poezja
Piotr Fras

Wierszem imion pisane charakterystyki.
Tytuł pierwszego wydania (1926) - „Obrazy imion wróżebne"

książek: 2070
onika | 2014-11-10
Na półkach: Poezja, Przeczytane

Gdybym przy wyborze imienia dla dziecka miała się kierować li i jedynie „Portretami imion” autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny, pewnie zdecydowałabym się na jakieś dziwnie brzmiące „zagramaniczne” imię.

Poetka namalowała słowami niezwykłe charakterystyki imion, zawierając w nich i odwołania do tradycji kulturowo-literackich, i własne, raczej gorzkie, spostrzeżenie. I właśnie przez to imiona opisane przez Iłłakowiczównę jawią mi się raczej jako ciężar, który przez całe życie będą musiały nieść na swych barkach osoby nimi obdarzone, niż wizytówka, pod którą będzie mógł poznać je świat.

Pewnie każdy ma jakieś swoje przekonania odnośnie imion, na co miały wpływ charaktery osób je noszących. Kazimiera Iłłakowiczówna swoim skojarzeniom nadała lirycznie-melancholijny wydźwięk. I choć wiele z jej obserwacji jest niezwykle trafnych i prawdziwych, to jednak trudno mi było do końca zachwycić się tymi utworami. Chyba poraża mnie w nich ten wszechogarniający smutek. I chyba póki co wolę proste...

| 2014-09-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja

Wiersze stanowiące swoiste psychologiczne portrety posiadaczy imion. Utwory mają formę niby-wróżb stawianych na podstawie imienia. Niektóre spośród opisywanych przez K. Iłłakowiczównę imion posiadają utrwalone kulturowe i literackie konotacje, na kanwie których poetka snuje liryczne dywagacje o symboliczno-metafizycznym wydźwięku, np. takie jak:

"Natalia" /fragment/

Twarda jak kamień, jak śmierć,
jak tajemnica dogmatu,
powinna być piękna, śniada, suknie nosić fiołkowe
lub z szkarłatu.
Odwaga jej - zbyt wielka, krew - zimna w pięknym
ciele jak krew ryby lub płazu.
Gdy wchodzi zda się, że Melancholia lub Astrologia
ze starego zeszła obrazu.
(...)

"Maria" /fragmenty/

Noszone zwykle niebacznie w przebraniu Maryli,
Marychny, Marysi i Mani,
imię to jest jak rzadkie zaklęcie, którego użyć umieją
tylko wybrani.
Zwykle spoczywa w kącie jak drogocenny pierścień
w izbie głupkowatego nędzarza.
Zauważyliście? Imię to dzwoni w powietrzu jak struna
trącona, gdy się je przy różańcu...

alcia87 | 2014-02-09

nie powiem, że przeczytałam wszystkie wiersze, bo interesowały mnie tylko wybrane imiona, ale powiem Wam, że oddają osobowości w 80%. Polecam poznać swoją naturę zaczynając od Imienia.

actagaudi | 2011-05-24
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 24 maja 2011

Dosadne wiersze o gorzkim posmaku, szokują swoim defetyzmem.

vampireheart | 2015-10-05
    Kazimiera Iłłakowiczówna
    Szeptem
    Kazimiera Iłłakowiczówna
    Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...