Mieszko II Król Polski (1025-1034). Czasy przełomu w dziejach państwa polskiego

Okładka książki Mieszko II Król Polski (1025-1034). Czasy przełomu w dziejach państwa polskiego Gerard Labuda
Gerard Labuda Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Poznańskie
2008-01-01
1992-01-01

Od początku miał z górki, syn wielkiego ojca, opromiemionego chwałą zdobywcy i wielkiego wodza, króla! Nieopatrznie dał się porwać fali sławy Chrobrego, którym nie był, kilka nietrafionych decyzji sprawiło, że fortuna się od niego odwróciła.

Historia o trudzie władzy z jakim borykalo się wielu ówczesnych, młode państwo, korona królewska nie przez wszystkich akceptowana, bracia krwi, z których każdy chciał mieć coś dla siebie, wreszcie można, drużyna, która nie tylko dbała o interesy państwa, ale i o swoje interesy. Stara religia, która praktykowania nie od razu uklękła przed mocą Krzyża.

Jednak zhańbiony ucieczką i utratą męskości zdołał powrócić, niezależnie od przeciwnościami pokazał twardy charakter i choćby za to winni jesteśmy mu jesli nie podziw, to co najmniej szacunek.

Truizmem będzie stwierdzenie, że Profesor Gerard Labuda zaliczał się do grona jednego z najlepszych historyków zajmujących się epoką średniowiecza. Dorobek naukowy, liczący ponad 2 tysiące prac, mówi sam za siebie. Dodajmy do tego jeszcze umiejętność pisania w zajmujący sposób o dziejach, o których z uwagi na niezbyt liczny materiał źródłowy, wcale nie pisze się łatwo. Cóż, niełatwo jest „odpowiednie dać rzeczy słowo.” Ja ciągle się tego uczę….
Postać króla Mieszka II Lamberta dla sporej grupy czytelników może być dość anonimowa. Najczęściej w podręcznikach doczekał się krótkich wzmianek sprowadzających się do stwierdzenia „władca nieszczęśliwy i gnuśny”. Tym bardziej cieszy fakt, że powstała monografia poświęcona temu królowi. Rzeczywistość, w której przyszło mu rządzić, była dużo bardziej złożona, niż można przypuszczać. I nie był to władca całkowicie pozbawiony zalet, jak zwykło się o nim mówić. XI wiek w dziejach Polski był niezwykle burzliwy, a sukcesy terytorialne Bolesława Chrobrego trudne do utrzymania.
Praca niezwykle rzeczowa, z właściwym oprzyrządowaniem bibliograficznym, napisana ładnym językiem. Osoby interesujące się polskim średniowieczem z pewnością będą zadowolone, choć książka zasługuje na trwalszą oprawę. Z uwagi na opisywany okres czasu oraz sposób odczytywania źródeł, to opracowanie warto skonfrontować z monografią Bezpryma, przygotowaną przez Profesora Błażeja Śliwińskiego.

Znakomita, mistrzowska analiza źródeł w wykonaniu największego z polskich mediewistów ever - śp. prof. Gerarda Labudy. Polecam każdemu prawdziwemu pasjonatowi wczesnego średniowiecza polskiego, znacząco poszerza wiedzę na temat wydarzeń lat 20 i 30 XI wieku w historii Polski.

Polecam

Polecam

Książka godna polecenia. Solidna analiza Polski w XI wieku. Szczelnym walorem jest kunszt pisarski prof. Gerarda Labudy.

Średnio mi pasowała ta książka, szczerze powiem. Strasznie dużo analizy źródeł, porównywania teorii historyków, mało treści, że czasami czułem, że tylko przewijam wzrokiem po literach. O jego żonie poświęcony cały rozdział, z którego praktycznie nic się o niej nie dowiedziałem, a ostatnie zdanie brzmi, że można by o niej napisać oddzielną książkę (co?). Postać średnio ciekawa, książka podobnie.

Dobra monografia słabo znanego władcy. Labuda odpowiada na wiele pytań dotyczących załamania się I monarchii piastowskiej, bardzo szczegółowo analizuje - nieliczne skądinąd - źródła, z których wysnuwa dużo różnych teorii. Taki urok tej epoki w historii Polski: wiemy mało, więc bardzo wiele możliwości ma badacz. Ten aspekt wraz z trudnym językiem z pewnością nie zachęci do tej książki "zwyczajnych" pasjonatów historii, niemniej biografia ta warta jest uwagi szczególnie przez wzgląd na fakt, iż Autor rozprawia się w niej z kilkoma narosłymi wokół tej postaci mitami, spośród których najciekawiej wyglądają sprawa Bolesława Zapomnianego oraz tzw. reakcji pogańskiej.

Tomasz Babnis

Przede wszystkim nie jest to książka stricte o Mieszku, co raczej o Polsce czasów załamania i odnowienia się monarchii dzięki Kazimierzowi I. Autor przekazuje sporo informacji, jedne są bardziej interesujące, drugie mniej (do pierwszej grupy można zaliczyć rozwiązanie zagadki tajemniczego Bolesława Zapomnianego). Studium wartościowe, choć nie dla wszystkich użyteczne.

• Średniowiecze
  • Biografie