Los conjurados
Spiskowcy
dona

„Spiskowcy” to ostatni, wydany rok przed śmiercią, tom wierszy i prozy poetyckiej sędziwego pisarza. Borges zawarł w nim swoje credo quia absurdum: wiarę w rozumną moc ludzkiego ducha, nieposkromionego wbrew śmierci, przemijaniu, kalectwu, bezsensownym podbojom i wojnom, których ofiary - niedawni wrogowie - pochowani bywają we wspólnych grobach. Kim są tytułowi „spiskowcy”? Przeciwko komu, czemu i w imię jakich wartości potajemnie, w ciągu wieków „spiskują”? Odpowiedź przynosi nie tylko ostatni utwór. Niewidomy poeta rozpisał ją na migawki wspomnień, wyznań i refleksji, zawarł w galerii przywołanych przez siebie postaci realnych i mitycznych, zaczerpniętych z historii powszechnej i najbardziej osobistej, a także - w zapisach snów, w których ożywa przetworzona pamięć, lęki i marzenia całej ludzkości. Książka - pomyślana jako dialog z ukochaną kobietą - to poruszający testament wielkiego „Spiskowca”, tego, który pragnął powtarzać się w innych.

Medellin | 2017-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

W "Spiskowcach", ostatnim tomiku, wydanym za życia Borgesa znaleźć można właściwie wszystkie jego ulubione symbole i wątki. Są tu lustra, labirynty, tygrysy, ziarna piasku, sny, czas i przestrzeń. Wszystko to przeplata się z sobą, przenika i powraca. Wędrujemy przez miejsca i epoki, migają nam przed oczami korowody postaci i karty największych dzieł literackich od starożytności po czasy współczesne. Wielbiciele erudycji Borgesa będą zachwyceni jego kolejnym efektownym popisem. Jak przystało na mistrza pióra, żegna się z nami w prawdziwie mistrzowski sposób.

olaf2009 | 2015-09-01
Przeczytana: 28 listopada 2016

Niesamowita i niezwykła. Ponadczasowa.

Vin | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017