Dzieje prasy polskiej

Okładka książki Dzieje prasy polskiej Jerzy Łojek, Jerzy Myśliński, Wiesław Władyka
Okładka książki Dzieje prasy polskiej
Jerzy ŁojekJerzy Myśliński Wydawnictwo: Interpress historia
234 str. 3 godz. 54 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Interpress
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
234
Czas czytania
3 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
8322323565
Tagi:
prasa Polska historia prasy
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy Mariusz Janicki, Wiesław Władyka
Ocena 7,1
Symetryści. Ja... Mariusz Janicki, Wi...
Okładka książki Brat bez brata. Dokąd prowadzi Polskę Jarosław Kaczyński. Mariusz Janicki, Wiesław Władyka
Ocena 7,4
Brat bez brata... Mariusz Janicki, Wi...
Okładka książki Cień wielkiego brata. Ideologia i praktyka IV RP Mariusz Janicki, Wiesław Władyka
Ocena 7,8
Cień wielkiego... Mariusz Janicki, Wi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1039
991

Na półkach: , , ,

Z uwagi na upływ czasu temat mocno się zdezaktualizował. Tak jak i pozycja prasy drukowanej. Dziś pierwszym źródłem informacji są internet (szczególnie dla wykształconych i młodych) oraz telewizja (dla pozostałych). Ilość tytułów prasowych maleje z każdym rokiem, a pandemia tylko zdynamizowała ten proces.
Tymczasem u schyłku PRLu powstało popularnonaukowe opracowanie historii polskich gazet "i czasopism". Całość składa się z sześciu rozdziałów, z których dwa pierwsze napisał Jerzy Łojek, a kolejne na przemian Jerzy Myśliński i Wiesław Władyka. Każdy z nich jest opracowany metodą „od ogółu do szczegółu” i zawiera podstawowe przydatne informacje jeśli chodzi o tytuły, ich ilość, zasięg, kolportaż, charakter etc. Książka powstała pod koniec komuny, więc struktura rozdziałów o prasie polskiej w tym czasie jest prawidłowa, czyli z komunistami na końcu segmentu politycznego. Gorzej w ostatniej części, zatytułowanej „Polska Ludowa”, ale i tak lepiej, niż gdyby taką książkę wydano 10 lat wcześniej.
Wewnątrz znajduje się wiele ciekawych informacji, przydatnych osobom interesującym się historią. Jest także wiele zdjęć, minimalna bibliografia (literatura uzupełniająca),trochę tabel z danymi statystycznymi, indeks tytułów i nazwisk. Druk drobny i bardzo gęsty (wiadomo, czas kryzysu).
Pozycja ciekawa, aczkolwiek o coraz bardziej archiwalnym charakterze.

Z uwagi na upływ czasu temat mocno się zdezaktualizował. Tak jak i pozycja prasy drukowanej. Dziś pierwszym źródłem informacji są internet (szczególnie dla wykształconych i młodych) oraz telewizja (dla pozostałych). Ilość tytułów prasowych maleje z każdym rokiem, a pandemia tylko zdynamizowała ten proces.
Tymczasem u schyłku PRLu powstało popularnonaukowe opracowanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
204
111

Na półkach: ,

Wbrew temu, co może sugerować tytuł, pozycja ta stanowi jedynie zwięzły zarys dziejów polskiej prasy. Jest dobrą książką dla osób niezorientowanych w tematyce, gdyż zawiera podstawowe informacje z dziedziny prasoznawstwa. Jej celem jest popularyzatorstwo wiedzy o prasie, o czym świadczy m.in. brak przypisów bibliograficznych oraz nieco swobodna forma prowadzenia narracji.

PLUSY I MINUSY:
[+] Napisana jest stosunkowo prostym, klarownym językiem;
[+] wdraża w tematykę polskiego prasoznawstwa - można dowiedzieć się, jak pozyskiwano informacje prasowe, do kogo były adresowane poszczególne tytuły prasowe, z jakim spotykały się odbiorem społecznym, wreszcie autorzy oceniają polską prasę na tle obcych państw, skąd niejednokrotnie czerpano inspirację, itd.;
[+] zawiera na końcu indeksy tytułów prasowych oraz literaturę uzupełniającą dostępną do 1988 roku;
[+/-] część napisana przez prof. Łojka jest prawdopodobnie niedopracowana wskutek jego śmierci, a mimo to została wydana w takiej formie, w jakiej zdołała powstać w dwa lata przed jego śmiercią;
[-] tytuł jest mylący, obiecuje więcej niż można znaleźć w książce;
[-] niektóre aspekty są omówione wręcz skąpo;
[-] jak na popularnonaukową pozycję układ graficzny nie jest zachwycający.

Wbrew temu, co może sugerować tytuł, pozycja ta stanowi jedynie zwięzły zarys dziejów polskiej prasy. Jest dobrą książką dla osób niezorientowanych w tematyce, gdyż zawiera podstawowe informacje z dziedziny prasoznawstwa. Jej celem jest popularyzatorstwo wiedzy o prasie, o czym świadczy m.in. brak przypisów bibliograficznych oraz nieco swobodna forma prowadzenia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    20
  • Chcę przeczytać
    14
  • Posiadam
    2
  • Studia i wokół studiów
    1
  • ⛔ Studium - bibliotekarz
    1
  • Projektowanie graficzne
    1
  • Fragmentarycznie
    1
  • Polska
    1
  • Historia
    1
  • Nie w całości
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje prasy polskiej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne