System

Okładka książki System Les Martin
Okładka książki System
Les Martin Wydawnictwo: Da Capo Cykl: Z Archiwum X (tom 11) Seria: Seria zielona fantasy, science fiction
Z Archiwum X (tom 11)
Seria zielona
Ghost in the machine
Da Capo
1997-01-01
1997-01-01
Maciejka Mazan
Archiwum X Ufo Mulder Scully

Uwielbiam Archiwum X - ale cała ta seria jest tragiczna. Są to opisane odcinki, niewnoszące niczego nowego do historii, w dodatku napisane zwyczajnie słabo, na poziomie fanfików z wattpada, lub gorzej.

W Bostonie dochodzi do zagadkowego morderstwa jednego z właścicieli firmy komputerowej Eurisko. Wszystkie poszlaki wskazują, iż odpowiedzialny za nie jest założyciel firmy i twórca systemu zabezpieczającego budynek Brad Wilczek. Sprawa jest o tyle zagadkowa, iż w biurowcu należącym do firmy, coraz częściej mają miejsce różne awarie oraz wypadki.
Ostatni tom zielonego cyklu „Z Archiwum X” pozwala czytelnikom spojrzeć na mroczną stronę sztucznej inteligencji. Książka stanowi połączenie thrillera i powieści sensacyjnej. W swojej powieści autor zabiera czytelników do skomplikowanego świata komputerów, systemów i nowinek technologicznych. Niestety bardzo mało miejsca poświęca głównym postaciom. Zarysowany zostaje motyw buntu agenta Foxa Muldera wobec działań jego przełożonych, jednak Martin nie zdecydował się na rozwinięcie tej kwestii, a szkoda. Jako plus należy wskazać zakończenie historii, pozwalające snuć czytelnikowi domysły, czy w przyszłości będzie ona kontynuowana.

Ostatni tom zielonego cyklu...

Ostatni, 11 tom zielonej serii cieniutkich książeczek, które powstały na kanwie popularnego w latach 90 serialu łączącego w sobie elementy z pogranicza wielu gatunków, m.in. sensacji, thrillera, horroru czy fantastyki naukowej. Fenomen "Z archiwum X" towarzyszy mi do dziś - co jakiś czas chętnie wracam zarówno do serialu jaki i tych właśnie książek.

"System" to książkowa adaptacja 7 odcinka pierwszej serii serialu ("Ghost in the Machine").

W Bostonie dochodzi do nietypowego morderstwa. Wszystkie poszlaki prowadzą do twórcy systemu zabezpieczającego w budynku, w którym zaszło zdarzenie. Mulder uważa, iż jest on niewinny. Agenci rozpoczynają śledztwo.

Książka jak zwykle jest wierną adaptacją odcinka. Czyta się ją szybko i z przyjemnością. Gratka dla fanów serialu oraz miłośników krótkich, wciągających opowieści. Polecam całą serię.

"System" to książkowa...

Bardzo dobra cała seria, zarówno książki jak i serial. Polecam.

Bardzo dobra cała seria, zarówno książki jak i serial. Polecam.

• Z archiwum X
  • Przeczytane dawno temu