Ostatnia Krucjata

9788360562093
historyczna

keres1372 | 2016-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2016

Książka warta polecenia, choć moim zdaniem zanim się ją przeczyta należałoby sięgnąć jeszcze po Generał Franco - Biografia Niepoprawnie Politycznie, Tadeusza Zubińskiego i Mity wojny domowej. Hiszpania 1936-1939, Pio Moa.

Nie da się ukryć że jeśli masz poglądy lewicowe i jesteś antyklerykałem to ocenisz książkę na 1 gwiazdkę, jeśli jesteś obojętny, każda ocena jest możliwa, jeśli prawicowe na pewno będzie to wysoka ocena.

| 2015-01-24

Książka przezabawna. Można się uśmiać do łez. Głównie nad stanem umysłu autora i wydawcy.

Osobom wystawiającym coś ponad jedną gwiazdkę polecam lekturę Orwella - był na tej wojnie po stronie tych co walczyli z faszyzmem i niewiele dzieliło go od śmierci z rąk komunistów, zawłaszczających już wtedy wszelki opór społeczny pod swoje sztandary. Doświadczył przez to w pigułce obu totalitaryzmów XX wieku.

Obecnie gloryfikowanie nazizmu i faszysty Franco niektórzy uznają za "odważnie idące pod prąd" i "inspirujące oraz demaskatorskie". Polecam im prześledzenie historii dzieci działaczy hiszpańskiej lewicy 36 roku - odebranych zamordowanym, deportowanym lub zbiegłym rodzicom, osadzonych w katolickich sierocińcach "reedukujących" w duchu faszyzmu, następnie sprzedawanych do adopcji. Z tego procederu wspieranego przez ustrój totalitarny, część kleru hiszpańskiego, jeszcze na długie lata po wojnie, zrobiła swój biznes, a z braku dzieci lewicowych uciekinierów kolejne kradzione były także...

Adam Kucharek | 2016-11-30
Michal Ciesla | 2016-09-13