groza
brak

Romantyczna literatura rosyjska to skarbnica opowieści o duchach, zjawach i demonach - fantastyką pasjonowali się bowiem czołowi jej przedstawiciele: Puszkin, Gogol i Lermontow. "Demonicznego" bakcyla musieli łyknąć snadź i ich następcy, bowiem elementy grozy zasilały również twórczość takich pisarzy, jak Dostojewski, Czechow czy Aleksy Tołstoj. Efekty fascynacji rosyjskich pisarzy sprawami...

Efekty fascynacji rosyjskich pisarzy sprawami nadprzyrodzonymi dokumentuje zbiorek "Opowieści niesamowite. Groza i niesamowitość w prozie rosyjskiej XIX i początku XX wieku". W zbiorku oprócz utworów cenionych artystów znalazły swoje miejsce opowieści ich mniej znanych kolegów, których prace nie były nigdy na język polski tłumaczone.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"To romantyzm odkrył w Rosji - podobnie jak w innych krajach - uroki fantastyki, puścił wodze niepohamowanej wyobraźni, kazał sięgnąć do skarbnicy ludowych wierzeń, by z nich czerpać natchnienie, niesamowite wątki i motywy".

"Opowieści niesamowite: groza i niesamowitość w prozie rosyjskiej XIX i początku XX w." to czternaście świetnych opowiadań rosyjskich autorów, które polecam każdemu. Sporo z nich ma cudowny, mroźny rosyjski klimat, który uwielbiam, podobnie jak inspiracje z ludowych wierzeń. A ilustracje - cudo!

Moim ulubionym opowiadaniem jest chyba "Wij" Mikołaja Gogola, opowiadający o pewnym filozofie, który został zobowiązany do czuwania przy trumnie młodej nieboszczki, jak się okazało - wiedźmy. Musiał on czuwać samotnie w cerkwi przy jej zwłokach, gdyż taka była jej wola. Jak to się skończyło - sprawdźcie sami.

W pierwszym opowiadaniu "Lafertowska makownica" Antoniego Pogorielskiego poznacie przodka Behemota, pomocnika Wolanda z "Mistrza i Małgorzaty"...

Iza | 2016-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Hm. Mam mieszane uczucia, no.
Z jednej strony bardzo mi się podobało, jest klimat, jest kunszt języka, jest pomysł ale brak mi grozy. Choć odrobiny.
Jest w tym zbiorze pewnego rodzaju wyjątkowość, podczas czytania wyłapuje się sporo zalet, chce się to czytać dalej ale... żadne z tych opowiadań nie zapada w pamięć. Przynajmniej w moim przypadku. Skończyłam je czytać i nie pamiętam dokładnie żadnej z historii. Dlatego nie jestem do końca zadowolona.
Nie wiem jak to ocenić, więc ocenię na pół, na 5.
Polecam przyjrzeć się tej pozycji ale nie gwarantuję wybitnej lektury.

Jowi | 2013-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Ten zbiór czternastu opowiadań grozy jest naprawdę rewelacyjny i według mnie w pełni zasługuje na mocną 8. Ich poziom jest wyrównany, a każda opowieść na swój sposób budzi dreszcze niczym niejeden współczesny thriller czy horror m.in."Rodzina wilkołaka", "Siostry", "Wij" "Lafertowska Makownica" czy "Bajka starego prokuratora" - tu spotykamy historie wywodzące się z podań ludowych o czarownicach czy wilkołakach, mamy też i krótkie kryminały. Wśród autorów są ci bardziej znani jak Czechow, Odojewski, Turgieniew, Gogol czy Dostojewski, ale i mniej popularni , ale też nieźle radzący sobie z piórem, style rozmaite, lecz wszystkie z opowieści świetnie się czyta. Miasta są z reguły pełne mrocznych zaułków, ciemnych ulic, domów skrywających krwawe i straszne tajemnice, przedmieścia to małe domki pełne duchów, grozy czyhającej wszędzie, opuszczone pokoje, wyludnione wsie, wilkołaki grasujące w lasach, brutalne zabójstwa i okrutne czary. To wszystko znajdą w tym tomie miłośnicy...

Tomasz | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

FANTASTYCZNE! Taki dosłownie i w przenośni jest ten zbiór opowieści, które nie tylko potrafią przyprawić o dreszcze na całym ciele, ale i rozbawić. Są tu opowiadania krótsze i dłuższe, o mieście i o wsi, o zabobonach i o magii, językowo różnorodne i po prostu świetnie oddające rosyjskiego ducha. A przede wszystkim wciągają tak, że nie idzie się od nich oderwać choćby przy obiedzie. W dodatku zbiorek podoba się i starszym, i młodszym; jest on ulubioną lekturą moich uczniów i trafia również na półkę książek, do których wracam jak bumerang.

ps. szczególnie polecam: Rodzina wilkołaka, Maleńki człowiek, Samotny Domek na Wyspie Wasiljewskiej, Dama pikowa (!), Lafertowska Makownica, Bajka o ciele martwym nie wiadomo do kogo przynależącym

jabajbaj | 2013-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Wspaniałe i nawet nie tak nierówne, jak w większości zbiory opowiadań. Może 1 czy 2 tytuły czytało mi się nieco gorzej, ale tak to całość pochłonęłam za jednym zamachem. Jak już ktoś przede mną stwierdził - klasyka.^^

GabrielL Kamiński | 2011-07-20
Przeczytana: 02 września 1976

Świetny zbiór klasycznych opowieści grozy, który można czytać do końca świata i jeden dzień dłużej

Ugarte | 2013-04-22

Uwielbiam ten zbiór i te niesamowite ilustracje. Klasyka straszenia, chociaż taki "Bobok" na przykład bardzo zabawny

magnolia | 2013-08-23

Na szczególną uwagę zasługuje opowiadanie Briusowa o trzech siostrach, nie mylić z Czechowem. Język to najwyższych lotów poezja, doskonałość. Niektóre fragmenty uznaję za przejaw geniuszu absolutnego.

psoty | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

podoba mi się że każda historia przenosi czytelnika w ten zupełnie inny świat. już w pierwszych słowach po świeżo skończonej jednej wpada się w drugą. czasem opisy bywają na początkach nudnawe. ale potem cierpliwość jest wynagrodzona. dzieje się!
możliwe, że ktoś będzie mieć niedosyt. cóż. powiedziałabym, że jest to książka dla wrażliwych i ciekawych ludzi, którzy godzą się na niedokończone historie, urwane lub zakończone źle.
są tez te i dobre :)
bałam się że język będzie trudniejszy. ale jest wszystko ok. czasem gdy bohater uciekał ja biegłam z nim mimo, że tylko oczami^^
polecam, naprawdę fajna książka.

Katarzyna | 2011-02-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

wiele nieprzespanych nocy miałam przez tą książkę :D