Drei Frauen
nowela, kobieta
klasyka
Hanna

... Tom nowel „Trzy kobiety” zajmuje w twórczości pisarza osobne miejsce. Osobne dlatego, że w tych trzech nowelach autorowi chodzi wprawdzie o wydobycie ich filozoficznego i mistycznego sensu (erotyka zawsze mu się z mistyką kojarzy), co widać najwyraźniej w rozgrywającej się między historyczną rzeczywistością a średniowieczną legendą „Porugalce”, lecz cel swój osiąga bez posługiwania się elementami eseistycznymi. Musil tu po prostu opowiada, każdorazowo rozwija znakomicie spointowaną akcję, wprowadza niewiele motywów i stosunkowo sporo żywych scen, dostrzega w większym stopniu niż w innych dziełach zewnętrzny kształt i urodę świata i subtelnym pędzlem maluje jakże plastyczne sylwetki tytułowych bohaterek: wzruszającej i bezbronnej Tonki, pełnej chłopskiej godności i naturalności Grigii i egzotycznej Portugalki...

| 2016-04-19
Na półkach: 2016.04, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Książka zawiera trzy opowiadania, których bohaterami nie są konieczne tytułowe kobiety, ale każda z nich wchodzi w relację z mężczyzną i wywołuje to określone skutki, więc można uznać, że kobiety są tu siłą sprawczą. Jest to chyba najmniej eseistyczna książka Musila. Dominuje narracja, fabułą, związki przyczynowo-skutkowe. Tematem opowiadań jest miłość, uzależnienie, śmierć, lekkomyślność, zaniedbanie, nieufność, rozczarowanie, trudność w przeniknięciu drugiego człowieka, zdrada, mezalians oraz seksualność. Bohaterowie podejmują decyzje, które prowadzą do niepożądanych skutków i tracą przez to szansę na alternatywę, zaprzepaszczają to, co mogłoby być.

Wojciech Gołębiewski | 2016-03-09
Przeczytana: 09 marca 2016

Musil (1880 – 1942) - austriacki pisarz, mimo wszystko. Bo wybór miał szeroki: i kariera wojskowa, i dyplom inżyniera i doktorat z psychologii i filozofii (Uniwersytet w Graz, 1909), a on nie, pisarzem uparł się zostać. O ile debiut "Niepokojami wychowanka Toerlessa" miał w miarę udany, to dalszych sukcesów los mu poskąpił, a III tom jego dzieła życia tj "Człowieka bez właściwości" żona, wskutek kompletnego braku zainteresowania, musiała wydać sama. ...Umarł w nędzy i osamotnieniu.
Odgrzebany po wojnie, stał się pośmiertnie popularny jako przedstawiciel modernizmu (ang Wikipedia):
"Jego nieskończone dzieło "Człowiek bez właściwości" jest powszechnie uważane za jedno z największych i najbardziej wpływowych powieści modernistycznych"
Wyczytałem jeszcze, że "motywem przewodnim twórczości Musila była nuda, egzystencjalna pustka". Nie bardzo to rozumiem, ale do ...

Tomek | 2015-04-07

Musil jest najlepszy, gdy tworzy swoją paraeseistyczną prozę, chociaż i tak w tych trzech krótkich "nowelach" zjada pewnie 99% współczesnych literatów na śniadanie (a polskich to wszystkich :v ). Ot co!

adela | 2015-09-09
Przeczytana: 2015 rok

Hipnotyczna, transowa narracja w nastroju mistyczno-erotycznym. Cudo!

Rafał | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016