Ludzie stamtąd

- Zegar z kukułką

Emsi | 2016-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Dąbrowska przeniosła mnie w inny świat. Czytając nie siedziałam w białym pokoiku w środku Bydgoszczy, ale czułam, jakbym była na łące lub na podwórzu na wsi skostniałej od ubiegłowiecznych uprzedzeń i tradycji.

Okolice wiejskie, zwyczaje i mentalność zostały tu doskonale opisane. Można się dziwić, dlaczego ci ludzie są tak zacofani, dlaczego w kółko popełniają te same błędy, ale po czasie przekonujemy się, że to jest właśnie autentyczne, że kiedyś różnice między mentalnością pańską a chłopską były tak ogromne.

Mam wrażenie, jakbym wróciła z innego wymiaru.

ira | 2015-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 14 września 2015

Jedną z moich ukochanych powieści są nieodmiennie Reymontowscy "Chłopi", z ich soczystym językiem. "Ludzie stamtąd" bardzo mi ich przypominali cudownym zanurzeniem się autorki w świat rusocińskich chałup.
Opowiadania są luźno powiązane ze sobą, tworzą spójną całość, wiedzioną taką oto złotą nitką:
"- Mogłabyś ty kiecuchny barzy podnieść i te giry umyć, kiej u wody stojas, nie s takiemi cornemu chodzić!"
Jaka to piękna melodia... :)

polonistka88 | 2014-07-16
Przeczytana: luty 2013