El oro de los tigres
Złoto, tygrysów
poezja
dona

Tomik Złoto tygrysów, opublikowany w 1972 roku, zaskakuje różnorodnością form i wątków, "po zwierzeniu następuje parabola, po sonecie wiersz biały". Na tle głównego motywu - wszechobecnego, borgesowskiego tygrysa, który niewidomemu poecie jawi się w pierwotnym blasku złota - autor kreśli swą autobiografię, od literackich pasji po miłosne uniesienia, i przywołuje obraz świata przypominający wielobarwną mozaikę, w której splatają się losy poetów, władców, filozofów, literackich i mitycznych bohaterów, pochodzących z różnych miejsc i epok. Wedle Borgesa ową mnogość bytów i rzeczy można zamknąć w kilku zaledwie opowieściach: przez czas, jaki nam pozostał, będziemy je przeobrażać i snuć wciąż od nowa.

olaf2009 | 2016-07-15
Przeczytana: 27 lipca 2016

Dobra, ale jak na autora, to bardzo słaba.

Jolo_Yolo | 2016-10-24
dziś_jutro_czytam | 2014-01-07
Przeczytana: 2013 rok
szczuropotencja | 2013-10-22
117 urodziny bibliotekarza

Jorge Luis Borges zaliczany jest do najważniejszych i najbardziej innowacyjnych pisarzy XX wieku. Dziś przypada 117 rocznica jego urodzin. Z tej okazji przedstawiamy Wam pokrótce jego osobę i twórczość.