Pamięć Szekspira

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
La memoria de Shakespeare
Pamięć, Szekspira
dona

Tomik Pamięć Szekspira, zawierający cztery ostatnie opowiadania Borgesa, stanowi podsumowanie całego jego dorobku prozatorskiego. Odnajdujemy w nim symbole, tematy i obsesje pisarza, znane z wcześniejszych jego opowiadań: śmierć, pamięć przeszłości, nieskończoność, magiczne słowo, róża, tygrys... Borges kreśli tu własny testament, a postaci, które kreuje, składają się na autoportret sędziwego mistrza z Buenos Aires.

Przemek | 2014-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Cóż tu dużo mówić - Borges. Jak zawsze niesamowicie pobudzający wyobraźnie, zachęcający do myślenia. Wkładający między wiersze mnóstwo niespotykanie celnych uwag. Borges to jedyny autor, którego twórczością delektuję się zdanie po zdaniu, i którego książki z przyjemnością czytam kolejne razy.
Tak było i w tym przypadku. Polecam!

gorzka | 2011-04-22
Przeczytana: kwiecień 2011

Jest to lektura, do której powróciłam ponownie po wielu latach. Kiedy krótkie opowiadania Borgesa czytałam po raz pierwszy wydawały mi się trudne i trochę niesamowite. Czytając je znowu po latach odniosłam lepsze wrażenie, nie określiłabym ich mianem trudnych, raczej nieco przeintelektualizowanych, taki był jednak styl pisarza. Akcja dziejąca się w historiach Borgesa pozostawia mnóstwo miejsca dla interpretacji czytelnika, przywołuje znaną symbolikę, mówi nie wprost o pragnieniach, które miotają ludźmi. Proza Borgesa jest literaturą wymagającą i nie każdemu może się spodobać. Poleciłabym jednak tomik "Pamięć Szekspira" (krótki i będący próbką stylu pisarza) wszystkim, którzy nie zetknęli się z jego twórczością a są jej ciekawi.

Noemi | 2013-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2013

Powrót do ulubionych, ale wcale nie wyświechtanych motywów.
Raczej nie dla początkujących czytelników Borgesa, opowiadania intrygujące i typowe dla stylu pisarza, ale być może zbyt specyficzne dla nowicjuszy, zresztą sam tomik jest króciutki i wrażenie niesamowitości znika szybko jak ulotny zapach perfum przechodzącej kobiety, bo czyta się szybko.
Mile zaskoczyło opowiadanie o tygrysach - no, no, Borges i kryptozoologia? Jestem pod wrażeniem. Niechętnym fantastyce polecam "Różę Paracelsa" - odrobinę przewidywalne, ale eleganckie i smakowite. Tomik rozpoczyna się od najsłabszego opowiadania, a kończy najbardziej borgesowskim.
Tłumaczenie bardzo staranne.

olaf2009 | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Niesamowita i niezwykła. Esencja obsesji autora w fantastycznej oprawie. Każde opowiadanie jest jak sen. Czyta się szybko gdyż książka pochłania do reszty, fascynuje i wzbudza zachwyt. Niezapomniana.

inscripte | 2016-01-30
jamczyk | 2015-12-07