Wszystko na jedną kartę

Wydawnictwo: Publicat
historyczna

Skąd w Polsce biorą się sławni i bogaci? Wielu z nich, to ci, którzy swoją pozycję zawdzięczają wyjazdowi z Polski i powrotowi do niej. To bohaterowie tej ksiązki, stawiający wszystko na jedną kartę. Opowiadają nam o swoich próbach odniesienia sukcesu za granica w różnych branżach. Ujawniają informacje, które nie były publikowane w czasach PRL-u ze względu na cenzurę. Wielu z nich przyznaje, ze w okresach bezrobocia pracowało poniżej kwalifikacji, nie tylko na emigracji. Okazuje się, ze dzisiejsze czasy niewiele różnią się pod tym względem. W książce znajdują się informacje dotąd nie ujawniane. Swoje historie opowiedzieli m.in.: Andrzej Żuławski, Piotr Rubik, Bogusław Wołoszański, Ewa Wachowicz, Rafał Bryndal, Kora, Małgorzata Foremniak, Wojciech Mann, Robert Makłowicz, Katarzyna Grochola, Radosław Sikorski i wielu innych.

lewicki | 2015-02-17

Teoretycznie to zbiór kilkudziesięciu wywiadów z ludźmi kultury na temat ich dłuższych i krótszych zagranicznych pobytów (wcześniej ukazały się wychodzącym w Londynie piśmie dla Polaków). W praktyce - to wywiadziki tak króciutkie (czasem pół strony, czasem półtorej), że praktycznie niczego nie dowiadujemy się ani na temat bohaterów, ani emigracji. Dodatkowo całość ułożona... alfabetycznie, co jeszcze zwiększa chaos i pokazuje, że nie było żadnej myśli przewodniej przy przygotowywaniu tej książki (swoją drogą wydanej też niezbyt ładnie, dość ciężkiej, z ewidentnie przypadkowymi zdjęciami). Drugą gwiazdkę daję, bo taka publikacja nikomu krzywdy nie wyrządza, ale po co takie książki wydawać - nie mogę zrozumieć.

mariola | 2016-10-02
Tenorono | 2016-06-17