Martwy jak zimny trup

Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Cykl: Sookie Stackhouse (tom 5)
Wydawnictwo: Mag
Dead as a Doornail
978-83-7480-182-9
katnap

Inne wydania

Sookie Stackhouse poznała już wiele istot nadnaturalnych, nigdy jednak nie znalazła się tak blisko magii jak teraz. Jej brat, Jason, który w wyniku ugryzienia został zmiennokształtnym, po raz pierwszy przemienia się w pumę. Wkrótce zaczynają się kolejne problemy, ponieważ w okolicy zaczyna grasować snajper, zabijający zmiennokształtnych. Sookie ma czas do następnej pełni księżyca, by odkryć tożsamość snajpera... Chyba że zabójca dopadnie ją pierwszy...

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Lucy | 2011-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Coś jest nie tak ,tylko ni chol*** nie wiem czy ze mną czy z tą książką.Pierwszy raz odkąd przeczytałam pierwszą część zaczęłam patrzeć krytycznym okiem na Sookie . Wiem ,nie jest ona osobą najwyższych lotów ale w tej książce jej ignorancja i głupota mnie wręcz obezwładniła. Może to kwestia zmęczenia materiału ( za dużo czytania o wampirach) a może po prostu klapki mi spadły z oczu? Może przeczytanie kolejnego tomu mnie oświeci ,chociaż nie zabiorą się za niego z niecierpliwością. Główny wątek w książce potraktowany po macoszemu ,trzask prask i po sprawie .A już mistrzostwo świata to ilość mężczyzn ,którzy mają ochotę na Sookie .Nie jestem pruderyjna ale to było niesmaczne ,z dwoma się całuje (chociaż jeden jej się nie podoba) ,z trzecim ma ochotę iść do łóżka i został jeszcze czwarty i piąty do których też coś czuje. Kompletny idiotyzm ,lepiej żeby autorka skupiła się w dalszych częściach na dobrym rozwinięciu istotnych wątków a mniej na dostawianiu kolejnych wielbicieli Sookie.

Karolina | 2010-10-06
Przeczytana: 06 października 2010

Jeśli ktoś oczekiwał, że w piątej części cokolwiek się wyjaśni bądź rozwinie między Sookie, a Ericiem lub choćby Billem, to muszę go sromotnie zawieść. Nie rozwija się. Jesteśmy jednak zbyt zajęci kolejnymi pretendentami do ręki albo chociaż łóżka Sookie.

Z jednej strony można by pomyśleć co oni w niej widzą, ale jak mam wybierać między licznymi adoratorami albo samotną użalającą się nad sobą Sookie - to zdecydowanie wolę pierwszą opcję. Rokuję także, że może w końcu wszyscy zaczną się po kolei wybijać, więc może być ciekawie.

Tak więc nasza Bon Tempska seks-bomba tym razem zmierzy się z zagadką zamachów i morderstw na okolicznych zmiennokształtnych, a przy okazji zostaje wplątana w politykowanie wilkołaków. Dwa wątki niezbyt związane ze sobą. To jest dość podobne do poprzednich części (np. "U martwych w Dallas": rozwikłanie zagadki porwania wampirów oraz menada), ale tym razem akcja jest zupełnie odwrócona. Do tej pory kelnerka i przyjaciele próbowali zmierzyć się z jakimś...

Alexa_Marie | 2013-08-21

„Martwy jak zimny trup” to piąta książka o kelnerce telepatce Sookie Stackhouse i jej przygodach w zwariowanym świecie Charlaine Harris, pełnym wampirów, wilkołaków, zmiennokształtnych i wróżek. W powieści Sookie nie ma ani chwili spokoju, od pierwszej strony powieści zostaje wciągnięta w sprawy zmiennokształtnych. Brat Sookie przechodzi pierwszą przemianę w pumołaka i próbuje odnaleźć się w społeczności pumołaków w Hotshot. W Bon Temps grasuje morderca snajper strzelający do zmiennokształtnych, a znany z poprzednich książek wilkołak Alcide namawia Sookie na bycie świadkiem wyborów na przywódcę stada wilkołaków. Sookie musi odkryć tożsamość zabójcy zmiennokształtnych zanim śmierć zagrozi jej bratu i przyjaciołom (a także jej samej) oraz zadbać, aby wybory na przywódcę stada wilkołaków odbyły się w sposób uczciwy. Sookie przeżywa uczuciowy chaos. Nie przestaje tęsknić za swoim pierwszym chłopakiem wampirem Billem, wspomina wspaniały czas spędzony z wampirem Eric’iem (zanim ten...

WisemantheWise | 2016-03-13
Przeczytana: 12 marca 2016

Życie w Bon Temps toczy się nadal, nadnaturalni nadal przemykają wśród ludzi, ktoś strzela do zmiennokształtnych a Sookie znów zostaje wplątana w nie swoją intrygę. W sumie niewiele nowego i oryginalnego wnosi ta część, a akcja skupia się bardziej na wilkołakach niż wampirach.
Zastanawia mnie też a nawet martwi niepokojąca zmiana osobowości i poglądów Sookie, która z wyciszonej i skromnej dziewczyny z prowincji staje się coraz bardziej wyzwolona i bezpośrednia szczególnie w kwestiach łóżkowych. Bo każde jej spotkanie z jakimś osobnikiem płci męskiej prowadzi do fantazji erotycznych a nierzadko też ich urzeczywistnianiem. Ot to robi z człowiekiem zakazana substancja :D

Charlaine Harris jest uważana za bestsellerową pisarkę, publikującą od ponad trzydziestu lat. Jej początki to poezja, później sztuki teatralne. Dopiero po studiach zaczęła pisać powieści. Obecnie mieszka w Tunica w stanie Missisipi i nie bardzo jest raczej świadoma, jak ją krytykuję.

Martwy jak zimny trup to tom piąty wyżej wymienionej serii, wydany w Polsce po raz pierwszy w 2010 roku. Seria liczy sobie aż 13 tomów + opowiadania ze świata Stookie. Istnieje jeszcze jeden tom After Dead: What Came Next in the World of Sookie Stackhouse (październik 2013), który w Polsce nadal nie został przetłumaczony.

Oczywiście, jak wielu autorów, również i Charlaine Harris posiada profil na fb:
To tak na marginesie.

Do tej pory przebrnęłam już przez:
- "Martwy aż do zmroku"
- "U martwych w Dallas"
- "Klub Martwych"
- "Martwy dla świata"

Nie wiem jak wam, ale...

milla | 2013-08-20
Przeczytana: 27 lipca 2013

Życie Sookie Stackhouse nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Od kiedy młodą kobietą zainteresowały się wampiry, Sookie ciągle ma kłopoty. Jednak tym razem to nie nieumarli przysporzą bohaterce kolejnych problemów. Ktoś zabija istoty zmiennokształtne, a miejscowa społeczność pumołaków podejrzewa, że za zamachy może być odpowiedzialny Jason – niedawno przemieniony w pumołaka brat Sookie. Telepatka zrobi wszystko, by rozwiązać sprawę i uchronić swego jedynego krewnego. W międzyczasie bohaterka zostaje wciągnięta w polityczne rozgrywki wilkołaków. Alcide Herveaux pokazuje Sookie swoją drugą, niekoniecznie szarmancką, twarz. Gdyby tego było mało najlepsza przyjaciółka Sookie, Tara, wpada w poważne kłopoty. Telepatka nie byłaby sobą, gdyby nie próbowała pomóc przyjaciółce. Jak widać bohaterka będzie miała pełne ręce roboty.

Piąty tom opowiadający przygody prowincjonalnej kelnerki telepatki znacząco różni się od poprzednich części. Tym razem akcja powieści nie opiera się na jednym głównym...

beladonna | 2011-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2011

właściwe trochę się wstydzę, że mam na swojej półce książki Harris. to trochę obciach, jej książki ZNACZNIE odbiegają od tego co czytam na co dzień. nie jest to wielka Literatura, o taka mała literaturka do czytania gdy stoimy w kuchni i jedną ręką mieszamy zupę a druga akurat jest wolna i może przewracać kartki. w warstwie literackiej i językowej też nie jest najlepiej, właściwie (geez Louise!*) jest całkiem słabo.
do tego dochodzi przefatalne, tragiczne i beznadziejne drewniane tłumaczenie. niestety wydawnictwo Mag nie zmieniło tłumaczki i obawiam się, że aż do ostatniego (Harris ma kontrakt na 12 tomów) uraczeni będziemy wątpliwej jakości przekładem.

ale mimo wszystko czytam tę Harris. mimo, że prosta i głupia. bo lubię Sookie, i lubię Erica, i mam słabość do Bubby. i kocham Pam. bo pasjami uwielbiam HBO-wski "True Blood". tak mam.

jedna gwiazdka - bo to takiej jakości pisanina. co nie wyklucza jednak, że książka (w oryginale) mieszka sobie w ulubionych :)

*jeśli ktoś...

Marta Tadych | 2014-05-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 13 maja 2014

Minęło trochę czasu, od kiedy przeczytałam czwarty tom przygód Sookie Stackhouse, a po paru innych książkach o zupełnie innej tematyce, tom piąty okazał się niezwykle przyjemną lekturą i ani się obejrzałam, a przeczytałam ostatnie zdanie. Zdążyłam zapomnieć wiele szczegółów z tomu czwartego, na szczęście wszelkie odwołania do minionych wydarzeń moją pamięć odświeżyły.
Raz wciągnięta w sprawy świata paranormalnego, Sookie musi się z nim zmagać, bo niebezpieczeństwo czyha na nią z wielu stron. Na szczęście liczyć może także na pomoc wielu osób, w tym wielu zmiennokształtnych i wampirów. O dziwo, dosyć często, gdy pojawia się w nowej społeczności, ktoś zwraca na nią większą uwagę, chcąc poznać Sookie baaardzo blisko. W tej części naliczyłam sześciu mężczyzn, którzy w jakiś sposób chcieliby się z Sookie związać. Trochę to zaczyna bawić, ale mnie nie razi, a wręcz przeciwnie - jestem ciekawa, komu panna Stackhouse ulegnie teraz i jestem niezwykle ciekawa, jak historia potoczy się dalej.

Viconia | 2011-06-02
Przeczytana: 17 maja 2011

W tej części brat Sookie po raz pierwszy zmienia się w pumę. I bardzo mu się to podoba. Niestety niedługo po jego przemianie ktoś zaczyna strzelać do zmiennokształtnych i to właśnie Jason jest podejrzany. Sookie martwi się o brata i próbuje dowiedzieć się kto jest snajperem. Po drodze do rozwiązania zagadki zostaje wmanewrowana w obrzędy związane z wyborem nowego przywódcy stada wilkołaków, parę razy ktoś próbuje ją zabić i oczywiście wszyscy faceci wokół niej chcą zaciągnąć ją do łóżka. Jak to zwykle u Sookie – na nudę nie narzeka.

Ten cykl ma lepsze i gorsze tomy. Są takie przy których nie potrafię się oderwać od książki i takie, które czyta się dobrze, ale w sumie nic specjalnego. I ta część należy do tej drugiej grupy. Nie jest nudno, ciągle coś się dzieje, ale czegoś mi zabrakło. A może po prostu głupota Sookie częściej się ujawnia i odbiera przyjemność czytania.
Jeśli ktoś liczył na rozwinięcie romansu z Erikiem, to się zawiedzie. W tym tomie autorka skupia się raczej na...

Katniss | 2013-07-21

" Równie dobrze można by tam postawić drogowskaz: " PARKING DLA OSÓB, KTÓRE PRAGNĄ W NOCY NAPAŚĆ NA DOM SOOKIE STACKHOUSE"

W okolicy grasuje snajper, który postrzela zmiennokształtnych, dlatego Sookie niesamowicie martwi się o brata. Przyjaciółka telepatki ma problemy, dlatego kelnerka musi prosić o pomoc Erica, ale on oczekuje w zamian poznania wydarzeń, które miały miejsce, podczas jego amnezji. Oczywiście Sookie nie uśmiecha się na myśl o wydaniu tego co się wtedy działo.

Muszę powiedzieć, że to chyba najlepsza książka pani Harris, jaką do tej pory czytałam. Była napisana ciekawie, wciągająco oraz z sensem. Delikatnie mówiąc był to dla mnie zaskok. Gdyby książki tej autorki były tak pisane od pierwszej części na pewno zyskałyby więcej fanów.

Sookie pokazuje się od dobrej, opiekuńczej strony. Troszczy się o brata, zwraca do wampira o pomoc, mimo że osobnik ten prosi o coś czego nie chce zrobić, ale dla przyjaciółki zrobi wszystko.

Książka zawiera zdecydowanie więcej ciekawych...