Kopciuszek, który zjadł wilka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7180-830-5
Kopciuszek, wilk
dona

Przewrotna powieść kryminalna o misternej intrydze i absolutnie zaskakującym finale. Świetnie skonstruowana, napisana znakomitym językiem, oprócz wysokiej próby rozrywki dostarcza wiele interesujących wiadomości o Islandii i jej mieszkańcach, widzianych oczami emigrantki z Polski. Katarzyna Bzowska-Gudmundsson urodziła się w 1958 roku w Poznaniu. Od 1991 mieszka w Reykjaviku. Wcześniej studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim - najpierw prawo, potem historię; między studiami i po pracowała w różnych zawodach, przeważnie w żaden sposób nie związanych ze zdobytym wykształceniem. W 1995 roku ze scenariuszem "Kopciuszka, który zjadł wilka" dotarła do finału konkursu Film-Netu, a następnie w oparciu o scenariusz napisała powieść.

Oklahoma | 2016-03-29
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 marca 2016

Trudno mi dobrać kilka słów, by opisać "Kopciuszka..." (ha, nawet pełnej nazwy nie chce mi się pisać!)
Po przeczytaniu notki z tyłu książki, że to scenariusz przerobiony na powieść, na początku faktycznie wyraźnie wyczuwałam w przedstawianych obrazowo i opisywanych lakonicznie sytuacjach taką "scenariuszową nutkę". Potem przestałam zwracać na to uwagę - bo musiałam ją w pełni skupić na tym, co czytałam. Często człowiek wśród tych urywków zdań i przenikających się jak w kalejdoskopie sytuacji, a niekiedy myśli/retrospekcji, gubił sens czytanego tekstu.
Książka nie była do końca przewidywalna. Cały czas spodziewałam się, że akcja przebiegnie gładko, z punktu A do punktu B, a tymczasem pod koniec autorka jednym zdarzeniem zmienia zupełnie sens wszystkiego, co dotychczas zaszło. I to mi się podobało.
Historia została opowiedziana zbyt mgliście, więc odbiór też nie mógł być wyrazisty, dlatego mimo tego dość nagłego "zwrotu", nie odczułam zaskoczenia, zdziwienia, czegokolwiek. Niestety...

srebrnanatalia | 2015-05-14
Przeczytana: 2001 rok