Of talking English writers XIX in.
Opowiadania, pisarz, angielski
brak

Zawartość zbioru: - Walter Scott: Zwierciadło - Charles Dickens: Osaczony - Charles Dickens: Opowieść wakacyjna - William Makepeace Thackeray: Duch Sinobrodego - Thomas Hardy: Pierwsza hrabina Wessex - Robert Louis Stevenson: Pułapka hrabiego de Maletroit - Oscar Wilde: Duch Canterville'ów - Radyard Kipling: W rezerwacie - Herbert George Wells: Prawda o Pyecrafcie - Herbert George...

Zawartość zbioru:
- Walter Scott: Zwierciadło
- Charles Dickens: Osaczony
- Charles Dickens: Opowieść wakacyjna
- William Makepeace Thackeray: Duch Sinobrodego
- Thomas Hardy: Pierwsza hrabina Wessex
- Robert Louis Stevenson: Pułapka hrabiego de Maletroit
- Oscar Wilde: Duch Canterville'ów
- Radyard Kipling: W rezerwacie
- William Somerset Maugham: Okragły tuzin
- William Somerset Maugham: Koniec ucieczki

jabajbaj | 2014-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Cóż poradzę, że lubię taką literaturę? Opowiadania to zresztą świetna rzecz, by mniej więcej zorientować się, który pisarz bardziej nam pasuje, a który jest zupełnie nie w naszym stylu, bez konieczności zatapiania się w obszernych powieściach. Ja na przykład raczej nie sięgnę już po nic autorstwa Kiplinga, Scotta, Galsworthy'ego i Conrada, bo też i ich opowiadania czytało mi się zdecydowanie najgorzej, zresztą panowie sięgali raczej po mało interesującą mnie tematykę.
Troszeczkę dziwi mnie akurat taki a nie inny dobór poszczególnych opowiadań. Ba, nawet pisarzy! W zbiorze mieszczą się po dwa opowiadania Dickensa, Wellsa, Galsworthy'ego, Conrada i Maughama, przy reszcie pisarzy musimy się zadowolić tylko jednym dziełem. Nieszczególnie jestem przekonana do takiego "rozkładu sił" i wydaje mi się, że lepszym pomysłem byłoby po prostu dodanie kilku nazwisk do zbiorku - ot, chociażby mniej znanych autorów.

Najkrócej rzecz ujmując - poza niektórymi wyjątkami wiem już, dlaczego literatura wiktoriańska potrafi być tak przerażająco nudna, ciężka i monotonna. Poza Dickensem, o dziwo, Kiplingiem i Wildem, nie ma na kim oka zawiesić.

książek: 2065
AnnaSikorska | 2015-12-22