Ludzie stamtąd

- Tryumf Dionizego
- Najdalsza droga
- Zegar z kukułką

Roman Dłużniewski | 2016-12-23

Książka o ludziach, na których wielcy tamtego świata raczej nie zwracali uwagi. A oni żyli, cierpieli, kochali się i umierali. Tylko ktoś, tak mistrzowsko operujący piórem jak Maria Dąbrowska, mógł pokazać w wiarygodny sposób ich świat.

Emsi | 2016-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Dąbrowska przeniosła mnie w inny świat. Czytając nie siedziałam w białym pokoiku w środku Bydgoszczy, ale czułam, jakbym była na łące lub na podwórzu na wsi skostniałej od ubiegłowiecznych uprzedzeń i tradycji.

Okolice wiejskie, zwyczaje i mentalność zostały tu doskonale opisane. Można się dziwić, dlaczego ci ludzie są tak zacofani, dlaczego w kółko popełniają te same błędy, ale po czasie przekonujemy się, że to jest właśnie autentyczne, że kiedyś różnice między mentalnością pańską a chłopską były tak ogromne.

Mam wrażenie, jakbym wróciła z innego wymiaru.

ira | 2015-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 14 września 2015

Jedną z moich ukochanych powieści są nieodmiennie Reymontowscy "Chłopi", z ich soczystym językiem. "Ludzie stamtąd" bardzo mi ich przypominali cudownym zanurzeniem się autorki w świat rusocińskich chałup.
Opowiadania są luźno powiązane ze sobą, tworzą spójną całość, wiedzioną taką oto złotą nitką:
"- Mogłabyś ty kiecuchny barzy podnieść i te giry umyć, kiej u wody stojas, nie s takiemi cornemu chodzić!"
Jaka to piękna melodia... :)

Martyn | 2016-01-21

Jedyny audiobook z jakim nie chciałem się rozstać - jak na razie :)
Lektor włożył w to serce, to się czuje w każdym momencie. Brawa na stojąco. A same opowiadania? Nie będę przecie tu recenzował Dąbrowskiej.Cóż za czar, jaki klimat, jak to wszystko przepięknie opowiedziane. Gorąco polecam.

polonistka88 | 2014-07-16
Przeczytana: luty 2013