Nasi okupanci

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
historyczna

Są bakterie, które zabija się światłem tak Tadeusz Boy-Żeleński kończy Naszych okupantów. Opisuje rozmaite absurdy i patologie polskiego życia społecznego, których wspólnym mianownikiem są wojujący katolicyzm i prymitywny konserwatyzm.Obrazoburcze diagnozy Boya niestety nie tracą na aktualności. W jednym z artykułów, na temat rozdziału Kościoła od państwa, autor pisze o sposobach działania jednego i drugiego: w palącej sprawie bezrobotnych Kościół może ograniczyć się do zarządzenia mszy świętej na ich intencję, ale trudno sobie wyobrazić ministra skarbu, który nakazałby swoim urzędnikom trzydniowy post na intencję poprawy bilansu handlowego. Jeszcze kilka lat temu polscy posłowie potrafili modlić się o deszcz w sejmowej kaplicy w ramach walki państwa z klęską suszy. Dziś księża nie wchodzą do parlamentu i nikt nie domaga się w Polsce zakazu rozwodów, ale na tym właściwie kończą się różnicę między odległymi o wiek epokami. Wyraziste, przenikliwe, nieraz złośliwe diagnozy Żeleńskiego niejednemu konserwatyście przysporzą drgawek, i niejednemu polskiemu liberałowi wyrzutów sumienia. I choćby dlatego warto przypomnieć sobie teksty awojującego Antychrysta. Tadeusz Żeleński, ps. Boy (1874-1941) z wykształcenia lekarz pediatra, absolwent medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim, wybitny znawca i tłumacz literatury francuskiej (twórca przekładów m. in. kilkudziesięciu powieści Balzaca, cyklu W poszukiwaniu straconego czasu Prousta, Pustelni parmeńskiej oraz Czerwonego i czarnego Stendhala, Pani Bovary Flauberta, dzieł Rousseau, Chateubrianda, Moliere a, Constanta, Wielkiego testamentu Villona i setek innych utworów), współtwórca krakowskiego kabaretu zielony Balonik. W okresie międzywojennym intensywnie publikował jako krytyk literacki i teatralny, był również działaczem społecznym, zaangażowanym na rzecz równouprawnienia kobiet, legalizacji zabiegów przerywania ciąży, upowszechnienia antykoncepcji i edukacji seksualnej. W swej publicystyce polityczno-społecznej, głównie na łamach aWiadomości Literackich, zwalczał wpływy Kościoła Katolickiego, panujący w kraju klerykalizm, tradycjonalizm, antysemityzm i obyczajową hipokryzję, postulował reformy prawa w kierunku liberalnym. Wraz z Ireną Krzywicką założył w Warszawie Poradnię świadomego Macierzyństwa. W czasie wojny przebywał we Lwowie, pod okupacją sowiecką kierował katedrą literatury francuskiej na lwowskim uniwersytecie, publikował na łamach komunistycznego aCzerwonego sztandaru. zamordowany przez oddziały hitlerowskie, zginął 3 lipca 1941.

Wojciech Gołębiewski | 2015-03-11
Przeczytana: 11 marca 2015

O czym mowa, dowiadujemy się "Od autora":

"Bardzo nad tym boleję; ale cóż począć, że gdziekolwiek wyłoni się paląca kwestia, w której ludzie głowią się i radzą, co czynić, aby na świecie było trochę lżej i trochę jaśniej, natychmiast wysuwa się złowroga czarna ręka i rozlega się grzmiący głos: „Nie pozwalamy! Nie wolno wam nic zmienić, nic poprawić. Wszystko musi zostać po dawnemu; niczego tknąć nie pozwolimy w gmachu ciemnoty i ucisku. Ktokolwiek chciałby ulżyć doli człowieka na ziemi, sprzeciwia się prawu Boga, sprzeciwia się woli bożej”.
A więc lektura zakazana dla kato-Polaków i inszej ciemnoty. Mojej notki też lepiej nie czytać, bo przy konfesjonale kiepsko będzie. Omawiany zbiór opublikowany w 1932, zawiera artykuły z dat wcześniejszych, a które zbulwersowały "krakowskie panie", co u Boya oznacza kołtunerię oraz spowodowały irracjonalne zachowania:
"Sodalicja Pań w Krakowie odprawia zbiorowe modły „o nawrócenie się Boya”....

Tropik | 2013-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2013

Rzecz niezwykła, déjà vu w czystej postaci. "...kiedy się czyta ten list (Prymasa Hlonda, przyp. mój) w sprawie nowej ustawy małżeńskiej, przechodzący w gwałtowności swojej znane orędzie biskupów, ma się wrażenie, że to mówi nie przedstawiciel postronnego mocarstwa, rezydujący w naszym kraju, ale obcy, przemawiający tonem władcy. Mamy już w naszej historii takie smutne wspomnienia..." "A biskupi szaleją. Niedługo czekaliśmy na skutki konkordatu, owego niepoczytalnego konkordatu, dającego biskupom przywileje, jakich nie mieli w Polsce nawet w średniowieczu, konkordatu, który czyni z nich wyłącznie przedstawicieli Rzymu, luźnie związanych z naszym społeczeństwem, czujących się ponad naszym prawem." Jakże celne uwagi i obserwacje, które brzmią jakby były napisane nie dalej jak wczoraj, wprost odnosząc się do dzisiejszej sytuacji, a zapisane to przecież ponad 75 lat temu. Przeczytać koniecznie ! Wstrząsające...

Zuba | 2014-08-11
Przeczytana: 06 lipca 2014

W największym skrócie pisząc "Nasi okupanci" gromadzi felietony Boya-Żeleńskiego, w których odnosi się do rosnącej w siłę pozycji kościoła katolickiego po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Z jednej strony hierarchowie wywierali wpływ na niezliczone przejawy życia społeczne a z drugiej niemalże stali poza prawem, jak korpus dyplomatyczny obcego państwa. Poraża aktualnym wydźwiękiem.
Niemniej jednak spośród wszystkich czytanych zbiorów felietonów autora polecam najbardziej "Dziewice konsystorskie".

PozaPsem | 2012-10-06
Przeczytana: sierpień 2012

"Każdemu prawie w Polsce dziś wiadomo, że zjawił się antychryst, noszący miano Tadeusz Żeleński, a pseudonim Boy. Wyklinają go z ambon, wypisują o nim niestworzone rzeczy w różnych mniej lub więcej świątobliwych pismach i pisemkach. Ba, kiedy ów Boy chce wygłosić odczyt, bodaj o poecie sprzed pięciu wieków, urządza się całe krucjaty, aby nie dopuścić do tego zgorszenia."*

Rok temu minęło siedemdziesiąt lat od śmierci Antychrysta, co wiąże się z wygaśnięciem praw autorskich i tym, że możemy sobie Boya teraz legalnie ściągać z internetu (np. z wolnych lektur).
Żeleński z dużym zaangażowaniem przez całe swoje życie walczył o prawa kobiet, o dostęp do antykoncepcji i edukację seksualną, a za największy problem ówczesnej Polski uważał zbyt dużą ingerencję kościoła w sprawy świeckie.
Poglądy bezbożnika znajdują swoje odzwierciedlenie w jego gorszącej publicystyce.

Nasi okupanci to zbiór artykułów publikowanych przez "Boya" głównie na łamach Wiadomości Literackich.
Porusza w nich...

Kryanka | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Dlaczego Boya-Żeleńskiego nie ma w kanonie lektur szkolnych? Bo od jego czasów niewiele się zmieniło...

W odrodzonej Polsce rozwody były całkowicie w gestii Kościoła. Kto miał pieniądze dostawał unieważnienie małżeństwa (jak to działa do dziś można poczytać w gazecie), a kto nie miał - zmieniał wyznanie, w obu wypadkach ze szkodą dla słabszych. Gdy w końcu ukrócono dzikie praktyki uchwałami dotyczącymi ślubów i rozwodów cywilnych, które chroniły kobietę i dzieci, na ich autorów wylały się hektolitry żółci ze strony polskiego Kościoła Katolickiego. Boy-Żelański opisuje kampanię nienawiści środowisk katolickich, jadowite kazania, listy arcybiskupie, zbieranie podpisów przez kłamstwa i wymuszenie, fałsz i pomówienia w katolickich mediach, modlitwy za komisję kodyfikacyjną, straszenie bezwstydnikami (zboczeńcami) i bolszewikami (lewakami)… Kościół sprzeciwiał się również aborcji, nawet w przypadku zagrożenia życia kobiety, i antykoncepcji, włącznie z naturalnym planowaniem rodziny.

W...

MaPaKi | 2012-06-10
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Zdrowa, mądra, choć czasem bardzo ostra i niewolna od uogólnień krytyka duchownych niebrzemiennych w umiejętność logicznego, rzetelnego myślenia, autorefleksji.
Boy nie walczy z religią jako taką, ale z zabobonami i durnotą.

Lektura zadziwiająca, bawiąca z powodu licznie opisywanych absurdów. Ciągle aktualna w kontekście dość dużych mas przyjmujących poglądy polityczne podane na tacy. Poglądy oparte często na nienawiści, czy podawane przez księży, którzy nie ten świat powinni mieć na uwadze.

I perełka na koniec (cytat z książki):
"Jedną ze zdobyczy współczesności jest oddzielenie religii od spraw politycznych." - pisał Tadeusz Żeleński niemal 80 lat temu...

Pumba | 2015-08-08
Przeczytana: 2012 rok

Od 100 lat nic się w tej kwestii nie zmieniło. Nic.

Grzybek | 2013-10-11
Przeczytana: 11 października 2013

Kolejny dowód na to, że Polska to kraj, w którym nigdy nic nie dzieje się do końca. Niektóre fragmenty tej książki są jakby żywcem cytowane dziś przez polityków i dziennikarzy różnych opcji. A dla mnie to też dowód, że Boy-Żeleński przerastał intelektualnie swoje czasy.

Skylla | 2014-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2014

Świetne literacko i nie do wiary, jak ciągle aktualne.

Cirmus | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Trafny opis sytuacji w II RP i problemu angażu politycznego KK. Godne uwagi.