Adiutant diabła. Jochen Peiper. Dowódca wojsk pancernych

978-83-89700-93-3
II wojna światowa
literatura faktu
Amara_Nomad

Najmłodszy dowódca w Waffen SS, w latach 1938-41 adiutant szefa SS Heinricha Himmlera (stąd tytuł książki), jeden z bardziej znanych niemieckich dowódców pancernych II wojny światowej – z racji umiejętności taktycznych, lecz także zbrodni wojennych (m.in. masakra w Malmédy) – Standartenführer SS Jochen Peiper. Generał Michael Reynolds podąża jego śladami m.in. w trakcie Ofensywy w Ardenach i z...

Generał Michael Reynolds podąża jego śladami m.in. w trakcie Ofensywy w Ardenach i z wielką precyzją opisuje walki stoczone przez Kampfgruppe Peiper. Książka kończy się opisem powojennych losów „adiutanta diabła” – proces i śmierć z rąk nieznanych sprawców w 1976 roku we Francji, gdzieosiadł po przedterminowym zwolnieniu z więzienia (pierwotna kara śmierci została zamieniona na dożywocie).

likeadeatheater | 2016-09-24
Przeczytana: 23 września 2016

Sięgając po te książkę byłam pewna, że będzie to książka o Peiperze, trochę się zawiodłam. O tytułowym Adiutancie Diabła jest około 1/3 książki, reszta to natomiast opis ofensywy w Ardenach. BARDZO szczegółowy opis (tu autor ma wielkiego plusa za rzetelność), więc jak kogoś ciekawi tematyka wojenna, to i opis działań bojowych przypadnie mu do gustu, ale sięgając po tę pozycję liczyłam jednak na opis życia Peipera. Uważam, że poświęcono mu za mało miejsca w tej książce. Więc jeśli ktoś szuka jego biografii niech sięgnie po jakąś inną książkę, a "Adiutanta Diabła" przeczyta przy okazji.

Tomasz Zając | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Tytuł, wstęp i zakończenie(50 ostatnich stron) nic nie mają się do całej książki. Za takie ,,kłamstwo'' należałoby dać max 3 ale ze względu na bardzo dobre przygotowanie autora pod względem masy nazw, cytatów, zaplecza militarnego w postaci uwielbienia dla US Army ciężko dać mniej niż 7.

Bogusia | 2016-09-02
Magicb0y | 2016-04-27