Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów.

Tłumaczenie: Monika Grossman-Klieber
Wydawnictwo: Galaktyka
Pa talefot med hunden
978-83-7579-067-2
sygnały uspokajające, pies, psy, Hobby
flora i fauna
mozartiwieloryb

Mój pies jest tak mądry, że tylko mówić nie umie - jakże często zdanie to pada z ust ludzi, którym wydaje się, że doskonale znają swojego pupila. Tymczasem nic bardziej błędnego - nasz pies mówi! Wprawdzie nie w znaczeniu werbalnym, za to posiada wrodzona` umiejętność posługiwania się rozwiniętym systemem sygnałów mowy ciała. Za ich pomocą komunikuje się nie tylko z innymi psami, ale również z istotami spoza swojego gatunku. Znajomość sygnałów uspokajających, jak je nazwa a Turid, ułatwi nam wzajemne zrozumienie, nie tylko na placu szkoleniowym, ale przede wszystkim w życiu codziennym. Pozwoli nam poznać pasjonujący świat psów.
Dzięki ludziom takim jak Turid Rugaas zaczynamy w prawdziwy sposób komunikować się z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Tradycyjne metody tresury opierające się na stosowaniu siły i wymuszaniu podporządkowania się naszej woli, ustępują dziś miejsca metodom pozytywnym, polegającym na współpracy z psem, wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Jedno jest pewne. Po przeczytaniu tej książki już nigdy nie spojrzymy na psa w ten sam sposób, co do tej pory.

Koma | 2013-03-12
Przeczytana: marzec 2013

Ta cieniutka książeczka to moja kara za pychę ;)Mimo, że od dawna widniała na mojej liście "przeczytać koniecznie", to lekturę odsuwałam w czasie, wychodząc z założenia, że na kilkudziesięciu stronach znajdę jedynie powtórzenie informacji, które już znam z bardziej obszernych opracowań. I tu zaskoczenie: owszem informacje są bardzo skondensowane, część można by zapewne bardziej rozwinąć a jednak - mimo iż psy, ich psychika, behawior, to moja pasja od lat, znalazłam "oczywiste oczywistości" na które nie zwracałam uwagi bądź gdzieś mi umknęły oraz kilka wskazówek, które zamierzam od razu wprowadzić w życie i naprawić błędy, jakich niestety nie udało mi się uniknąć w procesie wychowania jednego z moich psów.

W tej chwili posiadam wersję elektroniczną, jednak już wiem, że na pewno kupię wersję papierową, żeby móc po nią sięgnąć w każdej chwili; na pewno nie raz do niej wrócę. Według mnie jest to jedna z tych bardzo niepozornych pozycji, którą powinien przeczytać każdy właściciel psa.

Szara | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Książka napisana lekko i przyjemnie, a przy tym opisuje wszystko co właściciel psa wiedzieć powinien o jego zachowaniu. Może dzięki lekturze takich książek będzie mniej przemocy i krzyku na zwierzętach, a więcej "rozmów" z nimi. Chcę i święcie w to wierzę. Gorąco polecam

aniah | 2015-07-15
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 lipca 2015

Dobra książka, aczkolwiek nie nauczyła mnie nic więcej ponad to co już wiedziałam. Moim zdaniem trochę za dużo przykładów przy każdym sygnale. A dla osoby nie wiedzącej nic o temacie, może być trochę zagmatwane ;)

Raisa | 2015-08-05
Na półkach: Kynologia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Obowiązkowa pozycja na półce każdego świadomego opiekuna psa. Autorka bazując na swoim doświadczeniu i przeprowadzonych badaniach omawia najczęściej spotykane sygnały uspakajające u psów. Podpowiada jak odtworzyć je będąc człowiekiem oraz w jakich okolicznościach poprawnie ich użyć. Pod każdym sygnałem kilka konkretnych i różnych od siebie przykładów. Ponadto w książce znajdziemy również zdjęcia, które ukazują dany sygnał w praktyce.

Zatem rozsiądźmy się wygodnie w fotelu, otwórzmy książkę i poczujmy jak na seminarium z Turid Rugaas!

Joanna | 2012-09-27
Przeczytana: 23 października 2011

Jest to jedna z najlepszych pozycji dotyczących psiego zachowania z jaką miałam styczność. Zaryzykuję nawet, że NAJLEPSZA. Mimo niewielkich rozmiarów, książka ta przedstawia wyczerpująco temat sygnałów uspokajających. Co dosyć rzadkie, jest tu połączona fachowa wiedza oraz przystępna treść. Każdy właściciel psa powinien ją przeczytać.
Polecam ją jednak szczególnie osobom, które psów się boją lub mają styczność z agresywnym(lub sprawiającym wrażenie agresywnego!) psem.

Ewa | 2015-05-30
Przeczytana: 29 maja 2015

Książka, którą polecam każdemu posiadaczowi psów, jest króciutka, a tak wiele uczy o mowie ciała psa. Język psów jest złożony i warto się zagłębić, aby wiedzieć co nasz pies chce do nas powiedzieć. Zrozumieć sygnały może każdy i dzięki takiej książce można przewidzieć i z dużym wyprzedzeniem zareagować w różnej sytuacji zapobiegając agresywnym atakom. POLECAM KAŻDEMU!!!

Kamil | 2015-01-02

Absolutnie najważniejszy pierwszy krok, który należy wykonać w kierunku zrozumienia psa. Ta książka jest kamieniem milowym dla każdej osoby nie zaznajomionej z tematem behawioryzmu. Polecam serdecznie :)

no_rehearsal | 2015-03-03
Na półkach: Piesowe, Posiadam, Przeczytane

Z jednej strony zawiera banalne informacje, z drugiej jest esencją wszystkiego, co właściciel powinien wiedzieć o swoim pupilu. Opisuje jak przyglądając się reakcjom psa na otoczenie zrozumieć jego emocje i potrzeby. Dodatkowo dość czytelnie dokonuje rozróżnienia pomiędzy psem tylko dominującym, a już agresywnym, między psem bojaźliwym, a takim, który w panice może zaraz zaatakować. Ta wiedza pozwala również odczytywać inne psy, co zwiększa bezpieczeństwo i człowieka, i jego pupila.

Roma | 2014-05-10
Przeczytana: kwiecień 2014

Świetnie przedstawiony temat mowy ciała psów - wysyłanych sygnałów uspokajających. Lektura elementarna dla każdego posiadacza psa i nie tylko! (umiejętność odczytywania psich sygnałów przyda się każdemu - wszak nawet nie mając własnego żyjemy obok wielu innych).

Hitchhiker | 2015-01-08
Na półkach: Poradniki, Przeczytane

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich chcących zająć się psią behawiorystką, szkoleniami czy po prostu zrozumieć psa. Jedna z najważniejszych książek jaka powstała na ten temat