Jan Kalwin w Polsce. Bibliografia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Inne
Wilczek

Kalwin w Polsce to dokumentacja prac Kalwina i o Kalwinie opublikowanych w kraju przez autorów polskich i obcych, także prac wydanych poza granicami, a będących tworem autorów polskich, lub tematycznie związanych z Polską - jednym słowem - obejmuje wszelkie w szerokim tego znaczeniu polonica. Odnotowuje druki zwarte i artykuły w czasopismach, także w kilku wypadkach większe fragmenty piśmiennicze. Zebrano tu prace dotyczące samego Jana Kalwina, zarówno Jego biografii, jak poglądów teologicznych, filozoficznych itd. Nie brano pod uwagę rozpraw dotyczących historii Reformacji (z wyjątkiem kilku obszerniejszych i samoistnych fragmentów o Kalwinie), selekcji poddano również mało istotne notki z wydawnictw encyklopedycznych i słownikowych. Całość ułożona została rzeczowo z podziałem na: teksty Kalwina, korespondencję (osobno listy Reformatora, osobno listy do Niego), opracowania. Wewnątrz rozdziałów materiał podano chronologicznie (pozwala to na prześledzenie recepcji z biegiem czasu), zaś w obrębie poszczególnych lat alfabetycznie. Pewną nowością są tu adnotacje informujące krótko o zawartości danego tekstu, jego historii, niekiedy o wynikach i wnioskach w nim zawartych. Całość sprawdzono z autopsji -pozycje, do których nie udało się dotrzeć, opatrzono gwiazdkami.

zgrzewa | 2010-09-03
Na półkach: Przeczytane, Rodziców
Wilczek | 2010-07-31
Nine | 2014-05-05