Kopciuszek, Frankenstein i inne. Feminizm wobec mitu

Wydawnictwo: eFKa

Napisana z humorem i wdziękiem książka Kazimiery Szczuki jest przede wszystkim wywrotowa. Wywraca bowiem nasze utarte przekonania, skamieniałe stereotypy i wygodne przyzwyczajenia. Każe zajrzeć pod podszewkę wystrojonych manekinów, jakimi stały się - nie tylko w potocznym odbiorze - słynne bohaterki literackie. Pozwala zastanowić się nad tym, co w naszej kulturze zostało stłumione lub wyparte...

Każe zajrzeć pod podszewkę wystrojonych manekinów, jakimi stały się - nie tylko w potocznym odbiorze - słynne bohaterki literackie. Pozwala zastanowić się nad tym, co w naszej kulturze zostało stłumione lub wyparte - i odkryć stłumioną kobiecą genealogię. Odsłania bolesne działania władzy i przemocy tam, gdzie jej najmniej się spodziewaliśmy. Ta lekcja przekory i odwagi przyda się każdemu, kto chciałby zrozumieć, jak "zrobiony" jest tekst-świat, w którym żyjemy.

Maria Janion

Kasia | 2014-12-29

Bardzo fajna ksiązka, napisana lekko, z humorem,trochę przekornie. Bardzo dobrze się czyta, po jej przeczytaniu na wiele tekstów spogląda się inaczej! Dla mnie super!

Kei2000 | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017