Cesarz Henryk IV. Canossa i walka o panowanie nad światem

Seria: Biografie Sławnych Ludzi
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Kaiser Heinrich IV
Wilczek

Postać niemieckiego cesarza Henryka IV jest znana głównie z powodu osławionej pokuty przed papieżem Grzegorzem VII w Canossie. Ten gest od wieków uchodzi za przykład lisiej strategii: ukorzył się, aby ostatecznie zwyciężyć. Ówczesna panorama polityczna, rozpoczynająca się rewolucja papieska, nieustanne walki feudalne w Niemczech, a także osobiste dramaty cesarza stanowią o tym, iż biografia ta jest tak interesująca.

Slawinio | 2016-11-24
cranberry | 2015-10-19