Księga potraw Jane Austen

The Jane Austen Cookbook
83-7180-398-2
Księga, potraw, Jane Austen
dona

Książka, poświęcona kuchni i obyczajom typowym dla bohaterów literackich Jane Austen, to jednocześnie źródło historyczne i tradycyjna współczesna książka kucharska. Maggie Black i Deirdre Le Faye, badające zwyczaje żywieniowe na przestrzeni wieków, zaadaptowały dawne przepisy kulinarne do obecnych warunków. Niniejszy zbiór przepisów kulinarnych, stosowanych w czasach Jane Austen, a także w jej własnym gospodarstwie, to książka, w której literatura styka się z wytworną kuchnią i eleganckimi manierami.

Dociekliwy_Kotek | 2012-02-08
Przeczytana: luty 2012

Trudno oprzeć się wrażeniu, że "zwyczajna" kuchnia epoki georgiańskiej, potrawy podawane w średniozamożnych domach, dziś mogą być szczytem wyrafinowania, luksusu i oryginalności, ale to właśnie sugeruje książka kucharska oparta na notatniku wżenionej w rodzinę Austen Marthy Lloyd, której przepisy stanowią trzon tej publikacji. Największym atutem są oryginalne przepisy z XVIII wieku - oczywiście opatrzone przepisami możliwymi do zastosowania dziś - chociaż można odnieść wrażenie, że ówczesna sztuka kulinarna opierała się głównie na czerwonym mięsie, maśle, pomarańczach, cytrynach i gałce muszkatołowej.
To, co mnie zainteresowało najbardziej, to pierwsza część książki kucharskiej, poświęcona kulturze jedzenia, ucztowania i przygotowywania potraw w XVIII wieku, oraz funkcji, jaką jedzenie pełniło w powieściach Austen: dokładnie to, czego zabrakło w książce Napierały o XVIII-wiecznym Londynie!

Alivea | 2011-05-09
Na półkach: Przeczytane, Kulinarne
Przeczytana: 09 maja 2011

Rewelacyjna książka - to nie tylko książka kucharska ale i wędrówka w czasy "Rozważnej i Romantycznej", gdzie na porządku dziennym były dyskretne dygnięcia w stronę panów i wydawane przyjęcia a także uroczyste kolacje gdzie delektowano się częstokroć opisanymi tam daniami. Czytałam ją jednym tchem, a przepisy są proste i godne wypróbowania. W sam raz na kolację z panem Darcy'm :)

Joe | 2013-08-21
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo ciakawe, kompletnie nieprzydatne :)

Marigold | 2012-03-04

Śliczna, pięknie wydana, smakowita książka, nie tylko dla fanów gotowania!

Maryann | 2014-04-09
Nesihonsu | 2013-09-29
Joanna | 2013-08-24
Przeczytana: 25 sierpnia 2013
| 2011-11-19
| 2011-11-19
Justluka | 2011-07-04
Degustując słowa

Tom zawiera ponad 180 haseł ułożonych alfabetycznie (od „ananasa” po „żurek”), związanych z jedzeniem i jego przyrządzaniem (potrawy, naczynia, produkty spożywcze, przyprawy i czynności kuchenne). Smakowita ta lektura pozwala nam nie tylko poznać źródło wielu słów, uświadomić sobie wpływ pożywienia na kulturę, ale również powiązać je z odpowiednimi okresami w historii Polski.

16 grudnia Dniem Jane Austen

Miłośnicy Jane Austen mają powód do radości! Dzięki inicjatywie ośrodka Jane Austen Centre w Bath 16 grudnia został ogłoszony Dniem Jane Austen. Na razie nieoficjalnie, ale za to od razu z rozmachem – obchody planowane są nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w USA, w Australii i w wielu innych krajach.