrzymy na psa w ten sam sposób, co do tej pory.

Koma | 2013-03-12
Przeczytana: marzec 2013

Ta cieniutka książeczka to moja kara za pychę ;)Mimo, że od dawna widniała na mojej liście "przeczytać koniecznie", to lekturę odsuwałam w czasie, wychodząc z założenia, że na kilkudziesięciu stronach znajdę jedynie powtórzenie informacji, które już znam z bardziej obszernych opracowań. I tu zaskoczenie: owszem informacje są bardzo skondensowane, część można by zapewne bardziej rozwinąć a jednak - mimo iż psy, ich psychika, behawior, to moja pasja od lat, znalazłam "oczywiste oczywistości" na które nie zwracałam uwagi bądź gdzieś mi umknęły oraz kilka wskazówek, które zamierzam od razu wprowadzić w życie i naprawić błędy, jakich niestety nie udało mi się uniknąć w procesie wychowania jednego z moich psów.

W tej chwili posiadam wersję elektroniczną, jednak już wiem, że na pewno kupię wersję papierową, żeby móc po nią sięgnąć w każdej chwili; na pewno nie raz do niej wrócę. Według mnie jest to jedna z tych bardzo niepozornych pozycji, którą powinien przeczytać każdy właściciel psa.

Raisa | 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kynologia
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Obowiązkowa pozycja na półce każdego świadomego opiekuna psa. Autorka bazując na swoim doświadczeniu i przeprowadzonych badaniach omawia najczęściej spotykane sygnały uspakajające u psów. Podpowiada jak odtworzyć je będąc człowiekiem oraz w jakich okolicznościach poprawnie ich użyć. Pod każdym sygnałem kilka konkretnych i różnych od siebie przykładów. Ponadto w książce znajdziemy również zdjęcia, które ukazują dany sygnał w praktyce.

Zatem rozsiądźmy się wygodnie w fotelu, otwórzmy książkę i poczujmy jak na seminarium z Turid Rugaas!

marcysia | 2017-08-23
Na półkach: Przeczytane, Psiowe

Moim zdaniem pozycja obowiązkowa. Każdy kto decyduje się na psa powinien być świadomy tego co on do niego mówi a nie tylko co nam się wydaje, że mówi. O ile łatwiej byłoby się wtedy dogadać i o ile mniej psiaków lądowałoby (w najlepszym wypadku) w schroniskach. Człowiek ma tendencje do patrzenia na psy przez pryzmat ludzki, dodajemy im wiele naszych cech, nie jedno zachowanie interpretujemy tak jakby to zrobił człowiek. I tu niestety pojawiają się schody, bo nie do każdego dociera, że PIES TO NIE CZŁOWIEK. Pies to zwierzę, które w czasie swojej ewolucji wykształciło właściwy dla siebie język i zachowania. To my powinniśmy się go nauczyć, bo w końcu podobno to my jesteśmy najinteligentniejszymi stworzeniami.

Klara | 2018-01-04

Jeśli jesteś właścicielem psa i:
1. Na spacerze często boisz się, że jakiś niewychowany Brutus naskoczy na twojego Azorka
2. Lub odwrotnie - jesteś właścicielem Brutusa i nie masz pojęcia, co on przy rzeczonym Azorku zechce kombinować
JEST TO KSIĄŻKA DLA CIEBIE.
Kompendium wiedzy na temat psiej mowy ciała streszczone do naprawdę niewielkiej książeczki. Mało czasu zajmie przeczytanie, a korzyść z tego ogromna. No i dobra zabawa, kiedy widząc harce swojego czworonożnego, w końcu zaczynasz kumać, o co mu chodzi ;)
"Must-read" dla każdego psiarza!

Przemek | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Dla mnie tabpozycja jest fantastycznym zaskoczeniem. Książka mała i cienka, ale wartościowa pod względem merytorycznym. Dla mnie, właściciela trudnego psa, książka ta uświadomiła kierunek pracy z czworonogiem, pokazała na co zwrócić uwagę i dała ogromną nadzieję na poprawę zachowania psa. Kolejne wersy uświadomiły mi, że pies nie zachowuje się negatywnie "bo tak", tylko z powodu stresu. Polecam z czystym sumieniem.

dziubek111 | 2018-03-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 marca 2018

Superksiążka, bardzo przystępnie napisana. Dużo wiedzy w pigułce, która jest mega pomocna przy zrozumieniu psich zachowań. Już w trakcie lektury widziałam efekty! Obowiązkowa pozycja każdego wielbiciela psów i nie tylko 🐶

Szara | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Książka napisana lekko i przyjemnie, a przy tym opisuje wszystko co właściciel psa wiedzieć powinien o jego zachowaniu. Może dzięki lekturze takich książek będzie mniej przemocy i krzyku na zwierzętach, a więcej "rozmów" z nimi. Chcę i święcie w to wierzę. Gorąco polecam

Julia | 2018-05-05

Książka jest idealna dla początkujących behawiorystów lub osób które chcą się dowiedzieć w jaki sposób psy wysyłają sygnały uspokajające oraz to jak my ludzie możemy z nich korzystać. Książka jest napisana bardzo prostym językiem, nie ma domysłów tylko czyste fakty.

aniah | 2015-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 15 lipca 2015

Dobra książka, aczkolwiek nie nauczyła mnie nic więcej ponad to co już wiedziałam. Moim zdaniem trochę za dużo przykładów przy każdym sygnale. A dla osoby nie wiedzącej nic o temacie, może być trochę zagmatwane ;)

MLB | 2014-02-28
Przeczytana: 2010 rok

O tej książce zostało powiedziane chyba wszystko we wcześniejszych opiniach. Mogę się tylko z radością przyłączyć. Polecam serdecznie!