Hanna

Tytułowy czas przeszły to czas II wojny światowej. Szczypiorski opisuje tu typowe scenki z życia Polaków pod okupacją: akcje antyniemieckie, więzienie, przesłuchania połączone z katowaniem więźniów, prześladowanie Żydów.... Najważniejsze jednak w tej powieści są wydarzenia, które rozgrywają się kilkanaście lat po wojnie.... Niemcy obwiniają hitlerowców o klęskę III Rzeszy, ci tłumaczą się tym, że tylko wykonywali rozkazy i że każdy na ich miejscu zrobiłby tak samo. Po latach obok siebie stają ofiary i ich kaci... Sytuacja trudna i niezręczna.... Jak zachowa się przywódca polskiego ruchu oporu, niesłusznie oskarżany przez swych towarzyszy broni o zdradę? Co zrobi jeden z ważniejszych dowódców hitlerowskich, gdy dowie się, że naród niemiecki wytacza mu proces z powodu zbrodni, których dokonał w czasie wojny? Jak zachowa się Żyd, który po latach stanie twarzą w twarz z człowiekiem odpowiedzialnym za śmierć całej swej rodziny? Czy można pogodzić się z przeszłością i żyć normalnie, pomimo ogromnych przeszkód? Część odpowiedzi, ale tylko część, można odnaleźć w powieści Szczypiorskiego...

Więcej o: Czas przeszły

źródło opisu: Kantor Wydawniczy SAWW, 1993

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

allison | 2011-09-21
Przeczytana: 20 września 2011

Powieść opisująca losy Polaków i Niemców w czasie drugiej wojny światowej i kilkanaście lat później. Bohaterami są ofiary i ich oprawcy.

Książka pokazuje, jak dramatyczne decyzje człowiek musi podejmować podczas wojny i jak często nie ma wpływu na swój los, który lubi płatać bolesne i krzywdzące figle.

"Czas przeszły" swoją konstrukcją przypomina mi nieco "Początek", chociaż tę drugą powieść uważam za znacznie lepszą.

alika | 2016-09-04
urszula | 2016-02-20