Dzieje Kościoła w Polsce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historyczna

zdumiewająca konstatacja a brak popularnej, łatwej w odbiorze książki o historii polskiego Kościoła w księgarniach a była pierwszą przyczyną powstania monografii, którą właśnie kierujemy do rąk czytelników. Wprawdzie można było znaleźć kilka szczegółowych opracowań z licznymi przypisami,indeksami i odwołaniami do źródeł. Można też było napotkać historię Kościoła pod redakcją Jerzego Kłoczowskiego. Inne, znacznie starsze opracowania, reprezentujące stan wiedzy z lat 50. XX wieku, ze sztandarowym dziełem ks. Bolesława Kumora, znaleźć można było już tylko w bibliotekach i antykwariatach. Książki te, a właściwie dzieła naukowe, przeznaczone były dla wąskiej grupy specjalistów: historyków, teologów, politologów i nie funkcjonowały na szerokim rynku czytelniczym.Naszym zamiarem było opracowanie książki o przyjaznej formie, wzbogaconej licznymi zdjęciami oraz ilustracjami, napisanej językiem zrozumiałym dla każdego. Rozmaite odniesienia do obyczajów, prezentacja kultury i sztuki opisywanych okresów, jak również przedstawienie sylwetek osób zasłużonych dla Kościoła miały przybliżyć charakter i wieloaspektowość omawianych epok. Nade wszystko jednak zależało nam na pokazaniu stałości instytucji, która mimo burzliwej historii i wewnętrznych konfliktów przetrwała ponad tysiąc lat. Mamy nadzieję, że odbiorca, przyzwyczajony już do nowoczesnych, pięknie ilustrowanych książek, na taką właśnie publikację czekał.Serdecznie dziękuję i gratuluję Wydawnictwu nowej książki poświęconej Dziejom Kościoła w Polsce. Wydawcy udało się połączyć wyraźnie popularyzacyjny cel chęć dotarcia do możliwości powszechnego odbiorcy z wysokim poziomem naukowym i fachowością opracowania tematu, gwarantowaną przez grono wybitnych uczonych: autorów i konsultantów. (-) Stanisław Kardynał Dziwisz Kraków, 15 września 2008

littleanna | 2017-03-16
Viola | 2015-04-22