Mieszko II Król Polski (1025-1034). Czasy przełomu w dziejach państwa polskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historyczna

Postać króla Mieszka II rysowała się mgliście i nieco koturnowo w stosunku do tego, co tradycja rocznikarska i kronikarska przekazała o jego czynnościach i osiągnięciach. Na całym jego panowaniu legła poświata agnuśnościa i kontrastowości w stosunku do glorii rządów ojca i w stosunku do ciężkiego trudu odnawiania państwowości piastowskiej syna.

Bauero | 2015-07-20

Książka godna polecenia. Solidna analiza Polski w XI wieku. Szczelnym walorem jest kunszt pisarski prof. Gerarda Labudy.

Dobra monografia słabo znanego władcy. Labuda odpowiada na wiele pytań dotyczących załamania się I monarchii piastowskiej, bardzo szczegółowo analizuje - nieliczne skądinąd - źródła, z których wysnuwa dużo różnych teorii. Taki urok tej epoki w historii Polski: wiemy mało, więc bardzo wiele możliwości ma badacz. Ten aspekt wraz z trudnym językiem z pewnością nie zachęci do tej książki "zwyczajnych" pasjonatów historii, niemniej biografia ta warta jest uwagi szczególnie przez wzgląd na fakt, iż Autor rozprawia się w niej z kilkoma narosłymi wokół tej postaci mitami, spośród których najciekawiej wyglądają sprawa Bolesława Zapomnianego oraz tzw. reakcji pogańskiej.

Tomasz Babnis

Adrian Szydlik | 2013-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Średnio mi pasowała ta książka, szczerze powiem. Strasznie dużo analizy źródeł, porównywania teorii historyków, mało treści, że czasami czułem, że tylko przewijam wzrokiem po literach. O jego żonie poświęcony cały rozdział, z którego praktycznie nic się o niej nie dowiedziałem, a ostatnie zdanie brzmi, że można by o niej napisać oddzielną książkę (co?). Postać średnio ciekawa, książka podobnie.

MacG | 2012-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Przede wszystkim nie jest to książka stricte o Mieszku, co raczej o Polsce czasów załamania i odnowienia się monarchii dzięki Kazimierzowi I. Autor przekazuje sporo informacji, jedne są bardziej interesujące, drugie mniej (do pierwszej grupy można zaliczyć rozwiązanie zagadki tajemniczego Bolesława Zapomnianego). Studium wartościowe, choć nie dla wszystkich użyteczne.

totemwikinga | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016