"Życie jest z przenikania...": szkice o twórczości Ryszarda Kapuścińskiego

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
978-83-06-03145-4
Hanna

"Niniejsza książka jest próbą przybliżenia głównych rysów sylwetki intelektualnej Ryszarda Kapuścińskiego. Książka składa się z trzech części. Pierwsza, zatytułowana "Wyjść poza opis", ukazuje Kapuścińskiego jako reportera przekraczającego granice literatury faktu i wyznaczającego w tej dziedzinie nowe standardy. Druga "Wyrazić siebie" przedstawia go jako artystę zmierzającego poprzez akt kreacji do ekspresji własnej osobowości, własnej wrażliwości i związanych z nią emocji za pomocą bardzo zróżnicowanych środków wyrazu, stąd obok tekstów ukazujących te spośród indywidualnych właściwości jego warsztatu reporterskiego, które charakteryzują go właśnie jako artystę szkice o wierszach czy unikalne rozważania Leszka Mądzika o fotografiach. Część trzecia ? Zrozumieć świat ? to portret Kapuścińskiego jako antropologa kulturowego trafnie oceniającego sytuacje naszej cywilizacji i jej perspektywy. Wśród autorów szkiców znaleźli się między innymi: Jerzy Bralczyk, Przemysław Czapliński, Małgorzata Czermińska, Michał Głowiński, Jerzy Jarzębski, Leszek Mądzik, Jarosław Mikołajewski, Jan Miodek." Źródło: Merlin.pl

Patrycja Jelińska | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016