Piąta z kwartetu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-248-9
przygodowa
ewunia

Bohaterką "Piątej z kwartetu" jest dwunastoletnia Kasia. Na skutek niefortunnych życiowych decyzji zwariowanej matki często zmienia miejsca zamieszkania. W wędrówce po różnych zakamarkach miasta towarzyszy jej milczący brat. Przedwcześnie dojrzała Kasia całkowicie wchodzi w rolę jego opiekuna, ponieważ rodzicielka, bez reszty pochłonięta szukaniem partnera idealnego, nie jest w stanie zajmować się swoimi dziećmi. Kolejne etapy tej wędrówki to podmiejskie letnisko, mieszkanie ciotki Niny, wielkie śródmiejskie kamienice i ukryty za żelaznymi okiennicami tajemniczy squat. Losy Kasi splatają się z losami napotykanych ludzi. Każdy z nich to wyjątkowa historia. Na czas teraźniejszy nakłada się też pamięć o wielokulturowej przeszłości Łodzi. We wspomnieniach ożywają jej dawni mieszkańcy...

Ela | 2012-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Świetna książka. Nie wiem dlaczego w mojej bibliotece znalazłam ją na półce z literaturą dla dzieci i młodzieży - to książka dla dorosłych, a nawet bardzo dorosłych. Główna bohaterka - dwunasto-, trzynastoletnia Kasia jest chyba najbardziej dojrzałą postacią tej powieści. Łodzianie znajdą tu dodatkowe smaczki - odkrywanie na nowo swojego miasta, informacje o jego sławnych mieszkańcach, ciekawe opowieści związane z wielokulturowością Łodzi. Ale książkę polecam wszystkim, nie tylko Łodzianom :). Mądra i zmusza do przemyśleń.

Agnieszek | 2012-06-26
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Przyznam z ręką na sercu: nie mogłam się oderwać.
Dlaczego? Spróbuję wypunktować:
1. Miłość do miasta, prawdziwa, nieudawana. Świadczą o niej nawet wciskane na siłę biogramy sławnych łodzian.
2. Bohaterka. Silna, odpowiedzialna, mądra i konkretna. Mimo trzynastu lat jest dojrzalsza od swej matki.
3. Bohater. Chłopiec, do którego się mówi.
4. Język. Żywy, nieprzeszkadzający, plastyczny.Wprawki, zabawy konwencjami. Groteska, realizm, miękka kreska.
5.Fabuła. Wydaje się być nierzeczywista (dzieci i squat), przerysowana (matka opuszczająca swe dzieci w pogodni za młodością i miłością, a raczej jakąkolwiek jej namiastką), ale przecież znam tylko swoje życie.
6. Balans. Wzruszenie i wściekłość, pogoda i radość. Dużo szarości, nieco kolorów, smugi czerni.
7. Pomysł. To już trzeba samemu dostrzec.

Minus? Mm problem z aluzjami do współczesności. Mały problem, na szczęście.

Malina2707 | 2013-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Książka mimo trudnej tematyki jest ciepła i bardzo przyjemna w czytaniu. Główna bohaterka i jej życie to barwny kalejdoskop. Wzloty i upadki. Istne fale Dunaju zaserwowane 13letniej Kasi i jej 4letniemu bratu przez niedojrzałą matkę, której jedynym celem w życiu jest znaleźć mężczyznę, który będzie podziwiał jej tlenione włosy i szczupłą figurę. Wiele razy łapała mnie silna złość na Mariolkę. Jak dorosła kobieta może zachowywać się tak nieodpowiedzialnie mając pod opieką dwoje dzieci? Nastoletnia Kasia, która tak naprawdę sama wychowuje chorego brata, może liczyć na siebie lub na pomoc obcych ludzi, których los stawia na jej drodze. Ogródki działkowe, mieszkanie cioci Niny, elegancki apartament w kamienicy, ciasna kawalerka i wreszcie squat - to tam kolejno ląduje Kasia z bratem. Mimo młodego wieku rodzi sobie z przeciwnościami losu w ujmujący wręcz sposób. W wędrówce przez swoje miasto pokazuje nam znane i nieznane zakamarki Łodzi wraz z jej przepiękna historią, która czyha za...

Rossellinique | 2015-08-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 lipca 2015

WOW!

Książki opisywać i streszczać nie będę, bo krótka notka o niej zawiera dokładnie to, co sama bym napisała.
"Piąta z kwartetu" to fantastyczne dzieło, którym jestem wprost oczarowana.
Bardzo przyjemnie i lekko się je czyta choć fabuła taka nie jest
Urzekła mnie prostota treści, wręcz jej niezwykła zwykłość. Książa ta oczarowała mnie również dlatego, że dawno czegoś takiego nie miałam okazji czytać, z przyjemnością więc wczułam się w ten osobliwy klimat.
Podobna do niej jest "Jak Pan Bóg przykazał" choć jest dużo mroczniejsza, więc dla mnie to takie połączenie jej z dziełami pani Musierowicz.
Gorąco polecam, i bez obaw, choć dużo tu smutku to są też momenty pełne radości, ot dokładnie tak jak w życiu każdego z nas.

lubka | 2013-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Żadna tam książka dla młodzieży. Mądra, głęboka lektura dla dorosłych. Nie znam Łodzi, ale zakochałam się w tym mieście. Niesamowici bohaterowie, jakby z pogranicza fantazji i rzeczywistości. Pewna magia- nie-magia, a jednocześnie twarde spojrzenie za współczesność. Szczerze polecam mądrym czytelnikom, którzy nie szukają w powieści romansów, morderstw i strzelaniny.

Karolinaa3 | 2013-02-22

Książka całkiem zwyczajna, lecz nawet fajna :) polecam szczególnie młodzieży, gdyż główna bohaterka jest bardzo młoda. Jest jednak dojrzała i opiekuje się młodszym bratem. Myślę, że po cześć jest w tej książce troszkę rzeczywistości, dlatego polecam :)

Ewula | 2013-05-05
Przeczytana: 05 maja 2013

Rewelacja. Trudne tematy ubrane w ciepłą opowieść. A dla miłośników/znawców Łodzi prawdziwa perełka :)

An_ia | 2013-01-10

Trafiłam na tą książkę przypadkiem, na wyprzedaży i okazała się wciągającą lekturą. Jest trudna i skłaniająca do przemyśleń i mimo, że czasem wydaje się nudna człowiek ma ochotę czytać dalej.

linka1903 | 2016-09-14
Bascha | 2016-07-30