Zapomniany żołnierz

Le Soldat Oublie
978-83-60597-32-3
historyczna
Amara_Nomad

Pamiętnik napisany przez Guya Sajera, który jako kilkunastoletni szeregowiec jesienią 1942 roku wyruszył w szeregach Wehrmachtu na front wschodni. Jest to relacja szczególna, o niezwykłej wartości historycznej, będąca zarazem wstrząsającym dokumentem osobistym. Ta jedyna w swoim rodzaju opowieść o froncie rosyjskim swym realizmem, ładunkiem grozy i patosu przerasta wszystko, co dotychczas napisano naten temat, między innymi dlatego, że autor rzeczywiście przeżył opisywane przez siebie wydarzenia.

Andrew Vysotsky | 2012-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Kiedy przeczytałem niesamowite wspomnienia Borisa Gorbaczewskiego Przez wojenną zawieruchę, często porównywane do Zapomnianego żołnierza (oryg. Le Soldat Oublié), którego autorem jest Guy Sajer [1], było logicznym posunięciem przeczytać również tą drugą książkę, tym bardziej, iż od lat i tytuł, i nazwisko autora, były mi znane, jako jedne z najważniejszych w literaturze o II Wojnie Światowej.

Po takim wstępie nie da się już, co zrozumiałe, uniknąć wzajemnych porównań i odniesień między wspomnianymi publikacjami. Obie wspomnieniowe, obie formą i gabarytem przypominające rozbudowaną powieść. Pisane przez autorów stojących po dwóch przeciwnych stronach II Wojny, a niejednokrotnie tych samych bitew. Tym, co je nierozdzielnie połączyło, jest niezwykle rzadko spotykany autentyzm, który daje prawdziwy obraz wojny na froncie wschodnim. Prawdziwy nie tylko do bólu, ale aż do obrzydliwości, do zohydzenia widokiem rzeczywistego oblicza wojna. Choć obaj pisarze są sobie całkowicie obcy, ich...

charu | 2014-09-09

Książkę podsunął mi mój brat. Jest to pozycja szczególna nie tylko przez swą autentyczność.

"Trzymając głowę w dłoniach, całą siłą woli wmawiałem sobie, że wszystko to nie ma sensu, że przeżywam jakiś koszmarny sen i że za chwilę obudzę się, a wokół siebie ujrzę inny horyzont, zniknie już to ciężkie i ogromne niebo, błoto będzie jedynie kałużą przed mym domem, a nie niezmierzonym oceanem, nadejdzie wreszcie ktoś, kto mi pomoże, wokół mnie pojawią się rówieśnicy, którzy nie będą w mundurach, a z twarzy ich wyczytam coś innego niż tylko cierpienie i strach. Widziałem w myślach uśmiechniętych, uczciwych ludzi, niemal idealne istoty, oglądane oczyma siedemnastoletniego młodzieńca, który przeżywać musi to, co wielu dojrzałym mężczyznom niełatwo byłoby znieść."

ennkaa | 2013-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2013

Moim zdaniem jest to książka, która powinna się znaleźć w spisie lektur obowiązkowych w szkole średniej.

Mimo,że literatura drugiej wojny światowej nie jest mi obca to ta pozycja mocno mną potrząsnęła. Czuję się tak, jak by ktoś zamieszał mi w mózgu i rozbełtał wszystko co niby na ten temat wiedziałam.
Sam opis wojny bardzo plastyczny i oddający zawieruchę wojenną, w sposób, który się czuję każdą komórką. Trudy wojny, niepewność, wszechogarniający chaos i ogłupiający lęk opisane w sposób, że nawet w ciepłym fotelu czuje się go nawet pod paznokciami.To wszystko opisane bez nadęcia i zbędnego patosu, nie przez biegłego w piórze literata ani gorliwego wyznawcę takiej czy innej ideologi. Mimo,że książka powstaje przecież po latach to zdaje się być opowiedziana przez zagubionego i przerażonego chłopca. No dobrze...to wszystko może nie jest nic nowego. Jest na rynku dużo podobnych pozycji, ale jakoś dla mnie jest to pierwsza, w której główny bohater nie nazywa się Kowalski a jego...

werolololo | 2011-08-30
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione, 2010
Przeczytana: listopad 2010

Minęło już trochę czasu od kiedy przeczytałam tę książkę, więc w szczegóły nie będę się wdawać, bowiem mogę coś przekręcić. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo długo szukałam WŁAŚNIE TAKIEJ lektury. Nie zdawałam sobie sprawy, jak mieszane uczucia będę po niej miała (interesuję się okresem I i II wojny światowej...). Sajer tak umiejętnie opisał makabryczne sceny bezsensownej wojny, że aż człowiekowi nie chce się wierzyć, że coś takiego miało miejsce. Miałam stosunkowo niewygodne wydanie - duże strony, maciupeńki druk, więc czytało mi się nieco dłużej i ciężej, jednak końcówkę powieści wręcz połknęłam w całości. Nie wiedziałam, czy cieszyć się z niej czy płakać. Jedna z nielicznych pozycji, która wzbudziła we mnie aż takie emocje...

Legeriusz | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Przejmujący pamiętnik wroga.

Bohater nie jest ani sympatyczny, ani mądry. To dzięki swej głupocie często wychodzi z opresji. Jest zadufany w sobie, chciał zwyciężać, a dostał biedaczyna, mówiąc delikatnie, po dupie.
Opisy walk robią w każdym razie niesamowite wrażenie, są plastyczne, oddziałują na zmysły, w wielu miejscach po prostu doskonałe, ale w pewnym momencie człowiek zaczyna zastanawiać się nad wiarygodnością. I to jest największy problem. Napisano już sporo w tym temacie, więc nie będę powielał. Problemy z geografią, umundurowaniem, brak na liście żołnierzy itd. Jedna najważniejsza rzecz zdaje się przeważać na niekorzyść prawdomówności autora. Skoro sam, żyjąc tyle lat po wojnie nie odnalazł swych towarzyszy lub miłości, bo jak pisze, nie miało to już znaczenia, to niestety książka zdaje się znakomitą mistyfikacją. Nawet żołnierze "jego" formacji stwierdzają, że Sayer mógł(!) z nimi służyć.
Fatalnie czyta się o dzikich hordach Rosjan, chętnych Polkach, które z wielkim...

baggio1 | 2014-03-06
Przeczytana: 13 listopada 2013

Bardzo realistyczne i ciężko strawne wspomnienia żołnierz niemieckiego z wschodniego frontu. Jest to doskonałe źródło wiedzy na temat zwykłego człowieka który w plątany w wydarzenia tak przerażające zostaje przez nie wchłonięty pożarty i posklejany na nowo. Książka nie zwykle brutalna, wydaję mi się że szczera chociaż zabrakło mi dobrej polskiej edycji. Przypisy wyjaśniające niektóre wydarzenia pomogły by umiejscowić losy bohatera w poszczególnych walkach. Jest to bardzo dobre uzupełnienie wiedzy podręcznikowej.

Marcin | 2012-08-03
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2012

Książka dobra, niemniej jednak momentami nużąca. Zbyt wiele "o mały włos", zbyt wiele "zakończeń", zbyt wiele "ponownych nadziei".

goskrzys | 2015-03-13
Przeczytana: 12 marca 2015

Straszna w swojej treści, a zarazem świetna w przekazie.
Na rynku wydawniczym jest dość dużo opracowań, dotyczących zmagań na froncie wschodnim, coraz więcej też pojawia się wspomnień i relacji uczestników tamtych wydarzeń. Ale na ich tle wspomnienia Guya Sajera zdają się być wyjątkowe. Obrazy, które kreśli, są bardzo sugestywne, przeżycia i przemyślenia - bardzo osobiste, szczere aż do bólu, prawdziwe. To nie jest relacja niemieckiego weterana, który z pozycji przegranego wypiera się swoich przekonań i usiłuje możliwie jak najbardziej wybielić swoich rodaków i zminimalizować swój udział w wojennej machinie. To opowieść człowieka, który przystąpił do wojny z głową pełną ideałów, z wiarą i młodzieńczym zapałem. Straszliwe przeżycia wojenne, które niejednego zdrowego, młodego człowieka doprowadzić mogły (i doprowadziły) do szaleństwa i samobójstwa, zweryfikowały jego poglądy i spojrzenie na świat. Wojna przekreśliła całe jego dotychczasowe życie, ujawniła kruchość i miałkość...

PaniNibelungowa | 2016-02-02
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2016

CUDO,po prostu cudo.Wspaniała w swej żołnierskiej prostocie.
Przez całą książkę jesteśmy towarzyszami niedoli głównego bohatera, który z racji urodzenia przez matkę Niemkę zostaje powołany w wermahtowskie kamasze. Początkowa fascynacja i duma z faktu noszenia munduru w kolorze feldgrau ustępuje zwierzęcemu strachowi oraz bezdennej rozpaczy i bezsilności. Tylko otaczający go przyjaciele tacy jak Halls podtrzymują go na duchu w najcięższym ostrzale i w najkrwawszych walkach. Wszyscy oni osiągają ten stan, gdy nie walczą dla Rzeszy, nie walczą dla rodzin,ale walczą dla towarzyszy broni.
Fenomenalne opisy walk toczonych na bezkresach Rosji,narracja prowadzona w taki sposób, że razem z głównym bohaterem przeżywamy smutek po utracie towarzyszy,strach pod nawałą radzieckiej artylerii i bezsens toczonej wojny.

szpajder | 2011-09-19

Fascynujące! Opowieść o załamującej się armii niemieckiej,jej odwrocie i upadku z perspektywy 17-latka. Nie jest on poetą,pisarzem,literatem i to w tej książce widać. Ale przede wszystkim widać szczery opis tego co widział i przeżył,bez wybielania i oceniania. Jeżeli masz przeczytać Czytelniku jedną książkę o Drugiej Wojnie Światowej- wybierz tę!