groza
brak

Inne wydania

Romantyczna literatura rosyjska to skarbnica opowieści o duchach, zjawach i demonach - fantastyką pasjonowali się bowiem czołowi jej przedstawiciele: Puszkin, Gogol i Lermontow. "Demonicznego" bakcyla musieli łyknąć snadź i ich następcy, bowiem elementy grozy zasilały również twórczość takich pisarzy, jak Dostojewski, Czechow czy Aleksy Tołstoj. Efekty fascynacji rosyjskich pisarzy sprawami...

Efekty fascynacji rosyjskich pisarzy sprawami nadprzyrodzonymi dokumentuje zbiorek "Opowieści niesamowite. Groza i niesamowitość w prozie rosyjskiej XIX i początku XX wieku". W zbiorku oprócz utworów cenionych artystów znalazły swoje miejsce opowieści ich mniej znanych kolegów, których prace nie były nigdy na język polski tłumaczone.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"To romantyzm odkrył w Rosji - podobnie jak w innych krajach - uroki fantastyki, puścił wodze niepohamowanej wyobraźni, kazał sięgnąć do skarbnicy ludowych wierzeń, by z nich czerpać natchnienie, niesamowite wątki i motywy"

"Opowieści niesamowite: groza i niesamowitość w prozie rosyjskiej XIX i początku XX w." to czternaście świetnych opowiadań rosyjskich autorów, które polecam każdemu. Sporo z nich ma cudowny, mroźny rosyjski klimat, który uwielbiam, podobnie jak inspiracje z ludowych wierzeń. A ilustracje - cudo!

Moim ulubionym opowiadaniem jest chyba "Wij" Mikołaja Gogola, opowiadający o pewnym filozofie, który został zobowiązany do czuwania przy trumnie młodej nieboszczki, jak się okazało - wiedźmy. Musiał on czuwać samotnie w cerkwi przy jej zwłokach, gdyż taka była jej wola. Jak to się skończyło - sprawdźcie sami.

W pierwszym opowiadaniu "Lafertowska makownica" Antoniego Pogorielskiego poznacie przodka Behemota, pomocnika Wolanda z "Mistrza i Małgorzaty"...

książek: 1982
Jowi | 2013-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Ten zbiór czternastu opowiadań grozy jest naprawdę rewelacyjny i według mnie w pełni zasługuje na mocną 8. Ich poziom jest wyrównany, a każda opowieść na swój sposób budzi dreszcze niczym niejeden współczesny thriller czy horror m.in."Rodzina wilkołaka", "Siostry", "Wij" "Lafertowska Makownica" czy "Bajka starego prokuratora" - tu spotykamy historie wywodzące się z podań ludowych o czarownicach czy wilkołakach, mamy też i krótkie kryminały. Wśród autorów są ci bardziej znani jak Czechow, Odojewski, Turgieniew, Gogol czy Dostojewski, ale i mniej popularni , ale też nieźle radzący sobie z piórem, style rozmaite, lecz wszystkie z opowieści świetnie się czyta. Miasta są z reguły pełne mrocznych zaułków, ciemnych ulic, domów skrywających krwawe i straszne tajemnice, przedmieścia to małe domki pełne duchów, grozy czyhającej wszędzie, opuszczone pokoje, wyludnione wsie, wilkołaki grasujące w lasach, brutalne zabójstwa i okrutne czary. To wszystko znajdą w tym tomie miłośnicy...

Tomasz | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

FANTASTYCZNE! Taki dosłownie i w przenośni jest ten zbiór opowieści, które nie tylko potrafią przyprawić o dreszcze na całym ciele, ale i rozbawić. Są tu opowiadania krótsze i dłuższe, o mieście i o wsi, o zabobonach i o magii, językowo różnorodne i po prostu świetnie oddające rosyjskiego ducha. A przede wszystkim wciągają tak, że nie idzie się od nich oderwać choćby przy obiedzie. W dodatku zbiorek ten podoba się i starszym, i młodszym; jest on ulubioną lekturą moich uczniów i trafia również na moją półkę książek, do których wracam, jak bumerang.

ps. szczególnie polecam: Rodzina wilkołaka, Maleńki człowiek, Samotny Domek na Wyspie Wasiljewskiej, Dama pikowa (!), Lafertowska Makownica, Bajka o ciele martwym nie wiadomo do kogo przynależącym

jabajbaj | 2013-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Wspaniałe i nawet nie tak nierówne, jak w większości zbiory opowiadań. Może 1 czy 2 tytuły czytało mi się nieco gorzej, ale tak to całość pochłonęłam za jednym zamachem. Jak już ktoś przede mną stwierdził - klasyka.^^

GabrielL Kamiński | 2011-07-20
Przeczytana: 02 września 1976

Świetny zbiór klasycznych opowieści grozy, który można czytać do końca świata i jeden dzień dłużej

magnolia | 2013-08-23

Na szczególną uwagę zasługuje opowiadanie Briusowa o trzech siostrach, nie mylić z Czechowem. Język to najwyższych lotów poezja, doskonałość. Niektóre fragmenty uznaję za przejaw geniuszu absolutnego.

Ugarte | 2013-04-22

Uwielbiam ten zbiór i te niesamowite ilustracje. Klasyka straszenia, chociaż taki "Bobok" na przykład bardzo zabawny

Katarzyna | 2011-02-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

wiele nieprzespanych nocy miałam przez tą książkę :D

Marysia | 2014-10-09
Przeczytana: 09 października 2014

trudno jest nazwać te opowiadania fantastycznymi. no ale samo się czyta. naprawdę fantastyczne jest tylko jedno- Wij Gogola.
co zabawne? to, że powtarzanie pewnych haseł obrzydza je. puszkinem, dostojewskim czechowem i gogolem wągruje każdy licealista lub były licealista. i jakoś po to się sięga właśnie dlatego z pewną taką nieśmiałością. aż trafi kosa na kamień i ze zbioru opowiadań właśnie te nazwiska. przypadek? wątpię.

rouge | 2014-01-21

Genialny klimat każdej opowieści, polecam!