Lato

Okładka książki Lato John Maxwell Coetzee
Okładka książki Lato
John Maxwell Coetzee Wydawnictwo: Znak Cykl: Sceny z prowincjonalnego życia (tom 3) literatura piękna
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Sceny z prowincjonalnego życia (tom 3)
Tytuł oryginału:
Summertime. Scenes from Provincial Life
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2010-10-18
Data 1. wyd. pol.:
2010-10-18
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324014392
Tłumacz:
Dariusz Żukowski
Tagi:
autobiografia Afryka Nobel Booker literatura południowoafrykańska powieść południowoafrykańska pisarz RPA
Inne
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
235 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
990
800

Na półkach:

To juz kolejny laureat literackiej nagrody Nobla, który mnie do siebie nie przekonał.
Nie polubiłam autora jako osoby opisywanej, ani opisującej.
Może to dlatego, że nie miałam okazji zapoznać się z poprzednimi tomami jego dzienników (i tu podziękowania dla zakupujących książki polskojęzyczne do bibliotek w UK. Są to książki całkowicie bezwartościowe, albo pojedyńcze częsci cyklów, jak w tym przypadku).
Jedynie ciekawa formuła "Lata", w formie wywiadu w bliskimi autora, zachęciła mnie do przeczytania tej pozycji.

To juz kolejny laureat literackiej nagrody Nobla, który mnie do siebie nie przekonał.
Nie polubiłam autora jako osoby opisywanej, ani opisującej.
Może to dlatego, że nie miałam okazji zapoznać się z poprzednimi tomami jego dzienników (i tu podziękowania dla zakupujących książki polskojęzyczne do bibliotek w UK. Są to książki całkowicie bezwartościowe, albo pojedyńcze częsci...

więcej Pokaż mimo to

avatar
364
108

Na półkach:

http://onlydreamersleftalive.blogspot.com/2017/05/j-m-coetzee-lato.html

http://onlydreamersleftalive.blogspot.com/2017/05/j-m-coetzee-lato.html

Pokaż mimo to

avatar
112
45

Na półkach: , ,

Zakochałam się w tej książce! Czytałam różne opinie, czasami skrajne, ale dla mnie osobiście jest w tej prozie coś urzekającego. Nie potrafię nawet tego wytłumaczyć, może po prostu miałam odpowiedni moment. Trzeba przyznać, że powieść jest specyficzna i nie należy do najłatwiejszych, jednak sposób pisania, dość szczególny, spod którego przebija autor, jego refleksje na temat życia, samotności naprawdę potrafi przemówić do wyobraźni. Polecam tym, którzy potrzebują chwili refleksji i wytchnienia od wszechogarniającej papki w literaturze. Wspaniała książka, świetny język, tempo, styl. W dodatku widzimy tu autora przedstawionego z perspektywy kobiet. Jest dość krytyczny w stosunku do samego siebie i to samo w sobie intryguje. Bardzo ciekawa pozycja, warta polecenia, choć na pewno nie dla osób które oczekują łatwych i przyjemnych treści.

Zakochałam się w tej książce! Czytałam różne opinie, czasami skrajne, ale dla mnie osobiście jest w tej prozie coś urzekającego. Nie potrafię nawet tego wytłumaczyć, może po prostu miałam odpowiedni moment. Trzeba przyznać, że powieść jest specyficzna i nie należy do najłatwiejszych, jednak sposób pisania, dość szczególny, spod którego przebija autor, jego refleksje na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
174
19

Na półkach:

Widze w tej powiesci prawde. Czytając pozostałe jego książki również miałam wrażenie że coetzee jest mężczyzną odizolowanym wręcz drewnianym jak to ujmuje jedna z bohaterek tej powiesci . Jednak w jego dziełach jest coś co do mnie przemawia niestety sama nie jestem w stanie tego nazwać.podczas czytania jego książek zawsze towarzyszy mi uczucie pewnego rodzaju chłodu i niezrozumienia a zarazem ciekawości która powoduje że dalej brnę w jego książki. chyba pociąga mnie ta mieszanka uczuć i niedopowiedzeń która znajduje w każdej jego książce, choć nir mogę powiedzieć że z nim sympatyzuje.

Widze w tej powiesci prawde. Czytając pozostałe jego książki również miałam wrażenie że coetzee jest mężczyzną odizolowanym wręcz drewnianym jak to ujmuje jedna z bohaterek tej powiesci . Jednak w jego dziełach jest coś co do mnie przemawia niestety sama nie jestem w stanie tego nazwać.podczas czytania jego książek zawsze towarzyszy mi uczucie pewnego rodzaju chłodu i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
558
558

Na półkach: ,

Genialna forma przedstawienia samego siebie. Napisana w ciekawy sposób, bardzo wciągająca książka.

Genialna forma przedstawienia samego siebie. Napisana w ciekawy sposób, bardzo wciągająca książka.

Pokaż mimo to

avatar
483
371

Na półkach: ,

Historia o człowieku wycofanym, żyjącym w swoim świecie z własnymi wyobrażeniami. Moim zdaniem, bohater to człowiek w pewnym sensie przegrany. Nie życzę nikomu odnaleźć w nim siebie.

Historia o człowieku wycofanym, żyjącym w swoim świecie z własnymi wyobrażeniami. Moim zdaniem, bohater to człowiek w pewnym sensie przegrany. Nie życzę nikomu odnaleźć w nim siebie.

Pokaż mimo to

avatar
201
65

Na półkach: , ,

Coetzee wielkim pisarzem jest. To nie ulega wątpliwości. "Lato" urzekło mnie zarówno oryginalną, choć nieco dziwaczną formą pseudo-wywiadu, jak i sama treścią, z racji czego twórczość i sama postać noblisty intrygowała już od pierwszych stron. Wyalienowany pisarz, którego otoczenie, odbiera jako chłodnego, miałkiego, niezaradnego chłopca, zbyt dziwacznego na ożenek, zbyt "bezpłciowego" na romans, zbyt zdystansowanego na stworzenie bliskiej relacji z kimkolwiek, nawet własnym ojcem, raczej nie budzi sympatii otoczenia. Stąd, o ile kształt powieści został całkowicie zmyślony, autora należy podziwiać przede wszystkim za literacki kunszt, pomysłowość, umiejętne żonglowanie słowem oraz próbę zabawy z czytelnikiem, natomiast, jeśli jest choćby ułamkowo prawdziwy, za odwagę w obnażeniu cząstki własnej duszy przed krytycznym gronem czytelników, bo sama postać głównego bohatera, nota bene o imieniu John Coetzee, nie została ukazana pozytywnych barwach. Przykład?

"(...) przez cały czas, kiedy z nim byłam, nigdy nie miałam wrażenia, że obcuję z wyjątkową osobą, naprawdę wyjątkową istotą ludzką. (...) Nigdy żaden blask czy światło z jego strony nie rozbłysło, by rozjaśnić mój świat. (...) Był zwykłym człowiekiem swojego czasu - utalentowanym, może nawet posiadającym dar, ale, bądźmy szczerzy, nie był gigantem."

"(...) on był dla mnie nikim. Nie był człowiekiem z krwi i kości. (...) Nie potrafię podać panu listy powodów A, B, C, D, czemu tak sądzę, lecz takie było moje wrażenie, gdy go po raz pierwszy zobaczyła, i nie zmieniło go nic z tego, co się potem stało."

Arcyciekawy zabieg uśmiercenia samego siebie ostatecznie przechyla szalę zwycięstwa na korzyść autora, który kupił mnie w całości już przy pierwszym zetknięciu z jego twórczością. Absolutnie polecam.

Coetzee wielkim pisarzem jest. To nie ulega wątpliwości. "Lato" urzekło mnie zarówno oryginalną, choć nieco dziwaczną formą pseudo-wywiadu, jak i sama treścią, z racji czego twórczość i sama postać noblisty intrygowała już od pierwszych stron. Wyalienowany pisarz, którego otoczenie, odbiera jako chłodnego, miałkiego, niezaradnego chłopca, zbyt dziwacznego na ożenek, zbyt...

więcej Pokaż mimo to

avatar
125
86

Na półkach: ,

Porównując do dwóch pozostałych powieści autobiograficznych "Lato" jest na swój sposób przegadane. W poprzednich dwóch powieściach Coetzee praktykował "mniej znaczy więcej" tutaj odszedł od tej reguły żeby wszystko wyjaśnić i nie wiem komu bardziej, sobie czy czytelnikowi bo dużo było jasne bez jego wytłumaczeń. Zgadzam się, że autor ma do siebie dużo dystansu i cechuje go spora samoświadomość jednak uważam, że w tej książce nadto sam siebie zlinczował, zbędnie.

Porównując do dwóch pozostałych powieści autobiograficznych "Lato" jest na swój sposób przegadane. W poprzednich dwóch powieściach Coetzee praktykował "mniej znaczy więcej" tutaj odszedł od tej reguły żeby wszystko wyjaśnić i nie wiem komu bardziej, sobie czy czytelnikowi bo dużo było jasne bez jego wytłumaczeń. Zgadzam się, że autor ma do siebie dużo dystansu i cechuje go...

więcej Pokaż mimo to

avatar
184
163

Na półkach:

"Lato" zdaje się zamykać cykl autobiograficzny pt. "Sceny z prowincjonalnego życia". W przeciwieństwie do dwóch poprzednich książek, tym razem zmieniła się konwencja - zapiski w trzeciej osobie o samym sobie stanowią tylko wprowadzenie i podsumowanie "Lata". Reszta to wywiady z postaciami, które były na różny sposób ważne dla Coetzeego, przeprowadzane przez biografa pisarza w dość szczególnej sytuacji - po rzekomym zgonie noblisty.

To każe zadać pytanie, na ile "Sceny..." są cyklem autobiograficznym. Ważna wskazówka znajduje się w ostatnim wywiadzie: "(...) czytałem te listy i pamiętniki. Nie można wierzyć w to, co Coetzee w nich pisze, ponieważ to nie jest zapis faktów. Nie twierdzę, że był łgarzem, chodzi o to, że jako pisarz tworzył fikcję" (Znak 2010, s. 236). Wydaje mi się, że fakty są przedstawione dowolnie. Przykładowo - od 1963 do 1980 roku Coetzee był żonaty, czego próżno w "Lecie" szukać i podejrzewam, że i reszta zdarzeń jest traktowana umownie. Natomiast biograficznie ścisłe mogą być opinie pisarza, jego niezwykle surowa autoocena siebie, jako człowieka sztywnego, zimnego, niezdolnego do zaangażowania się w relacje, złego syna, nie dającego z siebie wszystkiego pisarza... Litania jest długa, choć nie o wylewanie żalów tu chodzi - liczą się zdarzenia z młodości wielkiego pisarza, które go ukształtowały.

Napisałem na początku, że "Lato" zdaje się zamykać cykl autobiograficzny. Tego pewnym być nie mogę, bo dopóki autor tworzy, to może pokusić się o kolejną część. Na to prawdę mówiąc liczę, bo te trzy intymne, szczere książki są według mnie naprawdę wspaniałe. I nie chodzi raczej o jakość pisarstwa, ale możliwość zbliżenia się (podglądania?) do autora.

"Lato" zdaje się zamykać cykl autobiograficzny pt. "Sceny z prowincjonalnego życia". W przeciwieństwie do dwóch poprzednich książek, tym razem zmieniła się konwencja - zapiski w trzeciej osobie o samym sobie stanowią tylko wprowadzenie i podsumowanie "Lata". Reszta to wywiady z postaciami, które były na różny sposób ważne dla Coetzeego, przeprowadzane przez biografa pisarza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
600
68

Na półkach: ,

najlepsza z autobiografii i najśmieszniejsza z książek c.

najlepsza z autobiografii i najśmieszniejsza z książek c.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    377
  • Przeczytane
    325
  • Posiadam
    104
  • Chcę w prezencie
    9
  • Nobliści
    8
  • Ulubione
    8
  • 2012
    8
  • Teraz czytam
    7
  • Literatura piękna
    4
  • Afryka
    3

Cytaty

Więcej
John Maxwell Coetzee Lato Zobacz więcej
John Maxwell Coetzee Lato Zobacz więcej
John Maxwell Coetzee Lato Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także